Byla to léčka, soudí veteráni CIA o zatčení amerického agenta v Moskvě

  • 34
Washington a Moskva se v úterý na krátko vrátily do období studené války. Zadržení a vyhoštění údajného agenta CIA Ryana Foglea však podle amerických odborníků na bezpečnostní otázky vyvolává mnohé pochybnosti.

Zadržení mladého pracovníka americké ambasády v Moskvě se v Rusku stalo hlavní zprávou dne. Záběry ruských agentů, jak zatýkají Foglea v blonďaté paruce a modré košili, daly vzpomenout na nekonečné intriky rozvědčíků z dob zarputilého soupeření Sovětského svazu a Spojených států amerických.

Ruská tajná služba FSB oznámila, že Fogle byl agentem CIA, kterého zadržela při pokusu o naverbování jednoho z pracovníků ruských tajných služeb. Ukázala také "špionské pomůcky", které u něj našla: blonďatou a černou paruku, baterku, nůž, mobilní telefon, kompas, několik slunečních brýlí, tištěný atlas Moskvy a dopis slibující ruskému přeběhlíkovi statisíce dolarů.

Bič na opozici?

Úřad Vladimira Putina ve středu nad špionážní aférou vyjádřil politování. Mluvčí Dmitrij Peskov se však omezil jen na stručný komentář a žádnými odvetnými akcemi nepohrozil. Stejný postoj zaujalo i americké ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Patrick Ventrell novinářům řekl, že Washington nehodlá z aféry vyvozovat žádné dalekosáhlé závěry.

Incident ve středu na ruské ministerstvo zahraničí přišel vysvětlit americký velvyslanec Michael McFaul. V sídle ruské diplomacie se zdržel asi půl hodiny. Při odchodu odmítl odpovědět na jakékoli otázky novinářů. Podle některých amerických médií může Kreml případ použít k další diskreditaci ruské opozice, která údajně své protestní akce organizuje za peníze z USA.

zdroj: ČTK

Podle listu The Washington Post ovšem celý incident vypadá hlavně jako pokus veřejně zostudit Washington a jeho tajné služby. Proč? Fogle byl zatčen v noci z pondělí na úterý, státní televize však zprávu o jeho zadržení odvysílala až v úterý - přesně ve chvíli, kdy americký velvyslanec Michael McFaul začal Rusům odpovídat v předem ohlášené debatě na Twitteru.

McFaul pochopitelně během debaty na jakékoliv otázky ohledně zatčení Foglea odmítal odpovědět. "Bez komentáře" zní také z Ústřední zpravodajské služby. Washington však během úterý ani jednou nepopřel, že Fogle pracuje pro CIA, a snažil se především zmírnit možné diplomatické dopady skandálu.

Kdo dneska používá kompas?

Okázalé prezentování Fogleova zatčení ovšem vzbuzuje u mnoha veteránů studené války z řad CIA pochybnosti. "Je to jako vystřižené z 80. let," řekl listu The Washington Post Milton Bearden, který dříve sloužil jako šéf sovětské a východoevropské sekce v CIA. "Celé to drama naznačuje, že to byla předem připravená léčka. Nachystané kamery. Dobře vycvičený zásahový tým. Je jasné, že ty záběry od začátku byly určeny pro veřejnost," říká Bearden.

Otázky také vzbuzuje Fogleovo "nestandardní technické vybavení", které připomíná spíš rekvizity ze staré špionské komedie. "Kdo by ještě dneska používal kompas?" ptá se odborník na ruské tajné služby Mark Galeotti. A "verbovací" dopis veteránům CIA připomíná listy, které kdysi psali neviditelným inkoustem.

"Drahý příteli," začíná psaní, které přeběhlíkovi slibuje už 100 000 dolarů jen za první schůzku a milion dolarů ročně za "dlouhodobou spolupráci plus zvláštní bonusy, pokud dostaneme nějakou užitečnou informaci". To je trochu moc na tajnou službu, kterou Rusové v roce 2001 obvinili, že se snažila koupit jednoho ruského úředníka za pouhých 400 dolarů.

Podle ruských médií byl Fogle zadržen v obytné čtvrti na jihozápadě Moskvy, kde bydlí řada zahraničních diplomatů. Není ovšem jisté, že tu bydlel i Fogle. Po výslechu ho Rusové předali americké ambasádě, kde údajně pracoval jako třetí tajemník politického odboru. Není žádným tajemstvím, že CIA běžně používá diplomatické posty jako krytí pro své agenty.

Kavkazská stopa

Podle ruské státní televize RT se Fogle snažil zlanařit pracovníka ruských protiteroristických služeb pracujícího na severním Kavkaze. To by mohlo naznačovat souvislost s vyšetřováním bostonských atentátů. Jeden z útočníků Tamerlan Carnajev je původem Čečenec a podle vyšetřovatelů se radikalizoval minulý rok během půlroční návštěvy Dagestánu.

FSB v roce 2011 na Carnajeva upozornila FBI a CIA. Američané ovšem nyní tvrdí, že Rusové posléze ignorovali jejich žádosti o další informace, a FBI proto rok před útokem vyšetřování Carnajeva uzavřela.

Atentáty na bostonském maratonu byly také jedním z témat, o kterých před týdnem jednal v Moskvě americký ministr zahraničních věcí John Kerry. Setkal se i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a pochvaloval si spolupráci obou zemí na vyšetřování útoků z 15. dubna, při kterých zahynuli tři lidé a 264 dalších utrpělo zranění.

Experti však upozorňují, že Fogleovo zatčení musel nepochybně schválit sám Putin, který sám dlouhá léta sloužil jako agent KGB. Je proto možné, že vládce Kremlu se v případě Foglea snaží vyslat signál, že spolupráce Washingtonu a Moskvy má své limity.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video