Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová | foto: AP

Francie prý nepozvala Merkelovou na oslavy, aby nemusela hostit i Čechy

  • 394
Francie nepozvala německou kancléřku Angelu Merkelovou na loňské oslavy 65. výročí vylodění západních spojenců v Normandii, aby nemusela zvát i zástupce Polska, Itálie či Česka, které tehdy předsedalo EU. Vyplývá to z depeše amerického velvyslanectví v Paříži, kterou zveřejnil server WikiLeaks.

Francouzský diplomat Jean-David Levitte tehdy před oslavami klíčové operace druhé světové války z roku 1944 vysvětloval na americké ambasádě, proč na oslavách nebudou Němci.

ÚNIK DEPEŠÍ NA WIKILEAKS

"Je to moje chyba. Upozornil jsem prezidenta (Nicolase Sarkozyho) na to, že v takovém případě by musel pozvat vedoucí představitele Itálie, Polska a také České republiky," uvedl. Všichni pozvaní státníci by navíc podle něj na oslavách museli mluvit, což by "prý prodloužilo již tak dlouhé oslavy".

Paříž chtěla oslavy změnit na setkání USA a Francie

Francouzi loni čelili kritice, že chtějí oslavy přeměnit pouze na francouzsko-americkou událost a setkání Sarkozyho s novým americkým prezidentem Barackem Obamou. Velkou pozornost vzbudilo to, že Paříž na oslavu nepozvala britskou královnu Alžbětu II. Američané se o její přítomnost na události zasazovali.

Zleva Barack Obama, princ Charles, Gordon Brown, Stephen Harper a Nicolas Sarkozy

Zleva Barack Obama, princ Charles, Gordon Brown, Stephen Harper a Nicolas Sarkozy na oslavách 65. výročí vylodění v Normandii.

Jedinými dalšími zahraničními státníky, kteří se nakonec připomínky vylodění v Normandii zúčastnili, byli britský premiér Gordon Brown a kanadský ministerský předseda Stephen Harper. Z americké depeše vyplývá, že je Francouzi pozvali kvůli tomu, že "měli doma tak velké politické potíže, že byl ohrožen osud jejich vlád".

Pochyby o Cameronově zkušenosti

Server Wikileaks uvolnil i depeše amerických diplomatů z Velké Británie. Guvernér britské centrální banky Mervyn King podle nich o nynějším britském premiérovi Davidu Cameronovi a ministru financí Georgi Osborneovi před volbami prohlásil, že jsou příliš nezkušení a mají sklon vše posuzovat jen z hlediska dopadu na volební výsledky.

Server postupně zveřejnil i materiály z Ruska. Zdejší tajné služby prý uznávají možné nebezpečí jaderného útoku ze strany Íránu a Severní Koreje, ale hrozby nepovažují za aktuální. Depeše čerpaly ze společné rusko-americké bezpečnostní analýzy, kterou se v souvislost s plány na protiraketovou obranu obě země rozhodly vypracovat.

ZVEŘEJNĚNÍ TAJNÝCH DEPEŠÍ

Server WikiLeaks začal v neděli zveřejňovat tajné depeše americké diplomacie. Zprávy, které si vyměňovaly v průběhu čtyřiceti let americké ambasády s ministerstvem zahraničí ve Washingtonu, vyvolaly zájem celého světa.

Prozradily například, jak američtí diplomaté říkali Angele Merkelové (teflonka), Vladimiru Putinovi (alfa-samec) či to, že chování Mahmúda Ahmadínežáda lze přirovnat k Adolfu Hitlerovi.

Z amerického velvyslanectví v Praze uniklo 1 271 hlášení, jsou označena jako "důvěrná".

WikiLeaks zatím zveřejnil jen jednu pražskou depeši - z loňského října. Týká se spolupráce mezi USA a ČR po zrušení plánů na výstavbu prvků protiraketového štítu v Česku a Polsku.

Celkem by se mělo objevit asi čtvrt milionu dokumentů (o zveřejnění depeší čtěte více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video