Francouzský historik Henry Rousso na fotce z roku 2002.

Francouzský historik Henry Rousso na fotce z roku 2002. | foto: Profimedia.cz

Slavný historik letěl přednášet do Texasu, Američané ho chtěli deportovat

  • 330
Na letišti v texaském Houstonu zadržel personál jednoho z nejslavnějších francouzských dějepisců Henryho Roussoa. Imigrační úředníci profesora zadržovali deset hodin bez udání důvodů a hrozili mu deportací. Propuštěn byl až po intervenci americké univerzity, která vědce pozvala na konferenci.

Doma ve Francii je Henry Rousso uznávanou osobností. Rodilý Egypťan zde žije od útlého dětství, kdy jeho rodiče emigrovali kvůli tvrdým opatřením proti egyptským židům. Historik se v 80. letech etabloval jako znalec druhé světové války se zaměřením na vichistický režim, jemuž dal i název. Když ho však pozvala americká univerzita na vědecké sympozium, k řečnickému pultu se málem nedostal.

Jeho cesta se zadrhla na letišti v Houstonu. Když po jedenáctihodinovém letu z Paříže vystoupil z letadla, byl zadržen a hrozil mu nucený návrat do Francie coby ilegálnímu cizinci, popsal případ The Washington Post.

„Byl jsem zadržený deset hodin na mezinárodním letišti v Houstonu a měli mě deportovat,“ potvrdil 62letý historik informaci na Twitteru. „Úředník, který mne zadržel, byl ‚nezkušený‘,“ dodal.

26.února 2017 v 02:01, příspěvek archivován: 27.února 2017 v 13:44

I confirm. I have been detained 10 hours at Houston Itl Airport about to be deported. The officer who arrested me was "inexperienced" https://t.co/SdIKWKQbnr

Univerzita, kde měl Rousso přednášet, však podle místního zpravodajského webu The Eagle zasáhla a vyhoštění zabránila. Na pomoc si přizvala právničku a odbornici na práva imigrantů Fatmu Maroufovou. Ta popsala zásah imigračních úředníků jako „extrémní reakci“.

Incident se odehrál v době, kdy americké imigrační úřady zaměstnává exekutivní příkaz nového prezidenta Donalda Trumpa. Ten v lednu dočasně pozastavil program na přijímání uprchlíků a zakázal vstup do země občanům sedmi převážně muslimských zemí (Egypt mezi nimi není). Nařízení později částečně zablokoval soud.

Incident se dočkal ohlasu především ve Francii, kde se rozjela kampaň před prezidentskými volbami. Emmanuel Macron, jeden z kandidátů, v reakci na zadržování Roussoa apeloval na americké vědce a akademiky, aby vyměnili Spojené státy za Francii, kde jim prý bude lépe. „To, co se stalo Henry Roussoovi, nelze omluvit. Naše země je otevřená vědcům a intelektuálům,“ napsal Macron na Twitteru.

Do Spojených států si v neděli rýpl i sám Rousso. „Musíme jednat se zvůlí a nekompetentností na druhé straně Atlantiku,“ kritizoval historik postup úřadů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue