Francie stíhá Kaddáfího za spoluúčast při vraždě

Francouzská justice zahájí vyšetřování proti nejvyššímu libyjskému představiteli Muammaru Kaddáfímu za spoluúčast na vraždě. Existuje totiž podezření, že příkaz k atentátu proti letadlu DC-10 francouzské společnosti UTA v roce 1989 v Nigeru, při kterém zahynulo 170 lidí, vyšel z nejvyšších libyjských míst.

Imunita zaručovaná hlavám státu se nevztahuje na terorismus
Podnětem pro zahájení právního postupu tímto směrem je rozhodnutí francouzského Odvolacího soudu, že žaloba podaná proti hlavě libyjského státu sdružením pozůstalých po obětech leteckého atentátu je přípustná.

"Vyšetřovací soudce může zahájit činnost, protože imunita poskytovaná hlavám států se nevztahuje na akty terorismu," praví se ve zdůvodnění Odvolacího soudu.

Sdružení SOS-Attentat rozhodnutí soudu přijalo s velkou radostí a zadostiučiněním. "Přispěje to k dalšímu vývoji mezinárodního práva," řekla mluvčí organizace Françoise Rudetzkiová. Dosavadní váhání při řešení 11 let starého případu bylo podle ní způsobeno dočasnou převahou diplomacie a hospodářských zájmů nad spravedlností a představovalo urážku 170 obětí atentátu.

Atentát na DC-10
Letadlo typu DC-10 francouzské společnosti UTA na lince Brazzaville-Paříž explodovalo v roce 1989 za letu nad pouští Ténéré v africkém Nigeru. Právní a diplomatické důsledky se táhnou přes deset let a mají několik etap.

V roce 1991 poprvé obvinil francouzský vyšetřující soudce Jean-Louis Bruguiére, specializovaný na protiteroristický boj, z účasti na atentátu Libyi a vydal mezinárodní zatykače na čtyři libyjské funkcionáře, mezi nimi i na činitele rozvědky – švagra plukovníka Kaddáfího.

V roce 1992 zavedla OSN proti Libyi za podporu terorismu embargo, mimo jiné i v souvislosti s dalším leteckým atentátem s "libyjskou stopou", katastrofou letadla společnosti PanAm nad skotským Lockerbie v roce 1988.

V roce 1996 Libye začala být vstřícnější
Teprve v roce 1996 začaly první náznaky tání libyjského postoje. Tripolis začal být ochotný uvažovat, že obžalované vydá k soudním procesu. Se dvěma Libyjci podezřelými z atentátu u Lockerbie již probíhá proces podle skotského práva v neutrálním Nizozemsku, Francouzi nyní chtějí prosadit obdobný proces s podezřelými z atentátu v Nigeru.

Kaddáfí se zapsal jako osvoboditel filipínských rukojmích
Libye s Kaddáfím v čele se v poslední době snaží zbavit nátěru podporovatele terorismu a dostat se z mezinárodní izolace. Například velmi aktivně se účastnila vyjednávání o osvobození rukojmích na filipínském ostrově Jolo, a Tripolis přitom zaplatil muslimským únoscům několik miliónových výkupných z vlastní kapsy.

Libye Kaddáfího nedá
Přesto lze jen stěží doufat, že by Libye vydala Kaddáfího k procesu, a pravděpodobné není ani to, že by Francie, která se snaží mít s arabskými zeměmi dobré vztahy, o to skutečně usilovala. Cílem zahájeného vyšetřování proti Kaddáfímu proto bude spíše snaha vynutit si proces proti dosavadním hlavním podezřelým v případu letadla UTA.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video