Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fotograf „kluků“ Robert Vano se v Mánesu snaží popřít čas

  8:19aktualizováno  8:19
Výstava fotografa Roberta Vana (1948) The Platinum Collection se v pražském Mánesu těší na tuzemské poměry velmi dobré návštěvnosti - tím spíš, že se koná v prázdninovém čase. Čím si to vysvětlit?

Robert Vano: Tulipány, Praha 2004 | foto: Leica Gallery Prague - Robert Vano

Robert Vano má ne zrovna tuctový životní příběh a mnohokrát jej v různých interview předhodil veřejnosti, nejpodrobněji v knize-rozhovoru Někdy ráj, který s ním sepsal David Hrbek. Vano otevřeně hovoří o své homosexualitě; hlásí se k ní i v námětech svých fotografií. Současně je Vano mužem z módního průmyslu, fotí a komentuje módu a svět modelek. Jeho fotografické práce možná někoho podráždí, ale v podstatě jsou "hodné", cudné a líbivé.

Robert Vano: Kirsten, Milano 1984

Platina je grunt?

Retrospektiva v Mánesu je nejlepší, nebo přesněji řečeno nejvýmluvnější fotografickou výstavou, kterou v této zemi Robert Vano zatím měl. Od svého návratu do Československa v roce 1990, z něhož doslova uprchl roku 1967, se představil na řadě výstav, ale vždy se prezentoval jednotlivými cykly nebo výběrem v něčem dílčím. The Platinum Collection čerpá ze čtyř desetiletí (1968-2009) Vanova fotografování.

O výstavě: Robert Vano

Robert Vano: The Platinum Collection. Robert Vano: plakát k výstavě

Galerie Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha. Výstava trvá do 9. září, otevřena je denně mimo pondělí denně od 11:00 do 21:00 hodin. Vstupné: plné 100 Kč, snížené 60 Kč, děti do 14 let zdarma (k plné vstupence obdrží návštěvník dárek).

Současně vyšla kniha The Platinum Collection v českém a anglickém jazyce, cena 990 Kč.

Všechny vystavené práce mají jednotný formát a jsou zpracovány technologií, nad níž se v textu k výstavě i ke knize, která při té příležitosti vyšla, rozplývá ředitelka pořádající Leica Gallery Praha Jana Bomerová: "Rezignuji na nebezpečí, že mě někdo nazve druhohorní fosilií, a tvrdošíjně odmítám inkjet a pigmentové tisky, nepřesvědčí mě okázale prezentované testy, které exaktně dokládají, že vydrží celý můj život. Jinak řečeno, pro věčné hodnoty jeden život nestačí a hodnota umění je prověřena právě tímto přesahem. Robert Vano se technikou platinových printů obrací k počátkům a nechává své fotografie vykouzlit světlem. Platinové tisky jsou skrze svoji širokou škálu povrchů, tónů a hlavně skrze svoji dlouhou životnost oblíbené u investorů a sběratelů. Jedinečná krása drahého kovu přesvědčí svojí barevností od teplé černé přes načervenalou až po hnědou, které jsou v želatinových stříbrných tiscích nedosažitelné. Platinové tisky nejsou pouze krásné, ale patří k nejtrvanlivějším ze všech fotografických procesů. Platinové kovy (platina a palladium) jsou stabilnější než zlato a odhaduje se, že správně udělaný platinový tisk vydrží tisíce let."

