Předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová vychází z hlasovací místnosti v

Předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová vychází z hlasovací místnosti v Henin-Beaumont poté, co odhlasovala v prvním kole (10. června 2012) | foto: Reuters

Francie rozhoduje, zda se do parlamentu dostanou obě Le Penové

  • 44
Francouzi rozhodují o obsazení poslaneckých křesel v Národním shromáždění. Podle výsledků prvního kola ho ovládne levice. Záleží však, zda získají většinu křesel či budou potřebovat spojence. Předpokládá se i nový průnik Le Penovy krajní pravice do parlamentu.

Socialistická strana (PS) získá podle analytiků 283 až 329 křesel, přičemž pro opanování dolní komory parlamentu jich potřebuje 289 (z celkových 577). V případě, že této většiny sama nedosáhne, měla by jí stačit spolupráce s vládními spojenci z řad ekologistů, kterým se předvídá deset až 15 křesel. Socialisté by se tak každopádně měli vyhnout alianci s radikální levicí.

Hlavní pravicová opozice v čele se Svazem pro lidové hnutí (UMP) bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho může podle odhadů doufat v zisk jen 210 až 263 křesel. 

Levice může po Senátu a prezidentu ovládnout i dolní komoru

Očekávaný výsledek parlamentních voleb je dobrou zprávou pro umírněného a reformního socialistu Françoise Hollandea, který byl začátkem měsíce zvolen prezidentem. Bude moci prosazovat svůj program, v němž kromě jiného slíbil zmírnit dopady úsporných opatření na obyvatele a prosazovat změny orientace v EU. Již se dostal do sporu s Berlínem, který odmítá Hollandeovu snahu zmírňovat škrty a s pomocí státu a EU podporovat ekonomický růst.

Fotogalerie

Levice již kromě prezidentského paláce ovládá i horní komoru - Senát - a řadu krajů. Opozice hovoří o nebezpečné koncentraci moci. Radost levici kalí posílení nacionalistické Národní fronty (FN).

Její šéfka Marine Le Penová získala v prezidentských volbách téměř 18 procent hlasů a nyní až pět poslanců FN se může dostat do parlamentu, kde strana nebyla od roku 1988. Může získat poslanecká křesla, přestože stranu, která brojí proti přistěhovalcům a Evropské unii, velmi znevýhodňuje dvoukolový většinový systém a izolace na politické scéně.

UMP poprvé plně nebrojí proti Národní frontě

K úspěchu kandidátů Národní fronty přispěje i UMP, jejíž vedení se překvapivě rozhodlo vyzvat své voliče, aby její kandidáty sice otevřeně nepodporovali, ale stejně postupovali i vůči Socialistické straně. UMP tak podle komentářů nepřímo podpořila krajní pravici nejméně ve 20 okrscích.

Naopak PS v duchu tradičního hesla "zatarasit cestu Národní frontě" vyzvala opět k mobilizaci všech voličů proti této formaci. Mezi možnými novými členy parlamentu z řad FN má naději být nejen 43letá šéfka strany, která uvítala nový postoj UMP, ale i její 22letá neteř Marion Maréchalová-Le Penová (o mladé Le Penové více zde).

Naděje francouzských nacionalistů

Marion, blonďatá neteř Le Penové

Marion Maréchalová-Le Penová, vnučka doyena francouzského nacionalismu.

FN se bez ohledu na konečný počet poslaneckých mandátů již stala s historickým výsledkem Le Penové v prezidentských volbách a s úctyhodnými 14 procenty hlasů v prvním kole parlamentních voleb, třetí politickou silou v zemi.

"Je to bezpochyby úspěch strategie Le Penové, která za méně než dva roky uhladila image krajně pravicové strany a zavrhla antisemitské průpovídky svého otce a bývalého šéfa strany (Jeana-Marieho Le Pena)," tvrdí politolog Jean-Yves Camus.

Předvídá další možné posilování FN po vzoru krajně pravicových stran v Nizozemsku a Rakousku, kde dokázaly navázat spojenectví s vládní pravicí.

Záleží na volební účasti

Kampaň ke druhému kolu se vzhledem k tomu, že se to zásadní považuje za rozhodnuté, nevyznačovala žádnou zvláštní intenzitou. Představitelé PS a UMP především vyzývali voliče, aby se dostavili v co největším počtu. Právě volební účast, která byla v prvním kole jen 57 procent, může ještě ovlivnit předpokládané výsledky konečného nedělního hlasování.

Pravice doufá, že jí pomůže i první politická bouře, která zasáhla Hollandeovu vládu poté, co v úterý první dáma Francie na Twitteru podpořila kandidáta, který je soupeřem bývalé životní partnerky prezidenta Ségolene Royalové. Hollande naopak podpořil socialistku Royalovou. Tisk hovoří o frašce, představitelé PS o chybě a premiér Jean-Marc Ayrault vyzval první dámu Valérii Trierweilerovou, která není s Hollandem vdaná, aby zachovávala "diskrétní roli" (více zde).

V prvním kole obdrželo přes 50 procent hlasů a již tak získalo poslanecké místo 36 kandidátů, z toho 23 levicových. Z prvního kola jinde postoupili až tři nejúspěšnější kandidáti, kteří získali nejméně 12,5 procenta hlasů.

V mnoha obvodech je v případě stejné podpory ze strany voličů jako v prvním kole výsledek druhého kola předem jasný, jinde bude zisk poslaneckého mandátu hlavně záležet na politických úmluvách a na odhodlání voličů řídit se pokyny svých stran, které zde v prvním kole neuspěly.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video