Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner nevylučuje vojenský konflikt s Íránem

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner nevylučuje vojenský konflikt s Íránem | foto: Reuters

Francie varuje před válkou s Íránem, Ahmadínežád chce diskusi

  • 159
Svět se musí připravit na válku s Íránem, řekl médiím francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Osobně spoléhá, že íránský nukleární program zastaví sankce OSN a EU. Připouští ale, že jadernou zbraň v rukou Íránců by západní bombardéry nenechaly bez povšimnutí.

Kouchner chce, aby do poslední chvíle probíhal dialog, ale připouští, že pokud Írán získá nukleární zbraň, půjde o "skutečné nebezpečí pro celý svět" a Západ zasáhne. "Musíme se připravit na nejhorší a nejhorší je válka," řekl francouzský ministr v rozhovoru pro média.

Dodal, že zatím nepřišla chvíle bombardování Íránu, ale že je normální, že se takový moment plánuje. Sám zatím spoléhá na sankce. O tvrdších sankcích OSN bude jednat s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Pokud by OSN zůstala nečinná, měla by podle Kouchnera Evropská unie přijmout vlastní sankce proti Íránu."Rozhodli jsme se, že zatímco bude pokračovat vyjednávání, připravíme případné sankce mimo rámec OSN. Navrhli to Němci, naši dobří přátelé," řekl Kouchner.

Rada bezpečnosti OSN dosud uvalovala na Írán pouze ekonomické sankce. K vojenské akci nesáhla.

Írán odmítá, že pracuje na vývoji nukleární zbraně. Stále ale pokračuje v obohacování uranu.

Německo pro útok?
Krok směrem k bombardování Íránu udělalo podle stanice Fox News minulý týden Německo. Jeho zástupci dali při jednání v Berlíně najevo, že nepodpoří žádné další sankce proti Íránu.

"Němci vyslovili obavu, že by sankce uvalené na Írán měly tíživý dopad na německou ekonomiku, a také vyvolávali podle diplomatů dalších zemí jasný dojem, že by sice proti americkému bombardování íránských nukleárních zařízení navenek protestovali, ale ve skutečnosti by ho přivítali," píše Fox News.

Německá přístupnost oživila podle zdroje Fox News washingtonské debaty o útoku. "Všichni nyní diskutují o případných nákladech a ziscích vojenské akce proti Íránu. Pravděpodobný časový horizont zásahu je osm až deset měsíců, v období mezi primárkami a prezidentskými volbami v listopadu 2008".

Ahmadínežád chce diskutovat
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád vyzval svůj americký protějšek k diskusi na půdě OSN. Stejná nabídka padla už loni, ale Bílý dům ji odmítl.

"Už jsem (kdysi) navrhl diskusi. Říkám to znovu, pojďme probrat světové záležitosti během Valného shromáždění OSN před zástupci ostatních států," prohlásil v neděli Ahmadínežád, který se má zářijového zasedání OSN v New Yorku také zúčastnit.

"Jsem připraven mluvit s Bushem o důležitých globálních záležitostech. Pojďme hovořit o Iráku a dalších otázkách. Veřejnost nás pak rozsoudí... Navrhneme naše globální řešení," dodal íránský prezident.

Írán a Spojené státy přerušily diplomatické styky krátce po islámské revoluci v roce 1979. Washington obviňuje Teherán, že rozdmýchává násilnosti v Iráku, zatímco podle Íránu krveprolití rozpoutala americká invaze, jež ohrožuje celistvost Iráku. USA také viní Írán, že usiluje o výrobu jaderných zbraní, což Teherán odmítá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video