Do uzavřené, dodnes radioaktivní zóny jezdí černobylští turisté. | foto: Václav Vašků, iDNES.cz

FOTOSTORY: Popi sloužili u reaktoru mši za černobylské oběti

  • 8
V předvečer 20. výročí černobylského výbuchu se do města Pripjať, které těsně sousedilo s elektrárnou, sjeli jeho bývalí obyvatelé, přátelé a příbuzní obětí katastrofy. Pravoslavní popi za mrtvé sloužili mši.

ČTĚTE TAKÉ: Vašků: Utajování výbuchu byl zločin

FOTOGRAFIE: Václav Vašků

Fotografie zvětšíte kliknutím

Příjezd do města Pripjať

Příjezd do města, které se nachází v uzavřené zóně kolem elektrárny, i po dvaceti letech přísně střeží ozbrojení vojáci v neprůstřelných vestách. V době výbuchu ve městě žilo téměř 50 tisíc lidí. Evakuace přišla až 36 hodin po havárii.

Dvacet let poté se do města se sjeli jeho bývalí obyvatelé, aby se podívali do svých někdejších domovů nebo položili květiny na hroby svých blízkých.

Uvaga! Pozor nebezpečná zóna

Čtvrtý reaktor explodoval 26. dubna 1986 necelé dvě hodiny po půlnoci. V předvečer 20. výročí se do nyní uzavřené zóny sjeli bývalí obyvatelé, přátelé a příbuzní lidí, kteří ať už přímo při explozi nebo v důsledku ozáření zemřeli. Pravoslavní popové za ně sloužili zádušní mši.

Botičky

Většina míst v Pripjati zůstává stále přesně v tom stavu, v jakém ho evakuovaní lidé zanechali. Jen pod dvacetiletou vrstvou prachu. Botičky v šatně mateřské školky zůstaly přesně tak, jak je děti před dvaceti lety vyzuly.

Černobylský turista

Dozimetry v okolí vybuchlého reaktoru dodnes ukazují silnou radioaktivitu. Přesto tato místa lákají stále víc turistů. Vstup do zóny je možný jen s průvodcem a ve speciálním autě, což stojí asi 130 eur za den. Návštěva Černobylu je tedy finančně náročným a specifickým druhem "adrenalinového sportu".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video