Staronový francouzský premiér Manuel Valls | foto: AP

Francie má novou vládu, hlavní změnou je nový ministr hospodářství

  • 1
Francie má novou levicovou vládu v čele se staronovým premiérem Manuelem Vallsem. Její složení se od předchozí, která podala demisi v pondělí, moc neliší. Hlavní změna je obměna ministra hospodářství.

Úřad francouzského prezidenta Françoise Hollandea představil v úterý večer novou vládu. Na místo ministra hospodářství byl jmenován prezidentův muž Emmanuel Macron. Šestatřicetiletý bývalý bankéř byl do poloviny minulého měsíce hlavním ekonomickým poradcem Hollandea.

Nástup do úřadu tohoto mladého muže s podnikatelským myšlením je podle agentury AP jistě pozitivním signálem pro partnery v EU. Britský list The Guardian poznamenal, že dosazení Macrona zajistí, že v budoucnu bude vláda hovořit o ekonomických otázkách jednotně.

Vládní krizi vyvolala ostrá kritika od ministrů hospodářství Arnauda Montebourga a školství Benoîta Hamona. V pondělí po ní kabinet podal překvapivou demisi (více o tom zde). Premiér Valls se podle médií zbavil nejen jich, ale i ministryně kultury Aurélie Filippettiové, která také zcela nesdílela oficiální politickou linii.

Naopak ministryně spravedlnosti Christiane Taubirová, s kterou se Valls v minulosti přel kvůli reformě trestního zákona a která i když ne veřejně podpořila Montebourga, zůstala na svém místě. Stejně tak se nezměnili šéfové dalších ministerstev- zahraničí, obrany, vnitra, financí a většiny ostatních rezortů.  

V nové vláda je podle médií zastoupena opět třemi stejnými ministry i radikální levice, což zaručuje Hollandeovi většinu v poslanecké sněmovně. Socialisté a jejich spojenci z radikální levicové strany PRG mají dohromady 305 poslaneckých křesel, zatímco absolutní většina je 289. Vláda se ke svému první jednání setká ve středu, kdy má na programu nové údaje o nezaměstnanosti.

Zelení, kteří ve volbách socialisty podpořili a podíleli se na jejich první vládě, z koalice nedávno odstoupili a hlasují nezávisle. Kritikům Hollandeovy a Vallsovy politiky z řad levice se především nelíbí záměr vydat 40 miliard eur na pomoc podnikům výměnou za zvýšení počtu pracovních míst a uspořit ze státního rozpočtu v příštích třech letech 50 miliard eur.

Hollande v předvolební kampani v roce 2012 sliboval odklon od úsporných opatření a posilování růstu a zaměstnanosti především novými veřejnými investicemi. Pokročit v tomto směru se mu zatím ale příliš nedaří, protože Německo prosazuje dál rozpočtovou disciplínu na úrovni Evropské unie s cílem vypořádat se s deficity. Část francouzských vládních socialistů proto Berlín ostře kritizuje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video