Uprchlíci s sebou nesou celé své živobytí

Uprchlíci s sebou nesou celé své živobytí | foto: AP

Francie a Itálie chtějí kvůli běžencům z Afriky upravit volný pohyb po EU

  • 32
Paříž a Řím chtějí reformovat Schengenskou smlouvu o volném pohybu v EU. Prohlásili to Nicolas Sarkozy a Silvio Berlusconi po jednání, na němž řešili neshody obou zemí ohledně přílivu uprchlíků z afrických zemí. Spor se vyhrotil nedávno, když Francie nepustila přes hranici vlak z Itálie plný tuniských imigrantů.

"Chceme Schengen udržet, ale aby přežil, musí být reformován," pronesl po jednání v Římě francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Podobně se vyjádřil italský premiér Silvio Berlusconi, který prohlásil, že ani jedna ze zemí nechce dohodu o volném pohybu bez hraničních kontrol zcela ukončit.

"Oba ale věříme, že za výjimečných okolností by měly existovat různé varianty Schengenské dohody a dohodli jsme se na nich společně pracovat," uvedl šéf italské vlády s tím, že se Sarkozym napsali dopis Evropské komisi, v němž ji žádají, aby dohodu projednala.

Paříž i Řím žádají mimo jiné, aby bylo možné dočasně obnovit kontrolu na vnitřních hranicích členských států Schengenu. A opětovně volají po větší spolupráci dalších evropských zemí se státy u Středozemního moře, které čelí největšímu náporu imigrantů.

Takzvaná Schengenská dohoda umožňuje pohyb po většině států Evropské unie zcela bez hraničních kontrol. Schengenský prostor tvoří země EU s výjimkou Kypru, Británie, Irska, Bulharska a Rumunska. A jeho součástí jsou i Island, Norsko a Švýcarsko.

Nepokoje v severoafrických zemích ovšem s sebou přinesly novou mohutnou vlnu uprchlíků, která nejvíce zasáhla právě Itálii. Imigranti většinou přijíždějí na lodích na italský ostrov Lampedusa, který leží asi 120 kilometrů od tuniského pobřeží (více o uprchlících na Lampeduse čtěte zde).

Řím si už delší dobu stěžuje, že přílivu uprchlíku musí čelit sám. Od začátku roku do Itálie připlulo už asi 25 tisíc imigrantů, z nichž tisíce jsou Tunisané, kteří by chtěli za svými příbuznými do Francie. Ta se ale jejich přílivu brání.

A když nedávno Italové udělili desetitisícům Tunisanů povolení k dočasnému pobytu (aby mohli odjet za svými známými v Evropě), Francie zavřela hranici a vlaky s tuniskými uprchlíky cestujícími z Itálie na své území vůbec nepustila (více o tom, jak Francouzi zastavili vlak plný Tunisanů, čtěte zde).

Od té doby už Paříž slíbila, že bude respektovat dočasná víza, která udělila uprchlíkům Itálie, upozornila ale, že pošle zpátky ty, kteří nebudou mít dostatek peněz, aby se o sebe byli schopni postarat, připomněla televize BBC na svém webu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video