Luxusní jachta Paloma, na níž strávil první povolební dny nový francouzský prezident Sarkozy

Luxusní jachta Paloma, na níž strávil první povolební dny nový francouzský prezident Sarkozy | foto: Reuters

Francii pobouřila Sarkozyho dovolená na jachtě

  • 108
Nově zvolený francouzský prezident Nicolas Sarkozy se ještě ani nechopil úřadu a už si vysloužil značnou dávku kritiky. První povolební dny totiž strávil na luxusní jachtě bohatého francouzského podnikatele na Maltě. Levicové noviny ho proto nazvaly zbohatlíkem, který vyhrál v loterii.

Vše o prezidentských volbách ve Francii... ČTĚTE ZDE

Když Sarkozy, šéf vládní Unie pro lidové hnutí, v neděli vyhrál souboj se socialistkou Ségolene Royalovou, slavilo se v luxusní restauraci Fouquet's na Champs Elysées.

Noc pak nová hlava státu strávila i s rodinou v hotelu, který je součástí téhož podniku a který patří přátelům Sarkozyho rodičů.

Za odpočinkem. Nicolas Sarkozy opouští luxusní pařížský hotel Fouquet's, kde strávil s rodinou první noc po vyhraných prezidentských volbách.

V pondělí ráno zmizel. Už předem ohlásil, že hodlá odpočívat a rozmýšlet své první kroky v prezidentské funkci, kterou od Jacquesa Chiraka převezme 16. května.

Novináři ho objevili na Maltě, kam odletěl soukromým letadlem miliardáře Vincenta Bollorého a ubytoval se na jeho jachtě Paloma. Do francouzské metropole se má vrátit ve středu večer.

Tisk je nemilosrdný
Francouzský tisk rozebírá Sarkozyho počínání do posledního detailu. Píše, že noc ve Fouquetově hotelu stojí 2000 eur (v přepočtu 56 tisíc korun), týdenní nájemné za šedesátimetrovou jachtu činí odhadem 170 tisíc eur (4,76 milionu korun). Nechybí srovnání s kontroverzním italským expremiérem Berlusconim.

Luxusní jachta Paloma, na níž odpočívá Nicolas Sarkozy.

Levicový deník Libération se především diví, že Sarkozy si neuvědomil symboliku svého počínání, a píše, že nově zvolený prezident "bezděčně ilustruje, co znamená pravice bez komplexů". La Dépeche du Midi napsala, že jde o způsoby "zbohatlíka, který vyhrál první cenu v loterii".

Komentátor listu L'Indépendant du Midi soudí, že Sarkozy bude "náš první prezident po americkém způsobu - je to velký obdivovatel země, kde se peníze a přepych ukazují jako povinné znamení úspěchu".

Kdopak to platí?
Nejhlasitěji ale Sarkozyho kritizuje poražená levice. Poukazuje na rozpor mezi touto okázalostí a Sarkozyho předvolebními proklamacemi o "Francii, která vstává brzo do práce".

Nicolas Sarkozy na Maltě.

"Problém je styl této dovolené a to, že se neví, zda to neplatí stát," prohlásil první tajemník Socialistické strany François Hollande a připomněl někdejší luxusní dovolenou prezidenta Jacquesa Chiraka na Réunionu.

Socialistický poslanec Jean-Marie Le Guen se zase ptá, zda je normální, aby si příští prezident nechával platit dovolenou bohatými podnikateli, kteří možná očekávají vděk.

Podle senátora téže strany Jean-Luka Mélenchona "to bylo jasné předem. Sarkozy nikdy neřekl, že bude prezidentem chudáků. Je to prezident burzy."

Soukromé letadlo bohatého francouzského podnikatele, které dopravilo Sarkozyho na Maltu.

O "znepokojivém přímém svazku mezi Nicolasem Sarkozym a podnikatelskými kruhy" hovořila i Francouzská komunistická strana, jejíž první tajemnice Marie-George Buffetová už v neděli označila Sarkozyho zvolení za "opravdovou katastrofu".

Blíží se další volby
Nicolas Sarkozy teď musí své kroky dobře vážit. V polovině června se totiž ve Francii konají další volby, tentokrát do Národního shromáždění. A jeho strana je potřebuje vyhrát, aby se nový prezident mohl o zákonodárný sbor opřít. V opačném případě by jeho reformátorské záměry přišly zkrátka.

Polemika kolem maltského výletu vypukla v době, kdy trvají pouliční protesty proti Sarkozyho vítězství. Znovu při nich přichází na pořad neslavná francouzská specialita -pálení aut. Jen za první dvě noci jich bylo spáleno na tisíc. Při předloňských bouřích na předměstích jich bylo za tři týdny devět tisíc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video