Francie soudí političku Marine Le Penovou kvůli přirovnání muslimských modlitebníků v ulicích k okupaci. Toho se měla dopustit v roce 2010. (20. října 2015) | foto: AP

Francie soudí Le Penovou za slova o muslimské okupaci, hrozí jí vězení

  • 214
Až na rok do vězení může soud ve francouzském Lyonu poslat šéfku nacionalistické strany Národní fronta Marine Le Penovou. Před pěti lety totiž modlitby muslimů v ulicích francouzských měst označila za okupaci. Tím se měla dopustit podněcování k diskriminaci na základě víry, násilí a nenávisti proti skupině osob.

Prokurátor Bernard Reynaud soudu v Lyonu navrhl, aby Le Penovou zprostil obvinění. Její výroky mohou být považovány za „šokující“, ale „patří ke svobodě slova“, řekl podle agentury Reuters, když soud seznamoval se svým postojem k obžalobě.

„Je to názor a my tady nemáme ‚trestný čin názor‘. Silná slova tvoří každodenní součást politiky, jakkoliv toho můžeme litovat. Nemůžete odsoudit paní Le Penovou,“ dodal prokurátor. Podle posledních informací francouzských médií by měl rozsudek padnout 15. prosince.

Po svém příjezdu do Lyonu se politička označila za „oběť soudní perzekuce.“ To, že soud přichází právě teď před prosincovými regionálními volbami, je podle ní politický manévr francouzské vlády. „Máme měsíc před volbami a tato aféra je stará pět let. To to nemohlo měsíc počkat?,“ diví se Le Penová.

„Je mi líto, ale pro ty, kteří často rádi mluví o druhé světové válce: Pokud mluvíme o Okupaci, měli bychom o ní mluvit i v tomto případě. Protože to je okupace území, čtvrtí, ve kterých se uplatňuje náboženské právo. Jistě, nejsou tu tanky ani vojáci, ale je to okupace, která tíží místní obyvatele,“ uvedla Le Penová v roce 2010 podle francouzského listu Le Figaro.

U soudu se však ohradila proti tomu, že by měla na mysli Okupaci. „Žádný odkaz na druhou světovou válku to nebyl.“ Odmítla také nařčení z islamofobie. Každý má podle ní právo žít podle své víry. Zahalování žen a modlitby na ulicích jsou však dle jejího názoru provokace radikálních imámů, které „Francouzská republika zakázala“.

Výrokem v Lyonu Le Penová poukázala na skutečnost, že muslimové se modlí přímo na ulicích, když jsou místní mešity plné nebo příliš daleko.

To podle kritiků vyvolává zmatek v ulicích a nevoli obyvatel. Podle některých představitelů muslimské obce si za to však mohou města, protože odmítají stavby nových mešit.

Posílí ji to, tuší i žalobci

Le Penové hrozí pokuta 45 tisíc eur (1,2 milionu Kč). Politička ujišťuje, že svými slovy o muslimských modlitbách nemyslela okupaci nacistů za druhé světové války, jak tvrdí obžaloba. Podle komentářů proces bez ohledu na verdikt dále posílí její rostoucí popularitu.

„Takovou příležitost si nenechám ujít,“ prohlásila Le Penová ke své účasti v soudním procesu.

Advokátka jedné z lidskoprávních organizací, které dceru zakladatele Národní fronty Jean-Marie Le Pena žalují, připouští, že proces poslouží Le Penové k dalšímu zviditelnění. Podle advokátky je však nutné bojovat proti všem formám rasismu.

Příznivci sedmačtyřicetileté političky už přispěchali s heslem „Je suis Marine“, kterým parafrázují slogan „Je suis Charlie“ - známku solidarity se zavražděnými kreslíři časopisu Charlie Hebdo. Tentokrát je věta symbolem „práva na svobodu projevu“.

Národní fronta je známá svými protiimigračními a protiislámskými názory. Le Penová se však snaží získat většinové voliče a ostře se proto distancovala od antisemitských výroků svého otce, kterého v čele strany nahradila v roce 2011.

Její obliba od té doby roste a politička očekává dobrý výsledek v nadcházejících regionálních volbách a prezidentských volbách na jaře 2017. Strana vyhrála ve Francii poslední volby do Evropského parlamentu. Ten v roce 2013 Le Penovou zbavil imunity před trestním stíháním.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue