Francouzský historik Jacques Le Goff v 80. letech

Francouzský historik Jacques Le Goff v 80. letech | foto: Profimedia.cz

Zemřel slavný historik Le Goff, který změnil bádání o středověku

  • 7
Zemřel proslulý francouzský historik Jacques Le Goff. Specialista na středověké dějiny se dožil 90 let. Odešel tak další zástupce intelektuální generace, která po druhé světové válce utvářela Evropu.

Od skončení ničivého konfliktu uplynulo jen pár let. Tehdy mladý Jacques Le Goff pobýval právě na pražské Univerzitě Karlově. "Na vlastní oči jsem viděl Klementa Gottwalda, šéfa komunistů," vzpomínal později na období let 1947 a 1948. V očích ostatních studentů se prý již tehdy zračilo nebezpečí, jaké se na Československo řítilo. 

Le Goff se ve svých dílech zabýval zejména 12. a 13. stoletím. Napsal řadu pozoruhodných knih. Zmínit lze třeba Kulturu středověké Evropy či Zrození očistce. Patřil k historiografické škole Annales, jež do psaní o dějinách přinesla inovativní přístup.

Rytíři i malomocní

Středověký svět podle Le Goffa

Rozcházela se s tradiční historiografií kladoucí důraz na popis válek a diplomatických jednání. Místo toho zástupci této školy zkoumali hospodářské a sociální dějiny či dějiny každodennosti. Le Goff pak byl historikem, jenž měl řadu příznivců, početný byl ale i tábor jeho odpůrců.

Detailně se zabýval náboženskou otázkou. V jeho přístupu k této problematice hrála svou roli i výchova. Zatímco jeho otec bylo povahou antiklerikální, matka byla velice zbožná a Le Goff byl vychován jako katolík.

Jeho otec si však vymínil, že k náboženství musí být veden tak, aby mohl najít vlastní přístup k víře. Jak to dopadlo? Postupem času Le Goff od náboženství získával větší a větší odstup. "Ani dnes vlastně nevím, co je to víra," říkával muž, kterého děsilo, jak víra může být za určitých okolností striktní.

Dějiny vytváří lidé, nikoliv temné síly

Vztah k východní Evropě Le Goff podle listu Le Figaro získal nejen v Československu. Svou ženu Hanku poznal během pobytu v Polsku. Zážitek z již druhé evropské slovanské země, která propadla komunismu, pak prý pro něj představoval inspiraci v jeho bádání o Evropě.  

Jacques Le Goff patřil k příslušníkům velké poválečné intelektuální generace, která utvářela starý kontinent. Svůj osobitý přístup však nezapřel. Zprvu tolik nebyl nadšen uspořádáním, jak ho konstruovali německý kancléř Konrad Adenauer či význačný italský politik Alcide de Gasperi. Na Evropě ale později začal oceňovat její pluralitu.

Na kontinentu podle Le Goffova hodnocení z 90. let existuje rovnováha mezi severem a jihem či mezi katolíky a protestanty. Směrem k muslimům pak Le Goff vyzýval k toleranci. Le Goff nevěřil v přehnanou futurologii, věřil však, že pohledem do minulosti lze hledat vizi pro budoucnost. "Musíme umět dělat dějiny. Ty nevytváří žádné temné síly, jak se tvrdilo ve středověku, ale lidé," řekl v roce 1998 Le Goff v Praze, kde převzal čestný doktorát Univerzity Karlovy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video