Zdevastovaná mešita v centru syrského Homsu.

Zdevastovaná mešita v centru syrského Homsu. | foto: Reuters

Pokud v Sýrii zabíjely chemické zbraně, zakročíme silou, varuje Francie

  • 303
Pokud se potvrdí chemický útok v Sýrii, musí se na něj reagovat silou. Ve čtvrtek to prohlásil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Podle zpráv syrské opozice použila Asadova armáda ve středu při útoku na oblasti východně od Damašku chemické zbraně. Západní země se dožadují důkladného vyšetření útoku.

Podle opozičních zdrojů zahynulo až tisíc lidí, jiné neoficiální zdroje hovoří o 130 ale i o 1 700 mrtvých. Žádný z těchto údajů však nelze nezávisle ověřit (více o možném použití chemických zbraní a o reakci OSN čtěte zde).

Svět žádá vyšetření útoku

K rychlému vyšetření útoku vyzvalo Německo, Turecko hovoří o překročení veškerých mezí. Británie chce věc rovněž vyšetřit, ale prosazuje politické řešení.

Ministerstvo zahraničí ČR je "výrazně znepokojeno informacemi, že v Sýrii mohlo dojít k opětovnému použití chemických zbraní". Věří, že syrské úřady umožní neodkladně tento incident prozkoumat.

Izraelský ministr pro strategické záležitosti Juval Steinic ve čtvrtek uvedl, že podle izraelské tajné služby byly ve středu chemické zbraně použity a nebylo to prý poprvé. Steinic označil vládu syrského prezidenta Bašára Asada za "mimořádně krutou".

Fabius pak prohlásil, že pokud se ukáže, že šlo o masakr spáchaný chemickými zbraněmi, bude Francie požadovat silovou reakci. Vyslání vojáků do Sýrie však vyloučil.

Podle amerického ministerstva zahraničí USA nemohou v daném okamžiku s definitivní platností potvrdit, že při údajném plynovém útoku u Damašku byly použity chemické zbraně. Barack Obama podle mluvčí ministerstva zahraničí Jennifer Psakiové nařídil zpravodajským službám, aby rychle shromáždily informace, které by pomohly obvinění vznesené syrskou opozicí ověřit.

Podle syrské opozice chemický útok dokazují snímky mrtvých a raněných. Těla nevykazují známky žádného tělesného zranění, která by měla být patrná po útoku dělostřelectva. Lidé nejsou pokryti prachem sutin a nikdo je nevyprošťuje ze zřícených budov.

Svědci tvrdí, že postižení měli závratě, dusili se, měli křeče a nemohli dýchat, což by odpovídalo vystavení sarinu. Některé z obětí ale zjevně zemřely v klidu a ve spánku.

Inspektoři OSN zatím nepracují

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve čtvrtek oficiálně požádal syrskou vládu, aby "bezodkladně" dovolila inspektorům OSN vyšetřit údajný chemický útok a umožnila jim přístup na příslušné místo u Damašku. Zároveň vyslala do Sýrie podpořit tento požadavek vysokou představitelku OSN pro odzbrojení Angelu Kaneovou, která už minulý měsíc projednávala v Sýrii podmínky inspekcí týmu OSN. K okamžitému vyšetření incidentu u Damašku vyzvala také vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

Někteří představitelé opozice se domnívají, že mohla být použita látka známá jako BZ Agent. Používala se v konfliktech k oslabení nepřítelovy vůle k odporu. Nezanechává trvalé následky na nervové soustavě, ale k symptomům po jejím vystavení patří vysušování kůže, zrychlený puls, snížená fyzická a duševní aktivita.

Velké otázky vyvolává načasování akce. Jenom několik kilometrů od scény zkázy jsou právě inspektoři OSN, vedení vysoce kvalifikovaným Švédem Ake Sellströmem. Světová organizace je vyslala, aby vyšetřili zprávy o předchozím použití chemikálií. Právě tato skupina spala v noci na středu, kdy byl spáchán údajný chemický útok, v hotelu vzdáleném jen několik kilometrů. Inspektoři mají omezený mandát - mohou navštívit pouze tři předem dohodnuté lokality. Podle stanice Al-Dažíra jsou sice v Sýrii od neděle, ale vzhledem ke špatné bezpečnostní situaci ještě nezačali pracovat.

Na tom, že incident je třeba vyjasnit, se shodla ve středu večer Rada bezpečnosti OSN, o formální vyšetření ale nepožádala kvůli obstrukcím Ruska a Číny. Fabius řekl, že když RB OSN není schopná rozhodnutí, pak je třeba rozhodnout "jiným způsobem", což však nerozvedl.

Chemické zbraně a Asad

"Včera (ve středu) večer jsem hovořil s předsedou syrské (opoziční) národní koalice Ahmadem Džarbou. Jednoznačně potvrdil použití chemických zbraní na damašském předměstí," řekl francouzský ministr. Syrská vláda použití chemických zbraní popírá a považuje to za výmysl.

"Nemá-li si (syrský prezident) Bašár Asad co vyčítat, ať nechá inspektory vyšetřovat. Mohou na místo dorazit velmi rychle. Jestliže tam byly použity chemické zbraně, což je pravděpodobné, pak pocházely od Bašára, jelikož plyn je možné dopravovat jedině letadlem a opozice takové prostředky nemá. Pokud se Syřané (vyšetřování) brání, je to proto, že byli přistiženi při činu," dodal šéf francouzské diplomacie.

Po důkladném vyšetření incidentu volají i Turecko a Německo. "Zprávy o použití jedovatého plynu u Damašku nás velmi znepokojují. Pokud se tyto zprávy potvrdí, bude to skandální. Žádáme, aby se věc rychle vyjasnila a aby odborníci na chemické zbraně, kteří jsou nyní v Sýrii, mohli okamžitě tato obvinění prověřit," řekl německý ministr zahraničí Guido Westerwelle.

Jeho turecký protějšek Ahmet Davutoglu na společné tiskové konferenci v Berlíně prohlásil, že v Sýrii byly překročeny všechny meze, a kritizoval nečinnost světa. "Překročeny byly všechny meze, a přesto není Rada bezpečnosti OSN schopná dospět k rozhodnutí," řekl Davutoglu.

Tisíce uprchlíků míří ze sýrie do Iráku:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video