Íránci slaví podepsání dohody o jaderném programu (14. července 2015).

Íránci slaví podepsání dohody o jaderném programu (14. července 2015). | foto: AP

Byznysu s Íránem už nic nebrání. Lační Francouzi a Němci neváhají

  • 85
Po uvolnění sankcí se Írán jeví jako skvělý obchodní partner. Pouhý den po uzavření dohody o íránském jaderném programu tak francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius oznámil, že přijal pozvání k návštěvě. Do Teheránu podle Reuters míří i německý vicekancléř a ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

„Obchod je velmi důležitý, umožňuje hospodářský růst. Je to velmi důležité pro Íránce, velmi důležité pro nás,“ řekl Fabius. Zdůraznil, že očekávaný návrat Íránu do mezinárodního společenství po uzavření dohody otevírá široké možnosti pro francouzské firmy. Ujistil ale, že Paříž podpořila dohodu z důvodu geopolitických, nikoli ekonomických.

„Bůh nám žehnej“

Dohoda o íránském jádru je na světě

Írán s téměř 80 miliony obyvatel je lákavým trhem pro velké francouzské podniky, jakými jsou například automobilky PSA Peugeot Citroën a Renault či ropný koncern Total.

Francie je podle Mezinárodního měnového fondu nyní sedmým dodavatelem Íránu na světě po především Číně a Jižní Koreji a třetím v Evropě po Německu a Itálii. Německá delegace v čele s Gabrielem, která do Íránu míří v neděli, zde chce zůstat nejméně tři dny. 

„Německý průmysl má ohromný zájem na normalizování a posílení ekonomických vztahů s Íránem,“ vysvětlila agentuře Reuters jistá představitelka německého průmyslu. Německé společnosti jako Volkswagen a Siemens i tisíce menších rodinných firem se podle Reuters nyní řadí do fronty, aby využily íránský trh.

„Veškeré nadnárodní společnosti ve světě jsou už jednou nohou v letadle, aby jely obchodovat s tímto mastodontem se 77 miliony obyvatel,“ napsal dnes francouzský deník L’Union. „Výkvět amerického, evropského a čínského kapitalismu se už měsíce nemůže dočkat a je netrpělivý. Konkurence bude asi nelítostná,“ tvrdí další francouzský list Le Républicain lorrain.

Také Íránci vítají jadernou dohodu a doufají ve zlepšení ekonomiky. Země má čtvrté největší zásoby ropy a druhá největší ložiska zemního plynu na světě - a díky tomu má Írán dohromady největší energetické zásoby. Íránské ministerstvo ropného průmyslu už zveřejnilo záměr přilákat zahraniční investice až do výše 100 miliard dolarů (2,5 bilionu Kč), a s jejich pomocí toto průmyslové odvětví modernizovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video