Fossett se po 80 hodinách v oblacích vrátil v sobotu na zem. (11. února 2006) | foto: AP, ČTK

Fossett překonal sám sebe, ve vzduchu pobyl 80 hodin

  • 58
Dobrodruh a milionář Steve Fossett dokončil nejdelší nonstop let v historii. Zeměkouli obletěl na ultralehkém speciálním letounu za 80 hodin. Fossett za více než tři dny ve vzduchu urazil přes 42 000 kilometrů a překonal svůj vlastní rekord z loňska. Krátce po šesté hodině večer bezpečně přistál.

Jeho speciálně upravený ultralehký letoun Virgin Atlantic Global Flye přistál neplánovaně na mezinárodním letišti Bournemouth v jižní Anglii. Technické problému mu totiž neumožnily dosednout na zem v hrabství Kent.

Fossetova vzdušná výprava začala středečním odletem z Floridy. - více zde

Na začátku cesty ztratil milionář 340 kilogramů paliva, což jeho cestu ohrozilo. I tak se ale dobrodruh rozhodl cestu dokončit.  Vedoucí kontroly řízení Kevin Stass uvedl, že je "v optimismu opatrný". Řekl, že Steve Fossett je v dobré formě i přes zdlouhavost maratonského letu.

Cestu mu znepříjemnilo několik turbulencí nad Indií a také slabý vítr nad Atlantikem. Proto byl výsledek pokusu o pokoření rekordu až do posledních chvil nejistý.

"Ve skutečnosti jsem dost vyčerpaný," řekl pilot po přistání britské televizi Sky News. "Let byl velmi obtížný a jsem nesmírně šťastný, že se jsem ho zvládnul dokončit. Je to velký úspěch. Jsem spokojený člověk," dodal.

Také zmínil napínavé okamžiky, které proběhly během letu zejména nad Indií, kde se stroj potýkal s nepříjemnými vzdušnými víry. "Kvůli turbulencím jsem si už vzal i padák, protože jsem měl strach, že se letadlu ulomí křídla".

Sám a bez mezipřistání pokořil Fossett už řady pozoruhodných rekordů, když obletěl planetu bez mezipřistání již loni v březnu. V roce 2005 vytvořil rekord, při kterém za 67 hodin urazil 37 tisíc kilometrů, připomněla ČTK.

NĚKTERÉ REKORDY STEVA FOSSETTA
Motorové létaní:
1. - 3. března 2005 - Oblet světa bez mezipřistání a doplňování paliva ultralehkým letounem GlobalFlyer Virgin Atlantic. Fossett vzlétl z letiště Salina v americkém státě Kansas, kde také přistál po 67 hodinách letu.
8. - 11. února 2006 - Samostatný oblet světa bez mezipřistání s návdavkem Atlantického oceánu.
Balonové létání:
17. - 21. února 1995 - první samostatný přelet Pacifiku v horkovzdušném balonu. Vzlétl z olympijského stadiónu v Soulu a přistál po čtyřech dnech, šesti hodinách a 14 minutách v Saskatchewanu v Kanadě.
7. - 16. srpna 1998 - podle Guinnessovy knihy rekordů nejdelší vzdálenost při sólovém letu balonem, když uletěl 22.909 km z Mendozy v Argentině. Jeho cesta skončila pádem do vln Tichého oceánu 804 kilometrů od Austrálie.
19. června - 2. července 2002 - první sólový oblet Země v balonu z australského Northamu do australské Eromangy. Překonal zároveň dosavadní rychlostní rekord pro nepřetržitý let kolem Země, když vzdálenost zdolal za 13 dní, osm hodin a 33 minut.
Vzducholodě:
27. října 2004 - Fossett překonal absolutní světový rekord pro vzducholodě, když se strojem Zeppelin NT ve Friedrichshafenu v Německu dosáhl rychlosti 111,8 kilometrů za hodinu.
Bezmotorové létání:
15. listopadu 2002 - Fosset překonal se spolupilotem dosavadní rekord na trojúhelníkové trati 500 kilometrů, když letěl rychlostí 187,13 kilometrů v hodině v Omaramě na Novém Zélandu.
Jachting:
5. - 10. října 2001 - Přeplul na jachtě s posádkou Atlantik z New Yorku do Anglie za čtyři dny 17 hodin a 28 minut.
7. února - 5. dubna 2004 - Obeplul svět za 58 dní devět hodin a 32 minut na katamaránu Cheyenne s dvanáctičlennou posádkou.
Zdroj: ČTK

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video