Jan Fischer | foto: LN - Jindřich Mynařík

Fischerův sponzor chystá obří zásobník plynu, má smlouvu z jeho éry

  • 314
Jedním z lidí, kteří Janu Fischerovi významně pomohli s dluhy z prezidentské kampaně, je šéf CE Group Ladislav Dráb. Jeho firma buduje obří zásobník zemního plynu na Vysočině a má zájem, aby ho využíval stát. Smlouvu se státní firmou DIAMO podepsal 30. června 2010, pět dní po demisi Fischerovy vlády, která zemi vedla až do poloviny července 2010.

Dráb věnoval Fischerovi postupně přes 4,2 milionu korun. Nejprve letos začátkem dubna 2,9 milionu. A tento týden, právě v době, kdy premiér Jiří Rusnok oznámil, že Fischer bude novým ministrem financí, mu věnoval dalších 1,34 milionu korun. V Drábově firmě CE Group také Fischer pracoval, než ho Rusnok znovu vytáhl do nejvyšší politiky.

"Společnost GSCeP a.s., člen skupiny CE Group, podepsala dne 30. června 2010 se státním podnikem DIAMO smlouvu, která umožňuje zahájení důlních prací na výstavbě podzemního zásobníku zemního plynu v lokalitě uranového dolu Rožná na Vysočině," píše se ve výroční zprávě CE GROUP z roku 2011.

O podpisu smlouvy mezi společností DIAMO, jejímž zakladatelem je ministerstvo průmyslu, a Gas Storage Česká plynárenská (GSCeP) informovalo v době podpisu smlouvy, kdy zemi řídil Fischerův kabinet v demisi, v tiskové zprávě i samotné DIAMO (najdete ji zde).

Pecina byl v dozorčí radě firmy Fischerova sponzora

Členem dozorčí rady společnosti GSCeP, která patří pod CE Group, tedy sponzorovi Jana Fischera, byl podle internetového výpisu z obchodního rejstříku Martin Pecina. Ten je od středy ministrem vnitra vlády Jiřího Rusnoka a byl také členem Fischerova kabinetu. Členem dozorčí rady firmy, která buduje zásobník zemního plynu na Vysočině, se stal 7. prosince 2010, necelý půlrok po odchodu Fischerovy vlády. Zákon o střetu zájmů ukládá členům vlády, pokud nejde o správu vlastního majetku, podnikat nebo být členem statutárních orgánů podnikající právnické osoby. Pecina serveru iDNES.cz sdělil, že členství v dozorčí radě firmy před několika dny ukončil.

Podle výroční zprávy CE Group jde o investici zhruba v rozsahu 6 miliard korun, konkrétně o vybudování zásobníku na zemní plyn o kapacitě 180 milionů metrů krychlových. Zásobník plánuje společnost vybudovat v hloubce 1 000 až 1 200 metrů. Dokončení výstavby by společnost ráda časově sladila s ostatními plynárenskými projekty ve středoevropském regionu.

"My jsme oslovili DIAMO, jestli by to pro nás nechtěli vybudovat, protože v té lokalitě mají veškeré zařízení. Na jedné straně ložiska těží uran a tři kilometry od toho budujeme zásobník. Požádali jsme jako soukromý subjekt státní podnik. My jsme o tom nejednali s ministerstvem průmyslu, pouze o tom, myslím, věděli. To není něco, o co bychom měli žádat vládu," řekl iDNES.cz Dráb.

"Smlouvu podepisoval generální ředitel DIAMO, inženýr Jež. Jde o smlouvu o realizaci průzkumu pro potenciální výstavbu. Bylo to v kompetenci našeho ředitele," uvedl Pavel Koscielniak, šéf odštěpného závodu Diama GEAM Dolní Rožínka. "Realizuje se průzkum, když tak se obraťte na investora," dodal.

Hovořil jsem o tom i s Kubou, říká Fischerův sponzor

Podle Drába je nyní hotovo 80 až 90 procent průzkumu. "Předpokládáme, že samotná ražba zásobníku začne během několika měsíců. Zhruba do roku 2018 bychom chtěli, aby to bylo hotovo," řekl iDNES.cz Dráb.

Důležité pro CE Group bude, zda se dokáže domluvit se státem o využívání zásobníku. "Já už o tom jednám na ministerstvu průmyslu, zda by neměli zájem mít strategické rezervy v plynu. Samozřejmě je to něco úplně nového, co tu ještě nebylo. Zatím jsem nedostal odpověď ani ano, ani ne. Já jsem o tom hovořil i s panem exministrem Kubou, který říkal, že to je zajímavý námět," uvedl pro iDNES.cz Dráb.

Teď už bude muset jednat s novým ministrem průmyslu Jiřím Ciencialou. A nejspíš i s jeho nástupcem po volbách. Pokud by ale Rusnokova vláda řešila, jak se k chystanému zásobníku zemního plynu v lokalitě Rožná postaví, hlasovat by o tom mohl i Fischer. V době svého zaměstnání u Drába v CE Group byl odpovědný za strategické řízení projektů energetického komplexu Rožná a připravovaného plynovodu Mozart, který má propojit českou a rakouskou plynárenskou soustavu (psali jsme o tom zde).

Fischer své sponzory od nástupu do funkce nekomentuje. Jeho nový tiskový mluvčí při středečním nástupu ministra do úřadu nabádal novináře, aby žádné otázky na toto téma nekladli. iDNES.cz se přesto Fischera zeptal, jak si bude hlídat, aby se v jeho úřadě neodehrálo nic, co by bylo možné vykládat jako jeho revanš sponzorům, kteří mu pomohli zahladit dluhy z prezidentské kampaně.

"Nepřichází v úvahu žádná revanš. Nikdo s tím nepočítá, nikdy s tím nepočítal. Nepřichází to v úvahu. Jejich jména jsou známá, to nejsou žádné anonymní osoby čili všecky ty procesy vy si budete nepochybně pečlivě hlídat, vy určitě první, pokud první nebudu já. Takže neexistuje," odvětil Fischer (více zde).

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jana Fischera ministrem financí:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video