Fanoušci proti stěhování Bohemky protestovali v ulicích. Teď chtějí do komunální politiky.

Fanoušci proti stěhování Bohemky protestovali v ulicích. Teď chtějí do komunální politiky. | foto: ČTK

Fotbaloví fanoušci jdou do politiky. Chtějí si došlápnout na radnici Prahy 10

  • 50
Nově vznikající politické hnutí Desítka, které sdružuje především fanoušky Bohemians a Slavie, má ambice došlápnout si na současnou politiku radnice Prahy 10. Do týdne by mělo mít tisíc podpisů nutných k registraci a na podzim se Desítka chystá do komunálních voleb.

V zastupitelstvu chce bojovat s neprůhlednou politikou radnice a zaměřit se na zdraví a sport pro obyvatele městské části.

"Rozhodně nechceme být stranou jednoho tématu, i když naše heslo Bohemka do Ďolíčku a Slavie do Edenu pro nás bude samozřejmě v popředí," říká Milan Šimáček, který sám sebe označuje jako polovolebního stratéga vznikajícího hnutí.

Desítka má podle něj ambice především v tématech zdraví, sportu a volného času pro obyvatele desáté městské části. "Na tyto oblasti máme názor a chceme zkoumat a kontrolovat rozhodnutí radnice," říká Šimáček. Podle něj je klíčové získat vliv na rozhodování o penězích určených právě na tyto oblasti.

proč se bouří

Za vznikem politického hnutí Desítka stojí stěhování týmu Bohemians 1905 do slávistického Edenu. Důvodem je to, že by klub musel do rekonstrukce stadionu vložit zhruba 250 milionů korun, aby splňoval přísná pravidla fotbalového svazu. Peníze ale chybějí. Podle fanoušků stojí za jejich odchodem ze stadionu v Ďolíčku i někteří zástupci radnice Prahy 10. Stadion totiž vlastní společnost CTY Group, která ho chce prodat. Na místě by tak mohlo vyrůst nákupní centrum nebo luxusní byty. Nespokojenost s přesunem Bohemky do Edenu pak fanoušky obou klubů spojila proti radnici Prahy 10.

Hnutí také vadí současný systém přidělování veřejných zakázek, který je podle nich neprůhledný a často zlobovaný.

Hlásí se spojenci

O tom, že hnutí má reálnou šanci zamíchat kartami v zastupitelstvu, svědčí také rychlost, s jakou získává podpisy nutné k registraci na ministerstvu vnitra. Za čtyři dny jich dobrovolníci na několika sběrných místech shromáždili 900 a předpokládají, že v pondělí budou moci podpisové archy odeslat.

Dalším důkazem budoucího vlivu je zájem politických stran a hnutí o spolupráci s Desítkou. "Hodláme zastupovat nemalou část obyvatel Prahy 10 a už jenom podle zájmu dalších stran o náš subjekt vidíme, že se i s nimi na řadě témat shodneme," tvrdí Šimáček.

Už na podzim by se tak mohlo změnit současné složení zastupitelstva městské části, kde nyní sedí 22 zástupců za ODS, 6 za ČSSD, 4 ze Strany zelených a 3 komunisté.

Hnutí zatím nemá ucelený program, ale názor na současnou politiku radnice je jasný. "Vedení městské části jde spíše o vlastní posty než o obyvatele. Myslíme, že můžeme lidem nabídnout to, co je pro ně prospěšné, a ukázat, jak se dělá transparentní politika, a ne zákulisní machinace," shrnuje Šimáček.

Radnice: obvinění nás uráží

Asi nejvíce fandům Bohemians a Slavie leží v žaludku šéf komise územního rozvoje a radní Tomáš Hrdlička, který podle nich za odchodem Bohemky ze stadionu stojí. Hrdlička ale takové spekulace odmítá. "Já novému hnutí fandím, čím větší konkurence, tím lépe. Myslím, že ale brzy pochopí, že jejich úsilí o návrat Bohemky narazí na limity zákonů," myslí si Hrdlička.

Podle něj neměla radnice žádný zájem, aby fotbal z Ďolíčku zmizel, a naopak se snažila o jeho záchranu. "Já sám jsem vedl řadu jednání, jak Bohemku na stadionu udržet. Bohužel my nemůžeme vstupovat do zájmů soukromých firem," brání se radní.

Ostřejší tón použil mluvčí radnice Jan Charvát. "Proti ambicím fanoušků Bohemky založit svou vlastí stranu samozřejmě nic nemáme, co nás ale uráží je obvinění z údajně neprůhledného zadávání veřejných zakázek naší radnicí," uvedl v prohlášení pro iDNES.cz.

Podle Charváta je Praha 10 naopak vzorem pro ostatní. Radnice prý veškerou dokumentaci k velkým zakázkám zveřejňuje na internetu a občanům nabízí spoluúčast ve výběrových komisích prostřednictvím registru občanů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video