Francie odvolila. Dva ze čtyř favoritů se dočkali podpory z USA

  • 849
Miliony Francouzů zamířily v neděli k volebním urnám. V prvním kole vybírali z celkem jedenácti kandidátů svého favorita pro prezidentské volby. Všichni odvolili už krátce po poledni. Podle průzkumů měli šanci hlavně čtyři favorité, dva z nich se během dne dočkali nepřímé podpory od minulého či současného prezidenta USA.

K volební urně dorazil ráno jako první z významnějších kandidátů Benoît Hamon, který kandiduje za socialisty. Krátce poté odvolil v Tulle v centrální Francii i současný prezident François Hollande. Krátce před jedenáctou hodinou pak vhodil svůj hlas do urny centristický Emmanuel Macron. Spolu s ním hlasovala i jeho o 24 let starší manželka Brigitte, a to v místnosti, kde před víc než deseti lety měli svatbu.

Volby ve světě

Volby fakticky začaly už v sobotu ve 12:00 SELČ na malém souostroví Saint Pierre a Miquelon, které leží u břehů Kanady. Jde o zámořské území, které s přestávkami patří Francii od 16. století a žije tam zhruba 6 000 obyvatel.

S jednodenním předstihem hlasovali také voliči francouzských zámořských území a departementů na západní polokouli. Dohromady je to asi milion lidí. Výsledky jejich hlasování ale budou oznámeny také až po nedělních 20:00 SELČ

Volby proběhly také na Guadeloupu a na Martiniku v Karibském moři, ve Francouzské Guyaně, na druhém konci světa ve Francouzské Polynésii a na francouzských konzulátech na americkém kontinentě. V neděli hlasovali voliči na ostrovech Réunion a Mayotte v Indickém oceánu, které jsou v blízkém časovém pásmu.

V ČR měli francouzští občané možnost volit v neděli na francouzském konzulátu v Praze.

Macron ve čtvrtek mluvil po telefonu s bývalým prezidentem USA Barackem Obamou. „Emmanuel Macron vřele poděkoval Obamovi za jeho telefonát,“ sdělila Macronova strana EnMarche! v prohlášení. Mnozí tak spekulovali, zda tím bývalý americký prezident vyjádřil svou podporu, či nikoli, píše televizní stanice a zpravodajský server France24.

To současný americký prezident, Donald Trump, nabídl nepřímou podporu pravicové kandidátce Marine Le Penové. V rozhovoru s agenturou AP prezident sdělil: „Nevyjadřuji oficiální podporu (tzv. endorsement, který má v USA hlubokou tradici a vyjadřuje podporu danému kandidátu, pozn. red.), ale myslím si, že Le Penová je nejsilnější co se týče hranic a všeho, co se ve Francii děje,“ přinesl jeho slova server Politico.

Pravicová kandidátka také odvolila - krátce po jedenácté hodině ve své baště Hénin-Beaumont rovněž na severu země, kde s přehledem zvítězila ve všech posledních volbách. Jako poslední ze čtveřice favoritů vhodil svůj hlas v desátém pařížském arrondissementu zástupce krajní levice Jean-Luc Mélenchon.

Volební účast je při prezidentských volbách ve Francii tradičně velmi vysoká - těch posledních v roce 2012 se v prvním kole zúčastnilo 79,5 procenta voličů. Letos to bylo velmi podobné (více o volební účasti čtěte zde).

Na ostrovech se volilo už v sobotu

O budoucím prezidentovi rozhoduje až 45,7 milionu registrovaných voličů. Patří mezi ně i obyvatelé francouzských zámořských departmentů, kteří o příští hlavě státu rozhodovali už o několik hodin dříve než zbytek Francouzů (viz box Volby ve světě). Ve Francii se volební místnosti otevřely v osm ráno. V menších městech a vesnicích se uzavřely v 19 hodin, ve větších městech, jako je Paříž, Lyon, Marseille, Nice nebo Rennes, až o hodinu později.

Fotogalerie

Kandidáti kampaň oficiálně ukončili už v pátek. Stejně jako oni nesměla o volbách od sobotní půlnoci informovat ani francouzská média. Hlavními tématy voleb jsou vnitřní bezpečnost Francie, přistěhovalectví, domácí ekonomika i vztah země k EU. Dva z favoritů - Marine Le Penová a Jean-Luc Mélenchon - se staví proti setrvání Francie v NATO i EU, v případě jejich vítězství by se tak otevřela otázka možného „frexitu“.

Výsledek voleb může ovlivnit i čtvrteční útok na pařížské třídě Champs-Élysées u Vítězného oblouku, při němž zemřel jeden policista a další dva policisté a turistka byli zraněni (psali jsme zde).

Francouzské prezidentské volby

Velká nerozhodnost

Letošní volby jsou specifické velkou nerozhodností voličů. Ještě v pátek třetina z nich nevěděla, koho bude volit, a bylo otázkou, zda k urnám nakonec vůbec dorazí. Fronty voličů se tvořily dopoledne hlavně na venkově a v malých městech, v těch větších, včetně Paříže, přišel nápor tradičně odpoledne a večer po návratu lidí z víkendu.

I proto byli analytici velmi opatrní ve svých odhadech, kdo z kandidátů postoupí do druhého kola. Poměrně nedávno se předpokládalo, že se o funkci utkají nacionalistka a vůdkyně Národní fronty Le Penová s centristou a bývalým ministrem hospodářství Emmanuelem Macronem.

Poslední průzkumy však ukázaly, že nakonec může být všechno úplně jinak. Macronovi předpovídaly zisk 23 - 24,5 procent hlasů, na Le Penovou (22 - 23 procenta hlasů) se však dotahoval kandidát konzervativní pravice a bývalý premiér François Fillon (19 - 21 procent) i krajně levicový Mélenchon (18 - 19,5 procent).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video