Robert Vano: Winter, Praha 1997

Jana Bomerová ve svém vyznání ovšem slučuje dvě skutečnosti související spolu nikoliv tak samozřejmě, jak to ona sugeruje: jednou věcí je samotná technologie vzniku fotografického obrazu a případná životnost daného postupu při tvorbě pozitivů, druhou věcí umělecká hodnota fotografie, která může, ale také vůbec nemusí souviset s použitou technologií. Robert Vano jistě investoval značné množství peněz a energie, aby zhotovil více než dvě stovky platinových tisků, které jsou instalovány v Mánesu, ale to nic nemění na tom, že náročnou technologii nasadil i na snímky vysloveně průměrné. Jako celku platinový technologický háv prospěl - poněkud zahladil kvalitativní výkyvy mezi jednotlivými snímky a podtrhl autorského ducha, který tvoří svorník mezi Vanovými pracemi různého staří a charakteru (akty, portréty, zátiší s květinami, městské krajiny, móda). Avšak organickou a nezamaskovatelnou součástí onoho autorského ducha je umělecká nevyrovnanost, častá odvozenost Vanových prací buď z uměleckých vzorů (Američan Robert Mapplethorpe stojí mezi nimi na prvním místě), nebo z obecně známých obrazů (pohledy na starou Prahu, pařížské zahrady, palmy v Cannes i jinde).

Robert Vano: Kluk z New Yorku, New York 1986  Robert Vano: Marek, Praha 2004

Zlatá osmdesátá

Možná vůbec základním tématem, ale také traumatem současného Roberta Vana je plynutí času. Při komponování retrospektivy The Platinum Collection zrušil veškerou chronologii, snažil se svůj vývoj v čase zmatnět, ne-li popřít. Použitý platinový tisk mu to usnadnil, neboť tato technologie vtiskuje zvětšenině - bez ohledu na námět - hmotný ráz rukodělnosti, ušlechtilé minulosti, poctivé antikvárnosti. Exponáty umělec naskládal do jedné řady na tři stěny Mánesu a ověsil jimi i několik sloupů v galerii. V takto vzniklém proudu se snímky z jednotlivých fází tvorby přelévají přes sebe. Zkrátka pel mel. Určujícím principem není vývoj, nýbrž pocit. Úskalím je tu počet prací nutných k obsazení rozlehlého Mánesu: na první stěně, čítající asi osm desítek exemplářů, je asociativní, motivicky rytmizovaný sled velmi přijatelný a jde o nejsilnější výstavní partii, kterou Robert Vano v Česku kdy sestavil. Ale hned následující stěna je nejprve zanesena homosexuálně popisným cyklem mužských hrátek vo vodě Adršpach (1992), který by zasluhoval silnou početní redukci, a následuje zdlouhavé motání se v kruhu, rozmělnění dojmu z úvodní stěny.

Navzdory úmyslnému rozmytí vývojových kontur si lze v Mánesu všimnout, že vrchol Vanovy tvorby leží v osmdesátých letech, kdy se pracoval v New Yorku, v Paříži či v Miláně. To, co tomu u Roberta Vana fotograficky předcházelo, bylo na to přípravou. A to, co po roce 1989 u Vana následovalo, je nepřetržitou rozpomínkou na ztracený (i když jistě nikoliv bezbolestný) ráj "osmdesátek".

Robert Vano: Homage to Ritts, Praha 1995   Robert Vano: Karen, Paříž 1987

Doprovodné akce k výstavě

19. srpna od 19:00 – večer s Robertem Vanem: Jak jsem se stal fotografem
26. srpna od 19:00 – večer s Robertem Vanem: O procesu výroby platinových fotografií
1. září v 17:00 – Helmut Newton – SUMO. Návrat legendy. Robert Vano křtí nové vydání slavné knihy.
2. září od 19:00 – večer s Robertem Vanem a Davidem Hrbkem (autorem biografie Někdy ráj). Hudební doprovod skupina November 2nd.
8. září od 19:00 - přehlídka mladých návrhářů - dražba jedinečné kolekce triček Roberta Vana a dražba velkoformátových fotografií.


Autor: Kavárna


Školné neprojde, kvóty pro migranty nepřipustíme, zaznělo v superdebatě

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.
Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora "papírové" Kavárny v MF DNES. Chtěl...  celý článek

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)
ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou témata zápisníku "Minulý týden"...  celý článek

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.
Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se společností a myšlením vychází nově na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.