Fotopasti pomáhají odhalit i lidi, kteří založí černou skládku.

Fotopasti pomáhají odhalit i lidi, kteří založí černou skládku. | foto: Městská policie HK

Obce líčí fotopasti a přenosné kamery, místo zvěře loví darebáky

  • 57
Obce a města v Libereckém kraji stále častěji využívají přenosné kamery a fotopasti. Jsou totiž několikanásobně levnější než často používané kamerové systémy a nesou výsledky - zloděje dokážou vyfotografovat i nahrát. Osvědčily se už v několika městech a nyní je testují i v Liberci.

"My je používáme několik měsíců a podařilo se nám chytit několik lidí, kteří se snažili v našem katastru založit černou skládku. Dostali pokutu," uvedl Miroslav Erlebach, který je pověřen vedením Městské policie v Desné v Jizerských horách.

Zdejší strážníci mají k dispozici dvě fotopasti, které podle potřeby přemisťují na různá místa. Především tam, kde se nenadále navýší počet krádeží nebo kde vznikají nepovolené skládky.

Co to jsou fotopasti?

Původně je používali myslivci ke sledování zvěře a fotografování pytláků při akci.

Přístroj se spustí v okamžiku, kdy se v jeho zorném poli objeví pohybující se objekt. Vyfotí ho, nebo natočí na video.

Většina nejnovějších zařízení tohoto typu nahrává zvuk, umí se připojit na e-mail i pošle obrázek pomocí mobilního telefonu.

Obce je umisťují především do málo navštěvovaných a problémových míst.

"My volíme poněkud jinou cestu. Místo klasických fotopastí jsme začali zkoušet přenosné kamery, protože ty původní dobře fungují maximálně do vzdálenosti dvacet, ale spíš jen patnáct metrů. Přenosné kamery mají lepší rozlišení a obrázky nebo videa se z nich dají zvětšovat," tvrdí zástupce velitele Městské policie v České Lípě Antonín Doležal.

Ten vidí největší výhody v používání přenosných kamer a fotopastí v tom, že jsou mnohonásobně levnější než zavedení celého kamerového systému do odloučených oblastí měst.

"U nás je takové problémové místo sídliště Sever, kam jsme umístili kameru monitorovacího systému. Komplet i s připojením nás to přišlo na tři sta tisíc korun. Přenosná kamera stojí kolem deseti tisíc a v podstatě nám udělá stejnou službu," vysvětlil Doležal. Po vyhodnocení zkušeností s přenosnou kamerou si chce českolipská městská policie pořídit nejméně další tři.

Někde jsou fotopasti schované, jinde o nich všichni vědí

Čtyři fotopasti od dvou různých výrobců zkouší v těchto dnech městská policie v Liberci. "Pokud se osvědčí, pořídíme jich víc," řekl zástupce velitele policie Miroslav Chmela.

V krajském městě na rozdíl od menších obcí, kde toto zařízení posílá ememesky, nebo obrázky stahují strážníci přímo na místě z paměťové karty, jsou liberecké pasti napojené přímo na pult centrální ochrany. Zamezí to nežádoucí manipulaci nebo krádežím celého zařízení.

"Někde mění místa fotopastí tak, aby o nich nikdo nevěděl. My to děláme opačně. Umisťujeme je tak, kde jsou vidět a všichni o nich ví. Funguje to dobře a má to velké preventivní účinky. Namíříme je do míst, kde se často něco děje, a netrvá dlouho a je tam klid," popsal Miroslav Erlebach z Desné.

Proti nájezdům polských lupičů si pořídili dvě fotopasti také v pohraničních Heřmanicích, které leží ve Frýdlantském výběžku. "Máme je dva týdny, ale jako naschvál se teď tři týdny skoro nic neděje," řekl Pavel Stříbrný, starosta pohraniční obce s 230 obyvateli, v níž museli místní muži kvůli častým krádežím vytvořit osmičlennou domobranu.


Video