Letoun Su-34- Ilustrační snímek

Letoun Su-34- Ilustrační snímek | foto: Sukhoi Company

Nad Baltem se opět rojí němé ruské letouny, piloti NATO mají napilno

  • 527
Hned osmkrát za uplynulý týden musely vystartovat pohotovostní stíhačky NATO v Pobaltí k ruským vojenským letounům, které přelétaly z Ruska do Kaliningradské oblasti nebo zpět. Ve dvou případech šlo o početné formace přepadových stíhaček, stíhacích bombardérů a transportních strojů.

Od počátku roku pohotovostní stíhačky NATO rozmístěné v Pobaltí zasahovaly u ruských vojenských letounů už čtyřiadvacetkrát, informovalo litevské ministerstvo obrany.

Ostré starty v Pobaltí

  • 16. března: ruský Il-20, používaný pro průzkum a elektronický boj mířil do Kaliningradu. Bez letového plánu, s vypnutým odpovídačem a nekomunikoval s řízením letového provozu.
  • 17. března: skupina 11 ruských strojů mířila z Ruska do Kaliningradu bez jakékoliv komunikace.
  • 18. března: ruský transportní stroj An-26 letěl do Ruska pode předem podaného plánu, neměl však zapnutý odpovídač. Udržoval radiovou komunikaci s řízením letového provozu.
  • 19. března: dva starty pohotovostních letounů NATO. Nejprve ke stroji Il-20 a poté k taktickému bojovému stroji Su-24. Oba letouny bez jakékoliv komunikace mířily z Kaliningradu do Ruska.
  • 20. března: opět dva starty stíhaček NATO. Nejprve k identifikaci a doprovodu letounu Il-20 na cestě do Ruska a poté ke strojům An-26 a An-12. které letěly opačným směrem.
  • 21. března: formace deseti strojů Su-27, Su-34 a transportních An-26 mířila z Kaliningradu do Ruska.

Zdroj: Litevské ministerstvo obrany

Velmi rušný byl z tohoto pohledu především uplynulý týden, kdy museli stíhači do vzduchu osmkrát. Ruská armáda ve své exklávě Kaliningradu pořádala rozsáhlé manévry a přelety ruských strojů z Ruska do Kaliningradské oblasti nebo zpět byly na denním pořádku.

Ve dvou případech se nad Baltem opět objevily početné formace nekomunikujících ruských přepadových stíhačů, stíhacích bombardérů a transportních letounů. Podobně jako loni na podzim, kdy takové sestavy bez komunikace s řízením letového provozu a vypnutými automatickými odpovídači kroužily kolem Evropy (Více o ruských letech v článku zde).

Naposledy v sobotu 21. března šlo podle litevského ministerstva obrany o skupinu dohromady deseti strojů Su-27, Su-34 a transportních An-26, letící blízko litevského vzdušného prostoru z Kaliningradu do Ruska.

„Žádný letový plán nebyl podán, letadla měla vypnuté transpondéry (automatické odpovídače - zařízení umožňující automatickou identifikaci letadla pro potřeby řízení letového provozu, které poskytuje základní údaje o letadle včetně kódu letu nebo výšce) a neudržovala rádiové spojení,“ uvedlo ministerstvo obrany. Původní zprávy litevských agentur hovořily o šesti ruských letounech.

Předtím 17. března šlo o skupinu jedenácti letadel letící z Ruska do Kaliningradu nad neutrálními vodami. V tomto případě pohotovostní letouny letouny NATO identifikovaly přepadové stíhače Su-27, transportní stroje An-26 a An-12 pro elektronický boj.

V Pobaltí cvičí americké letectvo

V pobaltských státech pokračuje série cvičení, které USA a NATO pořádají v reakci na loňskou ruskou anexi Krymu a chování Ruska vůči Ukrajině.

V Lotyšsku v neděli začaly manévry „Summer Shield“ (Letní štít), do kterých se zapojí zhruba 1 100 vojáků z USA, Kanady, Lucemburska, Litvy a Německa.

V Estonsku zase v pondělí odstartovalo měsíční cvičení amerického letectva. Do cvičných operací ze estonské základny Amari se zapojí 14 letounů F-16, které americké velení vyslalo z italského Aviana. Do manévrů se zapojí rovněž finské a švédské vzdušné síly se stroji F-18 a Gripen.

„Vzhledem k tomu, že se bezpečnostní situace ve světě v průběhu loňského roku výrazně změnila, jsou pro nás taková cvičení velmi důležitá. Měla by odradit každého potenciálního agresora,“ prohlásil estonský ministr obrany Sven Mikser.

, natoaktual.cz

Video