Kabinet Jana Fischera udělá za politiky špinavou práci.

Kabinet Jana Fischera udělá za politiky špinavou práci. | foto: archiv, MF DNES

Fischerovy ministry čeká pár měsíců vlády, plánují ale razantní kroky

  • 146
Říká se jí hanlivě loutková nebo udržovací, a ona zatím plánuje výrazné věci. Nová vláda Jana Fischera, jež nastupuje pozítří, chystá velké škrty ve státním rozpočtu. Takové, jaké by si žádný kabinet politiků před volbami nikdy nedovolil.

"Jsem rád, že končíme období poměrně dlouhého sestavování vlády," oddechl si včera Fischer. Během něho se dopustil malé vzpoury, snad aby čelil komentářům, že bude jen loutkou. Odmítl politickým stranám tři nominace – na ministry financí, spravedlnosti a průmyslu.

KDO ZASEDNE VE FISCHEROVĚ KABINETU

Seznamte se s ministry překlenovací vlády

Plány nových ministrů

EDUARD JANOTA

- Chce snížit státní výdaje. Každé ministerstvo dostane  o 10 % méně než letos.

- Hodlá zmrazit a nezvyšovat mzdy lidí placených z veřejných rozpočtů (učitelé, úředníci, vojáci, duchovní a další).

- Na účtech ministerstev je jako rezerva z loňska 10–13 miliard Kč. Nechce, aby je vláda  utratila v rámci letošního rozpočtu.

- Deficit státních financí chce udržet mezi 4 a 6 procenty HDP.

DANA JURÁSKOVÁ

- Chce zabránit vzniku krize ve zdravotnictví. Bude prosazovat zákon, který přiměje zdravotní pojišťovny, aby nedávaly tolik na dětské přilby a rovnátka a nechaly část z těchto peněz na léčbu pacientů.

- Jejím cílem je zvýšení platů zdravotních sester a zdravotnického personálu. Je také pro úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví, i když ho jako ministryně ovlivnit nemůže.

- Pokud by propukla epidemie prasečí chřipky v Česku, bude muset řídit boj proti ní.

MARTIN PECINA

- Topolánkově vládě se nepodařilo zakázat nacionalisticky orientovanou Dělnickou stranu, on se o to chce pokusit znovu.

- "Chci policii maximálně odblokovat od jakýchkoliv politických vlivů, aby se je někdo nesnažil úkolovat," popisuje svůj další cíl. Personální změny v policii nechystá.

- Bude usilovat o odblokování peněz z evropských fondů. "Je v nich zamrzlých přes 20 miliard korun pro kraje a částečně i pro policii. Zatím nevím proč," řekl.

Revoltu však do konce nedotáhl, když na zmíněné posty své lidi nakonec neprosadil. U dvou alespoň přinutil strany ke změně, v resortech financí a průmyslu. Naopak Danielu Kovářovou jako ministryni spravedlnosti nakonec musel skousnout, byť ji původně odmítal.

Janota bude škrtat
každému

"Je to věcí kompromisu. A slovo kompromis nepovažuji za sprosté slovo. Je to výsledek jakéhokoliv rozumného vyjednávání," řekl včera nový premiér.

Největší boj se strhl kolem nejdůležitějšího ministra, šéfa financí. Po ose Tomáš Uvíra – Jaroslav Míl – Eduard Janota – Miroslav Kalousek to nakonec včera skončilo znovu u Janoty. Ten přitom ještě v pondělí povýšení na ministra odmítal.

"Přál jsem si, aby pokračoval Miroslav Kalousek. Když se to ukázalo jako neschůdné, kývl jsem. On v rámci předsednictví EU vede složitá jednání. Pro každého bude velice komplikované do toho rychlíku na poslední měsíc naskočit," vysvětluje dosavadní náměstek Janota.

Jistě to bude mít nejtěžší. Kvůli krizi je ve státní kase málo peněz, takže jsou nutné bolestné úspory. Jenže Janota bude muset čelit tlaku politických stran dožadujících se štědrosti před volbami.

Nový ministr financí Eduard Janota už však plánuje v rozpočtu na příští rok škrtnout každému ministerstvu deset procent. A z toho letošního už nehodlá pustit ani korunu navíc.

Úředníci udělají špinavou práci za politiky

Prosadí Fischerův kabinet tak bolestivé věci? Zvlášť v předvolební atmosféře, kdy politici většinou štědře rozhazují? Pro mluví dva důvody. Jednak sedmapadesátiletý Eduard Janota je všemi stranami respektovaný odborník, který na ministerstvu přežil jedenáct ministrů a bez něhož se sestavení rozpočtu neobejde. Druhou příčinou je, že nepopulární opatření půjdou na vrub úřednické vládě, jež tím udělá špinavou práci za politiky.

Drobné úpravy v letošním rozpočtu může Janota dělat i bez souhlasu politiků. Ořezaný rozpočet na příští rok jim připraví a záleží na nové Sněmovně, zda ho po říjnových předčasných volbách schválí.

Docela velké plány mají i další ministři. Dana Jurásková ze zdravotnictví je pro zrušení poplatků, Martin Pecina na vnitru zase hodlá prosadit zákaz Dělnické strany.

Nová vláda nastoupí v pátek odpoledne, aby ještě ráno mohl končící premiér Mirek Topolánek řídit energetický summit EU.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video