Usáma Bin Ládin

Usáma Bin Ládin | foto: Reuters

Francie prý varovala USA měsíce před 11. zářím

  • 65
Francouzský odpoledník Le Monde přišel s překvapujícím odhalením. Zdejší tajná služba DGSE měla už dlouhé měsíce před 11. zářím 2001 zprávy, že Al-Kajda chystá únos amerických letadel. Tuto informaci předala americké CIA, tvrdí noviny.

Tato zpráva však nevzbudila na americké straně žádnou reakci. Tak údajně hovoří tajné dokumenty DGSE, ke kterým získaly noviny přístup. Jedná se o 328stránkový šanon z doby od července 2000 do října 2001. Podle novinářů jde o "opravdovou encyklopedii o Al-Kajdě".

Už 5. ledna 2000 se tam objevuje zpráva nadepsaná "Projekt únosu letadla islámskými radikály". V dalších jsou i podrobnosti.

Ty se týkají třeba jednání mezi šéfem Al-Kajdy Usámou bin Ládinem a jeho spojenci z Talibanu, provizorního úmyslu teroristů unést letadlo na lince z Frankfurtu do USA nebo seznamu sedmi společností, jejichž letadla by připadala v úvahu.

Změna významu
Francouzští špioni předali tyto zprávy americké tajné službě CIA, konkrétně jejímu pařížskému šéfovi Billu Murrayovi. Ten však odmítl s novináři z Le Mondu mluvit. Dva bývalí agenti CIA v USA si prý na žádné zvláštní poplašné zprávy od DGSE nevzpomínají.

Francouzská tajná služba DGSE se podle listu opírala především o uzbecké informátory, kteří pronikli do organizace spojené s bin Ládinem.

Podle tehdejšího šéfa DGSE Pierre-Antoine Lorenzi neměla slova "únos letadla" před 11. zářím 2001 stejný význam jako po tomto datu. Předtím šlo prostě o to unést letadlo a přinutit ho někde k přistání, konstatoval.

Nynější šéf tajné služby Emmanuel Renault vyslovil nad únikem informací politování, ale odmítl je komentovat.

Dokumenty, k nimž Le Monde získal přístup, se týkají také politických styků bin Ládina a jeho finančního zázemí. Jeho vyslanec se například v květnu 2000 sešel s džibutským prezidentem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video