Jaroslav Starka

Jaroslav Starka | foto: iDNES.cz

Fotbalový boss Starka je v potížích, hrozí mu exekuce

  • 29
Stát vymáhá od šéfa příbramského fotbalového klubu Jaroslava Starky téměř padesát milionů korun za dvě směnky, které podepsal uprchlému Radovanu Krejčířovi. "Takový balík Starka dohromady nedá. Je to řízená ekonomická likvidace," říká jeho advokát Julius Kramarič.

Starkovi vážně hrozí, že bude muset zaplatit přes 47 milionů za dvě směnky, které policie našla ve vile uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v červnu 2006. Jedna byla na 44 milionů, druhá na 3,2 milionu korun.

Peníze od něj vymáhá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Zaplacení nižší částky Starkovi nařídil Vrchní soud v Praze v březnu.

Rozsudek není písemně

Dosud však nevypracoval písemné znění rozsudku a bez toho není pravomocný. Tím se všechno zdržuje. "Vyzvali jsme soud, aby tak učinil," řekla mluvčí úřadu Jana Rennerová.

Krátce před vynesením tohoto rozsudku požádal úřad o navýšení Starkova dluhu vůči státu i o částku na druhé směnce, tedy o 44 milionů.

"Zabýváme se tím úměrně závažnosti kauzy. Předpokládám, že příští týden bude o souhlasu vymáhání směnek rozhodnuto," řekla MF DNES Martina Lhotáková, mluvčí Městského soudu v Praze, který rozhoduje v první instanci.

Jaroslav Starka závazky neuznává. "Chtěli jsme s Radkem udělat obchod. Sešlo z toho. Krejčíř samozřejmě ví, že mi ty peníze nepůjčil,“ řekl už dříve Lidovým novinám. Od té doby se ke kauze vyjadřuje jen přes svého advokáta Julia Kramariče.

Ten už se proti rozsudku dovolal k Nejvyššímu soudu. "Kdyby ty peníze po mém klientovi vymáhali, tak nikdy v životě takový balík dohromady nedá, nikdy. To je naprosto nesmyslná, řízená ekonomická likvidace," řekl včera Kramarič MF DNES.

ÚZSVM je rozhodnut z podnikatele peníze dostat. Podle mluvčí Jany Rennerové Starkovi hrozí exekuce, kterou musí nařídit příbramský soud.

Ten vyčkává. "V tomto případě neexistuje obdobný případ z minulosti. Pokud by byla exekuce vykonána a poté Nejvyšší soud právníkovi pana Starky vyhověl, stát by musel zaplatit škodu," zamýšlí se Rennerová nad tím, proč soud váhá s nařízením exekuce.

I kdyby Nejvyšší soud rozhodl ve Starkův neprospěch, Kramarič se nemíní vzdát. "V tomto případě nebyly vyčerpány všechny možnosti. Zákon nám umožňuje podat dovolání k Ústavnímu soudu a v případě neúspěchu se obrátit na soud ve Štrasburku."

Starkův advokát: Padesát milionů v hotovosti? To jsem nikdy neviděl

Můžete se vyjádřit k nařízení zaplatit Krejčířovy směnky?
Je tam rozhodnutí soudu, proti tomu jsme podali dovolání. Dokud ho nebudu mít, tak to komentovat nebudu. V tomto případě nebyly vyčerpány všechny možnosti. Zákon nám umožňuje podat dovolání k Ústavnímu soudu a v případě neúspěchu se obrátit na soud ve Štrasburku. Až pak se milerád vyjádřím a řeknu, že buď, bohužel, právo bylo na straně pana Krejčíře, nebo se vyjádřím tak, že jsem rád, že právu bylo učiněno za dost a ukázala se pravda, kterou celou dobu proklamujeme.

Má Jaroslav Starka na zaplacení směnek?
Kdyby ty peníze po Starkovi vymáhali, tak nikdy v životě takový balík dohromady nedá, nikdy. To je naprosto nesmyslná, řízená ekonomická likvidace. Znám jeho majetkové poměry, prodejem domu, auta by 50 milionů neudělal.

Proč se k tomu nevyjádří i Radovan Krejčíř? Evidentně jste s ním v kontaktu.
O věrohodnosti Radovana Krejčíře svědčí informace o něm z poslední doby. Jeden člověk, který se pohyboval v jeho blízkosti, německý podnikatel, zmizel. Druhý je mrtvý.

Váš klient směnky signoval, ale transakce se neuskutečnila?
Zajímalo by mě také, jak by reagoval váš peněžní ústav, kdyby vám na účet přišlo 50 milionů korun. Ten by takovou transakci přece musel hlásit České národní bance, která by ji zkoumala. V životě už jsem viděl hodně peněz, ale padesát milionů jsem v hotovosti ještě neviděl. Ty peníze nikdy neprošly žádným účetnictvím.

Co si o té kauze myslíte?
Vadí mi jednostranné informování médii o této věci a považuji to za nekorektní a nehezký hon na mého klienta. Proč nikdo nenapsal, že směnky byly ve skutečnosti tři? Ale policie ty směnky tak dlouho držela ve svých trezorech, až byla jedna promlčena. Stát tím přišel o dvacet milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video