Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Roky bratří Mašínů: děti odboje, střelci na útěku, elitní vojáci USA

  16:51
Životní postoje bratrů Mašínů už v dětství formoval jejich otec, československý legionář a protinacistický odbojář. Po únorovém převratu bojovali proti komunismu všemi prostředky, které byly po ruce. Jako američtí vojáci doufali ve třetí světovou válku a osvobození Československa.
Občanský průkaz, který doputoval s Josefem Mašínem až do svobodné západní zóny v Berlíně.

Občanský průkaz, který doputoval s Josefem Mašínem až do svobodné západní zóny v Berlíně. | foto: Repro: Cesta na severozápad

Nestalo se a namísto toho si Mašínové - přesněji řečeno celá jejich skupina, tedy včetně Milana Paumera, Václava Švédy a Zbyňka Janaty - nese v očích velké části veřejnosti punc vrahů.

Ctiradovy zápisky, které vyšly pod názvem Cesta na severozápad, jejich odpůrce patrně jen utvrdí. "Za účast na (odbojové) akci byl bod, za odprásknutého komunistu dva," vzpomínal například zesnulý muž. Portál iDNES.cz nabízí rekapitulaci událostí, které formovaly činnost a osudy celé skupiny.

1939: Josef Mašín, otec Ctirada a Josefa (prvnímu bylo necelých devět let, druhému sedm) a důstojník prvorepublikové armády, je 14. března suspendován a obžalován pro vzpouru, odmítl totiž kapitulovat před nacisty. Domů přišel se stopami rvačky na těle i oděvu a synům dal první vzor i dilema - chtěl bránit republiku, i když se tím vzepřel rozkazům a pral se s československými vojáky.

Josef Mašín, otec Ctirada a Josefa, voják prvorepublikové armády a pozdější odbojář

1941: Josefa Mašína, člena odbojové skupiny Tří králů, zadrželo 13. května gestapo. Neprozradil ani své jméno a poslali ho na smrt. "Drahé moje děti! Pamatujte si, že hájit svobodu své vlasti a národa jest povinností každého uvědomělého Čecha. I Vy jednou takto musíte postupovat," napsal do motáku, který ukryl v cele (našli ho až po válce).

1945: Ctirad a Josef se zapojili do odboje. Pomáhají ukrývat sovětského důstojníka, poručíka Stěpana Romanoviče Sannikova. Jejich známý, bývalý důstojník František Vaněk, pomáhá sovětským partyzánům (uprchlým zajatcům). Po válce dostali oba chlapci od prezidenta Beneše medaili Za chrabrost.

1948: Ctirad Mašín si osvojil zásady boje v partyzánském kurzu poděbradské pobočky Svazu brannosti. Už tehdy věděl, jak je použije. "Určitě si již nedělal iluze o službě v armádě, získané zkušenosti chtěl uplatnit právě v protikomunistickém odboji," uvádí historik Tomáš Bursík. Ostatně, o rok později ho nepřijali na vojenskou akademii, důvodem byl "buržoazní původ".

1948-1949: Matka Ctirada a Josefa Zdena Mašínová je členkou KSČ. Snažila se tak udržet vliv ve Svazu bojovníků za svobodu. O iluze přišla po procesu s rodinným přítelem, generálem Heliodorem Píkou. Ze strany vystoupila a zákonitě tak putovala na index "nepřátel". Krátce nato skončila na popravišti její spoluvězeňkyně z protektorátu, politička Milada Horáková.

1948-1951: Bratři Mašínové se snaží o živelný odboj: "Rozhodli jsme se bojovat všemi prostředky, protože bylo jasné, že to byl způsob, který zvolili komunisté a tedy jediný způsob, který proti nim mohl přinést výsledky." Do tendrů lokomotiv házejí nálože připomínající uhlí. Vytloukají okna funkcionářům KSČ, rozhazují připínáčky na trasách prvomájových průvodů. Marně se snaží opatřit si zbraně.

Zlomové roky 1951-1953

13. září 1951 se skupina pokouší získat zbraně přepadem stanice SNB v Chlumci nad Cidlinou. Nepodařilo se jim ale zpacifikovat službu konajícího strážmistra Oldřicha Kašíka a Josef Mašín ho zastřelil. Akce selhala.

Zbraně, které bratři Mašínové uloupili a zakopali v Československu před útěkem do Západního Berlína.
Zbraně, které bratři Mašínové uloupili a zakopali v Československu před útěkem do Západního Berlína.

Zbraně, které skupina před útěkem do Západního Berlína uloupila a zakopala v Československu.

28. září 1951 byli v Čelákovicích úspěšnější. Zbraně získali. Ctirad podřízl omráčeného strážmistra SNB Jaroslava Honzátka, aby je nevyzradil. Na podzim se pak skupina rozhodla opustit Československo. Svépomocí vybavili obrněné vozidlo.

18. října 1951, den před plánovaným útěkem, jsou Ctirad i Josef zatčeni v souvislosti se zadržením rodinného známého, odbojáře Aloise Bezuchy. StB ale neodhalila rozsah příprav a poschovávané zbraně. Josefa propustili během vyšetřování, Ctirada odsoudili na dva a půl roku a poslali ho do Jáchymova. Začal shromažďovat výbušniny na sabotování těžby uranu.

2 srpna 1952: Tři členové skupiny přepadli auto s výplatou podniku Kovolis Hedvíkov. Zastřelili přitom ozbrojeného pokladníka Josefa Rošického. "Lidé si asi neuvědomují, že když měl někdo v té době povolení dostat pistoli, tak byl zatraceně dobře prověřený a spolehlivý komunista. To nedostal jen tak někdo," řekli bratři v dokumentu Země bez hrdinů, země bez zločinců.

20. června 1953: Díky prezidentské amnestii se Ctirad dostal na svobodu. Začali plánovat velké akce - pumový útok na vlak s uranem či budovu ÚV KSČ, atentát na ministra obrany Čepičku - ale v létě byl na několik týdnů zatčen a vyšetřován Josef. Skupina se shodla, že boj v těchto podmínkách vést nelze, a rozhodla se odejít.

1953: Cesta na severozápad

2. října se Ctirad a Josef Mašínové, Milan Paumer, Václav Švéda a Zbyněk Janata vydali na cestu do Západního Berlína. Hranici na Šumavě měli za příliš dobře střeženou, pohraničí s východním Německem si předtím lépe zmapovali. V noci na 4. října překročili u Hory Svaté Kateřiny hranice. Přes noc šli, za dne spali.

10. října, poté, co německá pokladní prozradila, že jeden muž lámanou němčinou sháněl šest lístků na vlak (ve skutečnosti pět), je skupina napadena Lidovou policií ve městě Uckro. Při přestřelce ztrácí Zbyňka Janatu, ostatní unikli. Vzteklí komunisté zmobilizovali 25 tisíc policistů a vojáků, aby skupinu dopadli.

Josef Mašín na policejní fotografii z vazby, kde skončil po zatčení za
Na dobovém snímku jsou označeny díry po kulkách ve zdi na nádraží v obci Uckro, kde se odehrála dramatická přestřelka skupiny Mašínových s východoněmeckou policií.
Ctirad Mašín na policejní fotografii z vazby, kde skončil po zatčení za

Josef (vlevo) a Ctirad Mašínové na fotografiích z vyšetřování (rok 1951). Uprostřed chodba na nádraží v obci Uckro, kde se skupina na útěku dostala do přestřelky s Volkspolizei (Lidovou policí) východního Německa.

16. října skončila hra na schovávanou. Unikající skupinu obklíčili u Waldowa vojáci s kulomety, psy i světlomety. Po další přestřelce uprchlíci opět unikli, těžce zraněného Václava Švédu ale museli nechat jeho osudu. Němci ho zadrželi a pod podmínkou, že ho v Praze popraví, ho i s Janatou vydali.

2. listopadu, po měsíci na útěku, se skupině podařilo dostat do Západního Berlína. Ctirad Mašín projel na podvozku vlakové soupravy, o několik hodin později dorazili Josef Mašín a těžce zraněný Milan Paumer, kteří se propletli mezi ploty, dělnickými domky a kasárnami. Paumer, který byl předtím střelen do břicha, žádal Mašíny, aby šli dál sami, ti ho ale nenechali.

Po útěku

1954-1959: Bratři Mašínové a Milan Paumer působí v americké armádě. Absolvují základní výcvik, dostanou se do elitní 82. vzdušně-výsadkové divize, časem se stanou i instruktory. Když ale zjistí, že se Západ na konfrontaci se Sověty nijak netěší (vidí to na případu poraženého maďarského povstání v roce 1956), odcházejí do civilu a získávají americké občanství.

Jejich cesty se pak rozešly. Milan Paumer pracoval jako údržbář, dělník v leteckých opravnách a taxikář. Josef Mašín obchodoval v letectví, řídil leteckou školu. Ctirad Mašín podnikal v několika státech, nechal si například patentovat stroj na spalování vyjetého oleje.

1955: Druhého května byli v Praze oběšeni dopadení členové skupiny Zbyněk Janata a Václav Švéda.

1957: V komunistickém Československu vzniká svazek na akci "Bratři", jejímž cílem je únos Mašínových do Československa (o únos Josefa Mašína se tajné služby pokusily celkem 4x). O dva roky později ministerstvo vnitra vydalo oběžník, který varoval, že Mašínové možná působí na území republiky. Nebyla to pravda. Agentura ČTK připomněla, že v Československu nebyli Mašínové a Paumer nikdy odsouzeni. Úřady jejich stíhání přerušily, o vydání trojice žádaly USA marně.

Ctirad Mašín, jeden z odbojářů, kteří vedli ozbrojený odpor proti
Josef Mašín
Pomník operaci Anthropoid - Milan Paumer ze skupiny bratří Mašínů; Praha 5. června 2009

Trojice po letech: Ctirad Mašín, Josef Mašín a Milan Paumer na snímcích z roků 2010 a 2011

Po Listopadu

1995: Státní zástupce Josef Kredba rozhodl, že trestní stíhání skupiny bylo nepřípustné. Odvolal se přitom ale výhradně na předlistopadové právní normy a vynechal zákon o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu. Mašínové to pak zkritizovali coby doklad komunistické právní kontinuity.

2008: Mašínům se dostalo prvního vyznamenání z rukou vysokého českého představitele. Premiér Mirek Topolánek jim udělil Plaketu předsedy vlády. Vyvolal tím mimo jiné debatu o činnosti skupiny - diskusi, která přetrvává dodnes.

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Proč soudy přehlížejí potřeby nejmenších dětí?

{LABEL}

Soudy často ignorují specifické potřeby kojenců a batolat

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

iDNES Premium a Max s HBO pohromadě. Sledujte The Last of Us jen za 690 Kč

U příležitosti premiéry dlouho očekávané druhé řady seriálového hitu The Last of Us přichází iDNES Premium s mimořádně výhodnou nabídkou. Noví roční předplatitelé získají kromě nepřeberného množství...

10. dubna 2025

Vyšší výdaje na obranu i za cenu dluhu. Ekonomové radí, jak zaplatit bezpečnost

Premium

Česko bude brzy dávat na obranu výrazně víc, než bylo dosud zvyklé. Očekává se, že z letošních vyjednávání mezi členy NATO vzejde požadavek, aby členské země v následujících letech posílaly na obranu...

10. dubna 2025

Očima nešťastného otce: Hamás drží mého syna ve zvířecí kleci, Bibimu to vyhovuje

Premium

Od našeho zpravodaje v Izraeli Voják Nimrod Cohen, jeho dvacetiletý syn, je jedním z 59 rukojmích, které stále – už více než 550 dní – drží teroristický Hamás v zajetí v Pásmu Gazy. Otec Jehuda upozorňuje: To je zodpovědnost...

10. dubna 2025

Bek mě naštval, vracím se i kvůli němu. S Babišem jsme si to vyříkali, líčí Plaga

Premium

Bývalý ministr školství Robert Plaga se vrací do politiky. Na podzim bude kandidovat jako lídr ANO ve středních Čechách. Ke comebacku ho prý vyburcovala i rétorika současného ministra Mikuláše Beka...

10. dubna 2025

Téměř jako za pandemie. Američané si kvůli chystaným clům dělají zásoby

Spotřebitelé v USA se obávají důsledků Trumpova protekcionistické politiky. Odborníci hovoří o opakovaní scénáře z období koronavirové pandemie, během které zákazníci měli tendenci vykupovat zboží v...

10. dubna 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

9. dubna 2025  19:33,  aktualizováno  21:57

Francie se chystá uznat Palestinu jako stát. Bude to správné, míní Macron

Francie by mohla uznat Palestinský stát v červnu na konferenci, kterou v New Yorku plánuje uspořádat spolu se Saúdskou Arábií. Podle médií to dnes řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Krok by...

9. dubna 2025  21:19

Za Rusko bojuje nejméně 155 Číňanů, řekl Zelenskyj. Moskva je verbuje na sítích

Proti Ukrajině bojuje v ruské armádě nejméně 155 čínských občanů, může jich být i více, uvedl ve středu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusové podle něj rekrutují Číňany hlavně...

9. dubna 2025  20:27,  aktualizováno  20:33

Slintavku se nevyplatí léčit, bezpečnější je se zvířat zbavit, říká virolog Černý

Premium

Co má slintavka a kulhavka společného s koronavirem? Proč proti ní nelze očkovat? Odkud se vůbec rozšířila? A měl by se člověk, který virus může chytit také, obávat? Virolog Jiří Černý z Centra...

9. dubna 2025

Amerika hledá horníky. Trump podepsal příkazy na podporu těžby uhlí

Americký prezident Donald Trump jde opět proti proudu. V úterý podepsal exekutivní příkazy kladoucí si za cíl podpořit těžbu uhlí. Jejich součástí jsou snahy o záchranu uhelných elektráren, které již...

9. dubna 2025

Zdroj šťavnatých drbů z Kremlu utichl, putinovský režim zaklekl na Telegram

Premium

Lepší zdroj kompra a zákulisních informací o intrikách v nejvyšších patrech ruské elity byste nenašli. Telegramový kanál VČK-OGPU sledovalo přes milion uživatelů, v úterý však jejich oblíbený zdroj...

9. dubna 2025

Prezident Pavel oblečený v kroji otevřel v bouřlivé atmosféře ghanskou nemocnici

Český prezident Petr Pavel oblečený v místním tradičním oděvu ve středu ve slavnostní a místy až bouřlivé atmosféře otevřel novou ghanskou nemocnici postavenou českou společností VAMED Health...

9. dubna 2025  18:10,  aktualizováno  19:50