

Šetříte si na vlastní pohřeb? Už jste se kvůli tomu řádně pojistili? Možná byste měli. Počet sociálních pohřbů či těch bez obřadu u nás v poslední době roste.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Pohřebné, jako sociální příspěvek, zrušila novela zákona č. 117/1995 Sb. v roce 2006. V případě, že se pozůstalí rozhodnou ušetřit, mají na výběr ze dvou variant. Zvolit pohřeb takzvaně bez obřadu (jeho cena se například v Praze pohybuje kolem 13 tisíc korun), nebo požádat o takzvaný sociální pohřeb. V tom případě za ně zaplatí náklady obec, respektive stát. Na konci celého procesu dostanou do ruky urnu s popelem. Následující reportáž ukazuje, jak takové minimum vypadá.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Sociální pohřby (až na detaily vypadají stejně jako ty bez obřadu, jen náklady hradí někdo jiný) se do roku 2006 vypravovaly zejména lidem z okraje společnosti. Nejčastěji bezdomovcům či osobám, které zemřely bez jakýchkoli příbuzných.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Za posledních pět let však počty pohřbů uskutečněných na náklady obce či státu rapidně rostou.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Například v Mostě. Jestli v roce 2007 proplatili 8 pohřbů, následující rok to už bylo 52. Nejvíc se tam zatím uskutečnilo v roce 2010 - 75. Za letošek tamní úřad eviduje už 35 kremací. V roce 2011 činily náklady radnice na sociální pohřby (bylo jich šedesát) 214 500 korun.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Sociální pohřeb se vás bude týkat automaticky, pakliže se o vaše tělo nikdo nepřihlásí do čtyř dnů od oznámení úmrtí nebo do týdne od zjištění úmrtí. V tom případě zajistí pohřeb obec, kde bylo tělo nalezeno.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Od úřadů toho moc nečekejte. Nárok máte jen na rubáš a rakev. Nejlevnější, většinou z lepenky. V některých případech (záleží na dodavateli) bude mít ekologický certifikát.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Tělo dovezou na některý z ústavu soudního lékařství. Tam bude uskladněno, případně bude provedena soudní pitva. Lékař vystaví Ohledací list, který poputuje na příslušný sociální odbor a úředníci se pokusí dohledat nejbližší příbuzné. V případě, že je nenaleznou nebo se nebudou chtít na pohřbu podílet, vyrazí tělo na poslední cestu.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Přesná statistika za celou Českou republiku neexistuje. Sociální pohřby nebo ty bez obřadu jsou častější na severu Čech (tam dokonce přebíjejí ty s obřadem v poměru 8:2). Naopak na jihu Moravy pozůstalí stále dbají na tradice a pořádají důstojná rozloučení. Jistým (nedokonalým) vodítkem může být tabulka z Ministerstva pro místní rozvoj, které náklady na sociální pohřby obcím proplácí. V roce 2007 jich evidovalo 98, o rok později 235, v roce 2011 více jak pět set a loni už 665. Skutečně proplacenych pohřbů může být víc, protože jedna žádost obce může obsahovat více zemřelých.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Dříve než obec požádá o proplacení, musí proběhnout dědické řízení, do kterého se musí přihlásit. Celý proces zahrnující hledání příbuzných, soud, vymáhání může trvat v řádu měsíců i let. Proto některé obce raději pohřeb zaplatí z vlastního rozpočtu.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Ale zpět k poslední cestě. Pohřební služba vás převeze do krematoria, kde si ještě chvíli počkáte, než dispečer (ano, i krematorium má dispečera) určí čas vaší kremace.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Muziku, věnce, proslovy nečekejte.
Autor: Petr Topič, MAFRA
V márnici se rakev naloží na vozík a rovnou do pece. Téměř devětset stupňů udělá za hodinu a půl své. Vše, co zbude, budou zvápenatělé kosti, soli a například endoprotézy.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Vše se (kromě kovových předmětů) pomele a uloží do urny, která zamíří do skladu. Ze zákona mají příbuzní tři měsíce na to, aby se o popel přihlásili (a pohřeb obci zaplatili). Když tak neučiní, skončíte v hromadném hrobě, nebo na rozptylové louce.
Autor: Petr Topič, MAFRA