Protesty proti důchodové reformě ve Francii

Protesty proti důchodové reformě ve Francii | foto: AP

Francouzi se bouří proti důchodové reformě, na letištích dochází palivo

  • 38
Francouzi se dál bouří proti připravované důchodové reformě. Do dalšího mohutného protestu odborů se v sobotu zapojilo přes tři miliony lidí. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic na 850 tisíc demonstrantů. Kvůli stávce v rafinériích se krátí zásoby pohonných hmot u čerpacích stanic i na letištích.

V celé Francii se konalo na 230 protestních demonstrací, kterých se v mnohatisícovém počtu zúčastnili i středoškoláci. To vzbudilo obavy z násilností, zatím však k žádným nedošlo.

"Odbory nemají žádnou radost z účasti středoškoláků a studentů na připravovaných demonstracích," píše deník Libération. "Násilné scény by mohly pokazit image protestních akcí, které jsou veřejností přijímány kladně. Existuje nebezpečí, že se pak protestní hnutí rozštěpí a tím oslabí," dodává list.

Protesty proti důchodové reformě ve FranciiProtesty proti důchodové reformě ve Francii

Pětidenní stávka na železnicích a v rafineriích, která vede k narušení dopravy, znamená velký tlak na vládu. "Máme v ulicích několik milionů lidí, kteří nás podporují a věří nám," řekl předák odborového svazu CFDT François Chereque na demonstraci v Paříži. "Jediný, kdo blokuje zemi, je vláda."

Nedostatek benzinu u čerpacích stanic a rychle ubývající zásoby leteckého paliva na letištích je způsobený pokračující stávkou ve francouzských rafineriích. Společnost provozující produktovod zásobující palivem letiště Orly a Roissy informovala již v pátek úřady, že nemá co čerpat.

Zásoby prý vydrží do pondělí

"Hledáme jiné cesty, jak zásobovat letiště. Máme důvěru, že věc vyřešíme," řekl mluvčí ministerstva životního prostředí. Největší pařížské letiště Roissy ale oznámilo, že zásoby leteckého benzinu mu vydrží nejméně do pondělí večer, možná do úterý.

Dnešní stávka je tento týden již druhá, kterou odbory svolaly. V celé Francii se má dnes konat na 230 protestních demonstrací. Středečního protestu se podle policie zúčastnilo 1,2 milionu lidí, podle odborů 3,5 milionu.

Protesty proti důchodové reformě ve Francii

Podle současných předpisů mohou muži i ženy ve Francii odejít do důchodu v 60 letech, pokud platili národní pojištění po dobu 40,5 roku. Plný důchod však dostanou až v 65 letech. To by se podle vládního návrhu důchodové reformy mělo změnit, lidé by plný důchod dostávali až od 67 let, do tzv. předčasného důchodu by mohli odejít ve dvaašedesáti.

Vzhledem k tomu, že Senát reformu již schválil a v dolní komoře parlamentu má rozprava o ní skončit ve středu, očekává se, že protesty budou stále důraznější a tvrdší.

Demonstrace v Římě

Odboráři se v sobotu sešli i v Římě. Desítky tisíc členů odborového svazu FIOM, který zaštiťuje pracovníky v kovoprůmyslu, demonstrovali za silnější zákonnou ochranu zaměstnanců. "Demonstrujeme za zaměstnanost a demokracii a požadujeme respektování kolektivních smluv," prohlásil generální tajemník svazu FIOM Maurizio Landini.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video