Bělošský portlandský policista seržant Bret Barnum objímá dvanáctiletého...

Bělošský portlandský policista seržant Bret Barnum objímá dvanáctiletého černošského chlapce Devonta Harta na shromáždění na podporu protestů ve Fergusonu (25. listopadu 2014). | foto: AP

Svět dojalo objetí policisty a černošského mladíka. Fikce, tvrdí kritik

  • 102
Zatímco většina fotografií z dění v americkém Fergusonu je spojená s naštvaností, jedna z nich vyčnívá. Ukazuje uplakaného černošského mladíka v objetí s bělošským policistou ve městě Portland, kde se sešlo shromáždění na podporu Fergusonu. Snímek doslova obletěl svět, podle kritika však zastírá realitu.

Za emotivně silnou fotografií, která zaujala miliony lidí, stojí dvacetiletý student Johnny Nguyen. Snímek vznikl na jednom ze shromáždění v Portlandu ve státě Oregon na podporu vzdáleného Fergusonu po rozhodnutí poroty, že policista, jež v srpnu zastřelil neozbrojeného černošského chlapce, nebude obviněn. Na předměstí St. Loiuse tehdy propukly nepokoje (více najdete zde).

Kauza Ferguson

Snímek po publikaci získal na internetu obrovskou popularitu. Podle Nguyena mu jen na Facebooku dalo „lajk“ 400 tisíc lidí a na blogu Tumblr ho sdílelo do této neděle asi 68 tisíc lidí. Zaujal proto i světová média, která ho nejen otiskla, ale také začala pátrat po zákulisí jeho vzniku. Jedním z nich byl i The Washington Post.

Dosud Nguyen žádnou jinou fotografii skrze média nepublikoval. Reakce na ní byly většinou pozitivní. V titulcích se objevovala spojení jako „objetí, které zasáhlo celý svět“ či „fotografie, u níž jihnou miliony srdcí“.

Do nebe volající lež, odsoudil snímek britský komentátor

Jenže ne každému se snímek líbí. Například podle komentátora britského deníku The Guardian fotografie mylně ukazuje vztahy mezi lidmi odlišných ras. Autor Jonathan Jones popisuje fotografii jako příklad snahy o manipulaci názory veřejnosti, protože ukazuje jen jeden okamžik a ne už okolnosti. Svůj ostrý komentář dokonce opatřil titulkem, že „je to do nebe volající lež“.

„Fotoaparát je vynikající lhář. Ukazuje pouze jeden okamžik,“ začíná kritický Jonesův text. Komentátor svůj názor podpořil tím, že chlapec, dvanáctiletý Devonte Hart, šel na shromáždění v Portlandu s cedulí „objetí zdarma“. A policista Bret Barnum ho o objetí požádal. Právě tyto souvislosti však fotografie podle Jonese zamlčuje. Zmíněný text Washington Postu mu pak dává zapravdu.

Matka chlapce Jennifer Hartová deníku totiž řekla, že v den, kdy se velká porota rozhodla neobvinit policistu Darrena Wilsona za zabití neozbrojeného Michaela Browna (více zde), vyšla celá rodina do ulic v Porlandu. Chtěla prý „šířit lásku a laskavost“, proto měla cedule s nápisy „objetí zdarma“ či „na tobě záleží“.

Nevěděl jsem, že nás fotí, říká policista

V Portlandu se přidali do průvodu tisíců lidí, kteří se shromáždili na podporu Fergusonu. Dopravní policista Barnum na dav dohlížel. Lidé poslouchali projev o vztahu mezi policií a černošským obyvatelstvem, když si policista všiml Devonta Harta, jak je smutný a pláče. Přistoupil k němu a začal se s ním bavit. Zeptal se ho, proč pláče, na jeho školu, prázdniny či zájmy. Během rozhovoru si všiml, že chlapec drží onu ceduli a zeptal se, zda může objetí zdarma také dostat.

Chlapec policistu objal a při tom je vyfotografoval Nguyen. Barnum neměl ponětí, že je někdo fotí. Další den byl proto překvapen, jak moc se snímek po publikaci stal populární a jaký zájem o jeho osobu projevila nejen místní média. „Nevěděl jsem, že plakal tak moc, když byl v mém objetí, protože jsem měl hlavu nad jeho a navíc nosím velkou helmu,“ řekl policista místnímu serveru The Oregonian, který fotografii studenta Nguyena zveřejnil jako první.

Za to, že se v podstatě náhodou stal celebritou, je Barnum vlastně rád. „Myslím, že to je přesně to, co lidé chtějí slyšet a vidět. Chtějí viděl dobro, chtějí vidět mír a chtějí mír i cítit,“ řekl serveru Foxnews.com. Doplnil, že plně chápe utrpení rodičů zastřeleného Browna. „Je to tragédie, sám si neumím představit, že bych přišel o jedno ze svých dvou dětí,“ řekl s tím, že Brownův osud však už nezvrátíme.

„Nyní je potřeba se trošku povznést, zrelaxovat se a snažit se věci změnit pozitivním a konstruktivním způsobem,“ ukončil své interview Barnum.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video