Fortuynův vrah dostal osmnáct let

  • 9
Vrah nizozemského populistického politika Pima Fortuyna půjde na osmnáct let do vězení. Rozhodl tak soud v Amsterdamu. Bojovník za práva zvířat Volkert van der Graaf politika zastřelil v květnu 2002. Van der Graaf se k atentátu na Fortuyna přiznal už při vyšetřování.

Proti rozsudku se krátce po jeho vynesení odvolala žaloba. 22. dubna tak učinila i obhajoba.

Odsouzencova právní zástupkyně Britta Böhlerová kritizovala mimo jiné i to, že soud nebral na zřetel zvlášť těžké Graafovy vazební podmínky. Obviněného ve vazbě prý například dlouhé měsíce sledovala kamera.

Smrt Pima Fortuyna byla první politickou vraždou v Nizozemsku po bezmála třech stoletích. Fortuyn byl zavražděn 6. května 2002, jen několik dní před loňskými parlamentními volbami v Holandsku.

Útočník Fortuyna několikrát zasáhl do prsou a do krku. Střílet začal ve chvíli, kdy politik opouštěl budovu stanice holandského státního rádia ve městě Hilversum nedaleko Amsterdamu. Více čtěte zde.

"Obviněný si naplánoval chladnokrevnou vraždu," řekl při vynášení rozsudku soudce Frans Bauduin.

Prokurátor požadoval pro van der Graafa doživotní trest. Fortuynova vražda byla podle něj útokem na celé demokratické zřízení.

Obhájci obviněného naopak tvrdili, že případ má být posuzován jako "normální vražda" a doživotí je proto nemyslitelné.

Amsterdamský soud argumenty státního zástupce nepřijal a dospěl k názoru, že fungování demokracie v Nizozemsku nebylo zasaženo. Soud však připustil, že van der Graafův zločin byl vážným narušením právního řádu a nizozemských politických hodnot.
 
Mluvčí státního zastupitelství v první reakci po vynesení verdiktu vyjádřila nespokojenost. Dále prohlásila, že zastupitelství rozhodne až po prostudování soudního rozhodnutí, zda se proti verdiktu odvolá.
 
Po vyhlášení verdiktu se asi deset Fortuynových přívrženců zvedlo ze židlí a na znamení nesouhlasu opustilo soudní síň.
 
Psychiatři označili van der Graafa za velmi přísnou a nepoddajnou osobnost s vtíravými myšlenkami, nicméně odpovědnou za své činy. Odsouzený při čtení rozsudku nedal najevo žádné emoce. 

Třiatřicetiletý vegan van der Graaf uvedl, že Fortuyna zastřelil proto, že v něm viděl obrovské nebezpečí pro společnost. Fortuyn podle něj zneužíval demokracii a některé skupiny obyvatelstva a měl z toho prospěch.

Van der Graaf neměl nikdy v minulosti problémy se zákonem. Nyní byl odsouzen za vraždu a ilegální držení zbraně.

Fortuyn ve dnech před atentátem několikrát vyjádřil obavy o svou bezpečnost. Jakožto vůdce ultrapravice měl hodně nepřátel, kteří ho fyzicky napadali.

Fortuyn stál v čele politické strany nazvané Listina Pima Fortuyna. Ta po jeho smrti získala v holandském parlamentu 26 křesel ze 150. Více o výsledku voleb se dozvíte zde.

Příznivci krajně pravicového politika Pima Fortuyna po celém Nizozezmsku zapalovali svíčky a kladli květiny. Nizozemský kabinet jedná, zda kvůli smrti šéfa extrémní pravice odloží volby (7. května 2002).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video