Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Nesahej na můj kostel! brojí Francouzi proti mešitám. Muslimové se diví

  • 440
Francouzi se bouří proti návrhu na přeměnu prázdných kostelů na mešity, přitom žádný muslimský lídr možnost nebere vážně. Již čtyřicet tisíc lidí, včetně bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho, podepsalo petici s názvem „Nesahej na můj kostel!“.

Hlavní představitel Velké mešity Paříže Dalil Boubakeur minulý měsíc řekl, že muslimové potřebují zdvojnásobit počet mešit ve Francii a prázdné kostely by k tomu mohly posloužit. „Je to delikátní téma, ale proč ne? Máme stejného Boha, rituály máme jako sousedé či bratři. Myslím si, že muslimové a křesťané mohou koexistovat,“ citoval ho list The Washington Post.

Později doplnil, že neexistuje touha ani přání to nyní uskutečnit. Tvrdí, že o budoucnosti prázdných kostelů může rozhodnout pouze katolická církev. Přesto jeho prohlášení rozpoutalo vlnu nevole mezi francouzskými konzervativci, jejichž obavy z islámu zesílily po útocích v Paříži letos v lednu. Tehdy islamističtí extremisté zabili 17 lidí v redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a supermarketu s košer potravinami (více o útoku najdete zde).

Pravicový týdeník Valeurs Actuelles minulý týden zveřejnil petici s názvem „Touche pas à mon église!“ (Nesahej na můj kostel!). Redaktor Denis Tillinac v čísle píše, že Francouzi musí bránit své náboženské dědictví. Týdeník přináší i průzkum veřejného mínění, kde se 67 procent Francouzů napříč stranickým spektrem vyjádřilo proti Boubakeurovu návrhu. Přesto pouze pět procent Francouzů pravidelně navštěvuje kostely, které pak zejí prázdnotou.

09.července 2015 v 12:21, příspěvek archivován: 16.července 2015 v 10:17

Touche pas à mon église ! Votre dernier #Va est dans tous les kiosques. Courez-vite l'acheter! http://t.co/UnZbX9aJOm pic.twitter.com/xgSWnJEn6J

Valeurs Actuelles ve své reportáži upozorňuje na dva přeměněné kostely. V Nantes muslimové nejprve předělali kapli na mešitu, ale později ji zbourali, aby na jejím místě mohla vyrůst větší mešita. Jeden bývalý kostel slouží jako mešita také v Graulhetu, který leží na jihozápadě poblíž Toulouse.

Webová stránka týdeníků zveřejnila výzvu svého redaktora, aby lidé petici podpořili. Za první dva dny ji podepsalo 40 tisíc lidí. Valeurs Actuelles chce dosáhnout sta tisíc podpisů.

Prázdné kostely jsou ve vesnicích, kde nejsou muslimové

The Washington Post upozorňuje, že téma vzbuzuje zbytečnou hysterii. Kostely se ve Francii na mešity přeměnily párkrát a většinou před několika desetiletími. Žádný muslimský lídr včetně Boubakeura navíc návrh nebere vážně. Většina muslimů dává před přeměnou kostelů, které mají křesťanská specifika a nejsou nasměrovány směrem do Mekky, přednost vystavení nových mešit.

Navíc prázdné kostely se většinou nacházejí v malých městech a vesnicích, odkud se lidé stěhují do větších měst. V těchto oblastech zároveň nežije mnoho muslimů, takže nelze očekávat, že by někdo toužil po změně kostelů na muslimské modlitebny.

Americký list si všímá, že v mnohých evropských zemích se z prázdných kostelů například staly bary, restaurace, obchody či koncertní haly. V reakci na petici biskup Michel Dubost, vedoucí oddělení mezináboženských vztahů katolických biskupů, uvedl, že raději uvidí přeměnu kostelů na mešity než na restaurace. Podle něj nejlepší obrana proti tomu je návštěva kostelů.

Ve Francii stát vlastní 40 tisíc ze 45 tisíc kostelů a kaplí a platí za jejich uchování jako součásti francouzského kulturního dědictví. Starostové však mohou rozhodnout, že nadále na ně nebudou přispívat, pokud jsou dlouhodobě nepoužívané. Mohou je nechat i strhnout, pokud hrozí jejich zřícení. V posledních patnácti letech Francouzi zbourali kolem 25 kostelů a kaplí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video