Francie pochybuje o zapojení v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Dominique de Villepin připustil možnost zapojení NATO v Iráku, ale jen pokud o to požádá irácká vláda a schválí to OSN. Zdůraznil však, že se musí zvážit, zda by příchod NATO do této oblasti byl faktorem stability, nebo zda by situaci naopak nezkomplikoval.
"Je třeba být velmi opatrný tváří v tvář něčemu, co by některé země oblasti mohly pociťovat jako agresi. Nic by nebylo horší než aktivovat pocit konfrontace mezi arabským světem a našimi zeměmi, mezi Západem a islámem," řekl ministr v rozhovoru pro dnešní francouzský list Le Figaro.

I pokud jde o Blízký východ jako celek, zdůraznil Villepin přesvědčení, že je nutno vycházet z potřeb a očekávání tamních zemí, a ne se snažit jim diktovat nějaká řešení.

Vyslovil se přitom pro globální přístup, který by bral v úvahu všechny rozměry problému. "Jinak je nebezpečí, že to bude vypadat, že naše (evropská) iniciativa je motivována jen našimi bezpečnostními zájmy, a ne starostí o rozvoj oblasti," řekl.

Dodal, že Evropa si v tomto ohledu přeje spolupracovat s USA a doplňovat se s nimi a zároveň pracovat v partnerství se zeměmi oblasti. Francie podle Villepina chce, aby se toto téma dostalo na program březnové vrcholné schůzky Evropské unie, na program dialogu s Ligou arabských států i na program skupiny G8.

K izraelsko-palestinskému konfliktu ministr řekl, že je nutno respektovat mírový plán nazývaný "cestovní mapa", který má vést k ustavení palestinského státu po boku Izraele.

Stažení Izraele z Gazy musí být podle něj první etapou realizace plánu. "To samozřejmě předpokládá, že kolonie zrušené v Gaze se nepřemístí do Předjordánska, ale že tento trend tam bude pokračovat."

V Gaze by pak mohly být umístěny mírové síly a mohla by být svolána mezinárodní konference, která by umožnila přejít ke druhé fázi realizace "cestovní mapy".

Video