

Křesťané slaví Zelený čtvrtek. Kardinál Dominik Duka sloužil v Katedrále svatého Víta tradiční Missa chrismatis. Papež pak jako každý rok myl nohy, tentokrát dvanácti handicapovaným.
Autor: Dan Materna, MAFRA
Zelený čtvrtek je vzpomínkou na Kristovu poslední večeři s apoštoly a ustanovení Nejsvětější svátosti a kněžství. K pašijovému týdnu se poutá mnoho pověr a zvyků. Na řadu z nich jako na pohanské tradice středověká křesťanská církev navázala.
Autor: Dan Materna, MAFRA
Mnozí věřící, včetně církevních představitelů, se dodnes nebrání jejich dodržování. Typickou velikonoční tradicí pro české země je koledování s pomlázkou při Velikonočním pondělí a zdobení vajec. Tento den podle tradice odlétají zvony do Říma a jejich zvuk je nahrazen dřevěnými klepači a řehtačkami. Dle pověry se vrátí zpět až na Bílou sobotu.
Autor: Dan Materna, MAFRA
O Zeleném čtvrtku by se mělo jíst jen zelené jídlo, hlavně špenát, zelí či hrách. Člověk si tím prý zajistí zdraví na celý rok.
Autor: Dan Materna, MAFRA
Účastníci mše Missa chrismatis se nejprve sejdou v Arcibiskupském paláci, ze kterého pokračují průvodem do Chrámu svatého Víta, kde se mše koná. Po ní se průvodem opět vrátí do Arcibiskupského paláce.
Autor: Dan Materna, MAFRA
Velikonoce jsou pohyblivé svátky. Připadají na první neděli po prvním jarním úplňku. Slaví se tedy v rozmezí od 22. března do 25. dubna. Navazují na starověké oslavy vegetačních božstev a počátku hospodářského roku.
Autor: Dan Materna, MAFRA
Český název pro Zelený čtvrtek vznikl záměnou původního německého slova Greindonnerstag, které znamená lkavý čtvrtek, na název Gründonnerstag, tedy Zelený čtvrtek.
Autor: Dan Materna, MAFRA
Při mši se světí tři druhy olejů: olej křižmo, olej katechumenů a olej nemocných. Ty se potom používají při udílení svátostí během následujícího roku.
Autor: Dan Materna, MAFRA
Tradiční Missa chrismatis sloužil i papež František. K bazilice svatého Petra ve Vatikánu se přišlo podívat na deset tisíc lidí.
Autor: Reuters
Papež František při Missa chrismatis v bazilice svatého Petra.
Autor: Reuters
Lidé ukazují papeži Františkovi snímky na mobilních telefonech při jeho příjezdu do kostela Sancta Maria della Provvidenza v Římě.
Autor: Reuters
Papež v kostele omyl nohy dvanácti handicapovaným ve věku od 16 do 86 let. Mězi nimi byl i 75letý muslim Hamad, obchodník z Libanonu, který má vážně poškozený mozek po automobilové nehodě. Nohy chudým omyl v Praze i kardinál Duka.
Autor: Reuters