Maršál Pétain a Adolf Hitler se setkali 24. října 1940 v Montoire

Maršál Pétain a Adolf Hitler se setkali 24. října 1940 v Montoire | foto: Wikimedia Commons, AP

Francie odhalí své kolaboranty, na webu zveřejní dokumenty Vichy

  • 24
Francie zveřejní na internetu policejní záznamy z období vichystického režimu. Veřejnost se tak dozví jména tisíce Francouzů, kteří během druhé světové války kolaborovali s Němci. Režim maršála Pétaina aktivně spolupracoval na organizaci transportů Židů do vyhlazovacích táborů.

Francouzi se připravují na to, jaká ošklivá tajemství skrývají stovky papírových krabic ve sklepě policejního muzea v Paříži. Právě tam jsou uschovány dokumenty vichystické policie, které budou naskenovány a zveřejněny na internetu, napsal deník The Daily Telegraph.

Řadě kolaborantů se po válce podařilo rychle převléci kabát, poválečný režim neměl zájem provádět radikální očistu a policejní dokumenty nechal utajit.

Francouzi si první záznamy budou moci prostudovat již v roce 2015. Na webu budou postupně zveřejněny dokumenty ze všech policejních stanic ve Francii. Jedná se o informace o každém výslechu, zatčení nebo udělené pokutě. Dokumenty skrývají i informace o donašečích a kolaborantech. Zveřejnění záznamů vrhne nové světlo i na činnost tzv. Brigade Speciale, zvláštního komanda určeného pro boj s odbojáři.

Někdejší francouzský prezident Jacques Chirac v památníku obětí holocaustu v roce 2005.

Francouzští kostlivci ve skříni

Země galského kohouta se dodnes těžce vyrovnává se svojí vichystickou minulostí. Francouzi dlouhá léta odmítali odpovědnost za podíl na holokaustu a vše sváděli na představitele nacistického režimu. Teprve v roce 1995 prezident Jacques Chirac přiznal podíl Vichy na deportaci Židů do vyhlazovacích táborů ve východní Evropě.

Minulý rok nejvyšší soud rozhodl, že režim maršála Pétaina se na organizaci transportů podílel dobrovolně. V plynových komorách nalezlo smrt asi 77 tisíc Židů deportovaných z Francie. Francouzští nacisté se hlásili do řad německé armády, francouzská divize SS Charlemagne se na sklonku války zúčastnila bitvy o Berlín.

Rozdělená Francie

Francie se na jaře 1940 během jednoho měsíce zhroutila pod pásy německých tanků. Podle smlouvy o příměří byla země galského kohouta rozdělena na severní část, kontrolovanou Němci, a jižní neokupovanou zónu, kde se vlády ujal autoritativní režim se sídlem v lázeňském městečku Vichy. V čele státu stanul hrdina první světové války, maršál Phillipe Pétain. Staré heslo Volnost, rovnost, bratrství nahradilo nové motto Práce, rodina, vlast a režim zavedl antisemitské zákony. Německé jednotky jih Francie obsadily v listopadu 1942 v reakci na spojenecké vyloděni v severní Africe.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video