Asadovy jednotky v bojích o město Kusajr (2. června 2013)

Asadovy jednotky v bojích o město Kusajr (2. června 2013) | foto: Reuters

Francie potvrdila použití jedovatého sarinu v syrském konfliktu

  • 51
Francouzský šéf diplomacie Laurent Fabius potvrdil to, o čem se dlouho šeptá: že v Sýrii byly použity chemické zbraně. Podle Francouzů konkrétně sarin. Prokázaly to laboratorní testy v Paříži. Také OSN v úterý uvedla, že má důvodné obavy, že Syřané mezi sebou bojují s pomocí chemických zbraní.

Socialistický ministr zahraničí ze země galského kohouta však neupřesnil kdy, kde a především kým byl sarin použit. "Byly použity několikrát a lokalizovaně," řekl podle stanice BBC Fabius.

Pomoc v Sýrii

Český červený kříž

Distribuce potravin a přikrývek, poskytování zdravotnické pomoci a dodávky léčiv.
číslo účtu 222885/5500, variabilní symbol 333
nebo DMS CCK na telefonní číslo 87 777.

Člověk v tísni
Přímá humanitární pomoc raněným a lidem, kteří museli prchnout ze svých domovů. ČvT dále podporuje podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus.
č. ú. 92329232/0300
DMS SYRIE na telefonní číslo 87 777.

Charita ČR
Pomoc při distribuci jídla a jiné materiální pomoci obyvatelům v zasažených městech i uprchlíkům.
č. ú. 55660022/0800 , var. s. 182
DMS CHARITACR na telefonní číslo 87 777

Cena všech DMS 30 Kč, z nichž 27 Kč jde na pomoc Sýrii.

Prohlášení francouzského šéfa diplomacie následovalo jen pár hodin po oznámení OSN, podle které existují "důvodné obavy", že se během krvavého konfliktu v blízkovýchodní zemi používají chemické zbraně.

Vyšetřovatelé OSN v úterý dopoledne uvedli, že mají pádný důvod věřit, že při čtyřech útocích v Sýrii byly nasazeny chemické zbraně. Ani OSN však neuvedla, která strana konfliktu je použila, zda vládní vojáci, nebo povstalci. Konstatovala však, že válečné zločiny a zločiny proti lidskosti se staly v Sýrii "každodenní realitou".

"Máme pádné důvody věřit, že bylo použito omezené množství jedovatých chemikálií. Na základě dostupných důkazů ale nebylo možné stanovit, jaké chemické látky přesně byly užity, jakým způsobem byly dodány, ani určit viníka," řekl předseda vyšetřovací komise OSN, Brazilec Paulo Sérgio Pinheiro.

Francie své zjištění opírá o výsledek analýz provedených v jedné pařížských laboratoři ze vzorků, které země získala od dvou novinářů z deníku Le Monde. "Je nepřijatelné, aby ti, kdo použili chemickou zbraň, zůstali nepotrestáni," řekl Fabius (více o získaných vzorcích zde).

Vyšetřovací komise OSN zdůraznila, že k přesnějším závěrům o chemických zbraních by potřebovala odebrat vzorky přímo od obětí nebo na místě údajných útoků. Poznatky o použití zbraní dosud čerpá z rozhovorů s uprchlíky i lidmi, kteří zůstávají v Sýrii.

Od 15. ledna do 15. května jich po Skypu uskutečnila na 430. OSN vyzvala Damašek, aby do země vpustil mezinárodní tým expertů.

Washington zareagoval krátce po prohlášení francouzského ministra zahraničí, že je "velmi skeptický" k tvrzení, že by syrská opozice použila chemické zbraně. Bílý dům chce shromáždit a přezkoumat více důkazů, než rozhodne, co dál.

"Spojené státy věří, že většina chemických zbraní v Sýrii zůstává pod vládní kontrolou," řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney podle agentury Reuters. Dodal, že je "třeba více informací".

Znásilňování, rabování, mučení - každodenní realita

Vyšetřovatelé ve své zprávě, kterou předložili Radě OSN pro lidská práva, obviňují syrskou armádu podporovanou milicemi z mučení, znásilňování a nuceného vystěhovávání lidí.

Kde zabíjely chemické zbraně?

Podle zprávy OSN se zmíněné čtyři útoky odehrály 19. března v Chán al-Asalu v severosyrské provincii Aleppo, 19. března v Utajbí nedaleko Damašku, 13. dubna ve čtvrti šajcha Maksúda v Aleppu a 29. dubna ve městě Sarákib.

Ozbrojené opoziční skupiny se podle OSN zase dopouštějí poprav bez obvinění, mučení, únosů a rabování. Násilnosti páchané rebely nicméně podle komise "nedosahují intenzity a rozsahu násilností páchaných vládními silami a milicemi".

"Velmi mne překvapuje krutost zločinů, především případy mučení. Dále mne znepokojuje nasazování dětských vojáků v bojích," řekla členka nezávislé vyšetřovací komise OSN Carla Del Ponteová. V bojích v Sýrii bylo podle agentury AFP zatím zabito 86 dětských vojáků, z toho polovina padla od letošního ledna.

Vyšetřovatelé ve zprávě také varovali, že další zbraně v Sýrii jen povedou k novým úmrtím a zraněním civilistů. "Větší dostupnost zbraní stojí lidské životy," uvádí se v dokumentu, který tak podle agentury AP zřetelně varuje evropské země zvažující vyzbrojení syrských rebelů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video