Snímek z 21. srpna 2013 ukazuje podle rebelů muže, který byl zasažen nervovým...

Snímek z 21. srpna 2013 ukazuje podle rebelů muže, který byl zasažen nervovým plynem. Záchranáři mu podávají potřebný kyslík. Vzbouřenci tvrdí, že bomby s nervovým plynem na předměstí Damašku svrhly vládní jednotky. | foto: Reuters

Francie: Satelitní snímky dokazují, že plynem vraždila syrská armáda

  • 766
Francie má údajně satelitní snímky, které dokazují, že chemický útok v Sýrii byl veden z oblastí pod kontrolou syrské armády. Sofistikovaný útok si podle francouzských tajných služeb vyžádal nejméně 281 obětí, tedy podstatně méně, než uvádějí USA.

Vojáci syrského prezidenta Bašára Asada podle odtajněného důkazního materiálu podnikli "masívní a koordinovaný chemický útok", na nějž žádná z povstaleckých skupin nemá dostatek zkušeností, ani peněz. Zpráva, kterou od francouzského vládního zdroje získala agentura Reuters, je ve francouzštině k nahlédnutí zde.

Syrský konflikt

"Na rozdíl od předchozích útoků, při nichž bylo použito malé množství chemických látek a jejichž cílem bylo terorizovat obyvatelstvo, byl tento útok taktický a zaměřený na znovuzískání území," píše se v devítistránkovém dokumentu o pěti bodech.

Materiál se odkazuje i na satelitní snímky, které prý ukazují, že útok přišel z území kontrolovaného vládou v oblasti Damašku a byl namířený do míst kontrolovaných povstalci. Snímky však zatím zveřejněny nebyly.

Sýrie vlastní největší arzenál chemických zbraní na Blízkém východě, připomněl dokument, podle kterého jejich použití může nařídit pouze Asad a několik málo lidí z jeho rodiny a nejbližšího okolí.

Francouzi také potvrdili nedělní informaci amerického šéfa diplomacie Johna Kerryho, že osudného 21. srpna vybuchl na předměstí Damašku nervový plyn sarin. Syrský režim má kromě sarinu velké zásoby yperitu a bojové látky VX, stojí ve zprávě.

Naopak v údajích o počtu obětí chemického útoku se americké a francouzské tajné služby neshodují. Zatímco podle USA na místě zemřelo přes 1 400 lidí, evropští agenti přinesli zprávu o nejméně 281 obětech. Tedy podstatně nižší.

Dokument však uvádí, že přesné číslo lze jen těžko určit a informuje kupříkladu o odhadech humanitární organizace Lékaři bez hranic, podle které zemřelo nejméně 355 lidí. "Podle různých zdrojů se však objevují i údaje až o 1 500 obětech", uvádí zpráva. Síly syrského režimu pak prý navíc zasaženou zónu bombardovaly, aby zahladily stopy.

Asad: Nic nám zatím nedokázali

Francouzský list Le Figaro v pondělí ve své elektronické verzi zároveň zveřejnil část rozhovoru, který prestižnímu deníku poskytl Asad. Blízkovýchodní autokrat v něm varuje zemi galského kohouta před "negativními dopady", které by přinesla jejich vojenská intervence v Sýrii.

"Ti, kteří někoho obviňují, musí ukázat důkazy. Vyzvali jsme Spojené státy a Francii, aby ukázaly alespoň jediný doklad. Pánové Obama a Hollande toho však nebyli schopní," řekl Asad na adresu amerického a francouzského prezidenta.

"Každý, kdo poskytuje finanční a vojenskou pomoc teroristům, je nepřítelem syrského lidu," dodal prezident, který přirovnal Blízký východ k sudu střelného prachu. "Všichni ztratíme kontrolu nad situací, pokud tento sud vybuchne. Začne se šířit chaos a extremismus. Budeme blíže riziku rozpoutání války v celém regionu," varoval Asad. Celý rozhovor vyjde v úterním vydání novin.

Francie je jednou ze zemí, která po nedávném chemickém útoku na předměstí Damašku nejhlasitěji volá po vojenském zásahu. Také Obama se domnívá, že Západ musí odpovědět na "největší chemický útok ve 21. století". Sám však zásah nenařídil, byť by coby vrchní velitel ozbrojených sil mohl. Šéf Bílého domu v sobotu požádal o schválení intervence Kongres. Američtí zákonodárci by se měli sejít 9. září. (více zde).

Republikánský senátor John McCain mezi tím po pondělní schůzce s Barackem Obamou prohlásil, že následky případného zamítnutí intervence v Sýrii Kongresem by byly katastrofální. Argumentoval mimo jiné tím, že Kongres by takto přehlasoval již jednou vyřčený závazek Obamy k vojenskému zásahu. Ten již před několika měsíci podmínil prokazatelným použitím chemických zbraní.

Drastické záběry na oblast postiženou chemickým útokem:

Ruská mise ve Washingtonu

Proti zásahu se však ostře staví Moskva. Horní komora ruského parlamentu v pondělí oznámila, že vyšle do Kongresu USA delegaci, která bude s americkými poslanci o situaci v Sýrii jednat.

Exodus

Podle nejnovějších informací OSN své domovy opustila již třetina z 23 milionů Syřanů. Přibližně pět milionů z nich musela před boji prchnout do klidnějších oblastí Sýrie, další dva miliony pak svou vlast opustily nadobro. Před několika dny pak pracovníci OSN oznámili, že do uprchlických táborů v zahraničí již prchl také milion syrských dětí (více o nich čtěte zde).

Zdroj: telegraph.co.uk

Iniciativu předsedkyně Rady federace Valentiny Matvijenkové podle agentury Interfax podporuje Kreml i ruské ministerstvo zahraničí. "Je to velmi aktuální a správná iniciativa," komentoval záměr ruských poslanců Vladimir Putin. Americké důkazy o tom, že za srpnový chemický útok proti opozici je odpovědná vláda prezidenta Bašára Asada, dnes Moskva označila za "absolutně nepřesvědčivé".

Američtí poslanci by podle šéfa Kremlu mohli ruské stanovisko prostřednictvím dialogu s ruskými kolegy lépe pochopit. "Nebude jistě ani marné vyslechnout mínění Američanů," připustil Putin. "Poslanecký dialog je nepochybně podstatnou součástí rusko-amerických vztahů," dodal.

Bílý dům se od víkendu silně zasazuje o získání hlasů pro vojenský úder. Intenzivní neveřejné debaty by měly podle amerických médií pokračovat přinejmenším do středy, zapojují se do nich i viceprezident Joe Biden a šéf Obamovy kanceláře Denis McDonough (více čtěte zde).

Podívejte se na vystoupení B. Obamy k situaci v Sýrii 31. srpna 2013:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue