Fotit oblíbený Tower Bridge se nemusí vyplatit. Policisté podezřívají všechny fotografy.

Fotit oblíbený Tower Bridge se nemusí vyplatit. Policisté podezřívají všechny fotografy. | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Fotíte Londýn? Stáváte se podezřelými z terorismu

  • 36
Britská policie šikanuje turisty, kteří si fotí ulice a památky. Má totiž podezření, že teroristé mapují Londýn. "Raději se budu tisku zpovídat, že jsme někoho zastavili a podrobili výslechu, než abych do kamer před hořícími budovami vysvětloval, proč jsme to neudělali," komentoval situaci pro list The Times šéfdetektiv Chris Greany.

"Ale ale. Pročpak si to tu fotíte?" obořil se londýnský policista na Italku Simonu Bonomovou, která, v ruce objektiv, natáčela budovy v londýnském Paddingtonu.

"Jen tak, pro zábavu," odpověděla tmavooká Italka. "Ukažte nám ten záznam a občanku," naléhali muži zákona. "Nemám ji u sebe," oponovala studentka umění. O chvíli později už ležela na zemi. A za chvíli seděla v cele. Pobyla si tam pět hodin.

Paragraf 44 platí i pro fish and chips v Kentu

Amatérský fotograf Alex Turner si zase ve vazbě poseděl za to, že se pokoušel ztvárnit stánek s tradiční specialitou fish and chips v Kentu. Turisté a umělci se už v Británii pomalu bojí vytáhnout foťák. Děsí je paragraf 44. Na pořizování záznamů je britská policie obzvlášť poslední týden citlivá. Hledá teroristy.

Socha Winstona Churchilla před britským parlamentem v Londýně"Čtyři policisté si mě měřili pátravými pohledy, šeptali cosi do mikrofonů, zaslechl jsem i ono dnes obávané slovní spojení – nepřátelský průzkum. Pokud se prý pokusím utéct, budou mě sledovat," popsal svou osobní zkušenost Paul Lewis z listu Guardian.

Čím se provinil? Asi dvě minuty fotil londýnskou Okurku, jednu z extravagantních budov v londýnském City. Tu, již denně zvěčňují tisíce turistů. Přitom každý, kdo se podle kritiků policie odmítne podrobit lustraci své paměťové karty, automaticky dostane nálepku: podezřelý.

Když začátkem roku fotil rakouský pár londýnské metro, donutila jej policie obrázky smazat. Kvůli podobným záběrům mohli zřejmě v přeplněném metru před čtyřmi lety odpálit teroristé několik náloží, které připravily o život 56 lidí a na sedm set zranily. Útok ochromil dopravu tak, že desetitisíce lidí proudily, navíc ve strachu z dalších útoků, městem pěšky. Že by se něco takového mělo znova opakovat?

Policie: Věřte nám, teroristé jsou tu

Policie tvrdí, že ano. Zároveň je pobouřena vlnou kritiky, která se proti ní zvedla poté, co si řada turistů a novinářů stěžovala, že je muži zákona šikanují.

Tentýž den, kdy Simona Bonomová poskytla listu Guardian rozhovor a zveřejnila své video, kde rozmlouvá se strážníky, otiskl The Daily Telegraph zprávu o tom, že policie zadržela Alžířana, který si natáčel "strategická místa" na mobil.

V jedenapůlhodinovém záznamu minikamera míří na vchody a východy klíčových stanic metra, jako jsou Liverpool Street, Oxford Circus či oblíbený Camden Town. "Tady jsou kamery. Všude kamery," komentuje hlas v pozadí nahrávku.

"Já turista," řekl Alžířan se seznamem center a radikální literaturou

Ve chvíli, kdy jej hlídka zastavila, pokrčil jen rameny, jako že neumí anglicky. "Turista. Já turista," řekl jen. Pak zřejmě následovalo přesně to, co popisují vyděšení fotografové. Policisté si jej zřejmě měřili pátravými pohledy, šeptali cosi do mikrofonů. Kdyby jim rozuměl, zřejmě by také zaslechl ono obávané slovní spojení "nepřátelský průzkum".

Každopádně doklady tohoto Alžířana v pořádku nebyly. Padělaný italský pas. V jeho bytě policie našla seznam obchodních center a radikální literaturu, která podle Daily Telegraphu nápadně připomínala knihovničku Al-Kajdy.

Vyšetřovatelé už zjistili jeho kontakty na další osoby podezřelé z přípravy atentátů (bydlel v severním Londýně s Alžířanem Mustafou Labsím, který spřádal plán na teroristický útok v roce 1994). Navštěvoval mešitu ve Finnsbury Park v době, kdy zde kázal radikál Abu Hamza.

Londýnské metro"Raději se budu tisku zpovídat, že jsme někoho zastavili a podrobili výslechu, než abych do kamer před hořícími budovami vysvětloval, proč jsme to neudělali," komentoval situaci pro list The Times šéfdetektiv Chris Greany.

Počínání policistů je prý v zájmu obyvatel Londýna. Úplně stejně jako ostražitost rodičů, kteří se rozčilují, když třeba na tržišti plném lidí vyfotíte jejich dítě. Bombové útoky a případ unesené čtyřleté Britky Madeleine McCannové (v květnu 2007 zmizela z hotelového pokoje v Portugalsku) z Londýna dělají město "obrázků chtivým turistům nepřátelské".

Filmařka Simona Bonomová paragraf 44 chápe. Ani ona by nechtěla na studiích na londýnské univerzitě přijít o život. Chápala by ho však ještě lépe, kdyby jí hlídka neříkala, že je "přidrzlá" a že ji strážníci zahlédli jet na kole v protisměru. Kdyby ji nepovalili na zem a nakonec nepropustili s tučnou pokutou za "obtěžování a rušení pořádku".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video