Herečka a bývalá poslankyně Táňa Fischerová tvrdí, že ke kandidatuře na Hrad ani nepotřebuje moc peněz. Když neselžou veřejnoprávní média, míní, že bude v kampani dost na očích.

Herečka a bývalá poslankyně Táňa Fischerová tvrdí, že ke kandidatuře na Hrad ani nepotřebuje moc peněz. Když neselžou veřejnoprávní média, míní, že bude v kampani dost na očích. | foto: David Neff, MAFRA

Kandidátka na Hrad Fischerová: Na co peníze? Billboardy mi vadí

  • 1155
Prezidentem má být někdo tak známý, že se nemusí představovat, říká herečka Táňa Fischerová, která se rozhodla kandidovat na Hrad. Peníze pro svou kampaň shánět prý nebude, i proto, že billboardy jsou jí protivné. O vládních reformách v rozhovoru pro iDNES.cz řekla, že jsou děsivé a destrukční pro společnost.

Kdy vás poprvé napadlo, že byste mohla kandidovat na prezidentku?
Nejméně rok se už objevovaly hlasy různých skupin lidí i jednotlivců, kteří mě k tomu vyzývali. A já jsem to vždy odmítala, protože jsem nikdy necítila radost z toho, že bych něco takového měla dělat. Poslední dobou to ale zesílilo, a když jsem viděla, že kandidát občanské společnosti se zatím, alespoň podle mě, neobjevil, tak jsem si uvědomila, že je to asi úkol, nějaká hozená rukavice, kterou by měl člověk zvednout. Nakonec jsem se přes pochybnosti a docela velké trápení dostala k tomu, že ji zvednu.

Rozhodla jste se tedy sama, nebo vás spíš někdo přemluvil?
Hodně mě lidé přemlouvali. Já to stále vidím jako určitou oběť a odpovědnost. Než jsem svolila s kandidaturou do Sněmovny, to jsem také nejprve odmítala. Řekla jsem ale lidem, kteří mě přemlouvali, že nepůjdu běžnou cestou a nechci na kampaň peníze. Ať si to lidé řeknou mezi sebou, a když budou chtít, tak to budou podepisovat. Ale nebudu to dělat tak, že budu někde jezdit a shánět podpisy.

Táňa Fischerová

Herečka, moderátorka řady charitativních akcí, známá je díky adventním koncertům. Byla poslankyní za koalici lidovců a Unie svobody. Je předsedkyní Klíčového hnutí. Je jí 65 let.

Můžete jmenovat dva, tři nejbližší lidi, kteří vám budou pomáhat?
Člověk, který mě k tomu hodně tlačil, byl režisér Honza Kačer, který chodil a říkal - musíš to udělat. A také jeho žena. Ale kdo si to teď vezme za své, pro mě je to určitý experiment. Občas se na mě někdo obrátí a řekne, že by to bylo moc fajn, že si petici stáhne a že bude podpisy sbírat. Je to trochu jiný přístup a já jsem přesvědčena, že je nutný. Uvidíme.

Pokud neselžou veřejnoprávní média, budu vidět

Říkáte, že nebudete shánět ani peníze. Myslíte, že se bez kampaně, která nepochybně stojí nějaké peníze, dá něco takového vyhrát?
Víte, já mám pocit, že se to musí zkusit. Ty peníze nás ničí a možná že to chce desítky tisíc, jestli se najde pár drobných dárců. Billboardy jsou mi protivné už z principu a nemyslím, že někoho ovlivní, jak má volit. Na co vlastně ty peníze? Já si myslím, že prezidentem má být v přímé volbě zvolen někdo natolik známý, že se nemusí představovat. Jeho postoje, jeho minulost, jeho činy budou novináři stejně propírat. Pokud veřejnoprávní média neselžou a budou plnit svou funkci, tak by ten člověk měl být dostatečně vidět.

Jaká je vaše představa o výkonu prezidentské funkce? Zapojovala byste se víc do jednání s politiky a zvala si je na Hrad?
Víte, o tom jsem ještě tolik neuvažovala. Nemyslím, že to je teď to hlavní. Podle mě se má především dodržovat Ústava. Pozvala bych si v prvé řadě experty na ústavní právo, abych zjistila, do jaké míry má prezident podepisovat nebo vracet zákony. Mám pocit, že v tom vládne zmatek. Václav Havel dodržoval Ústavu, kdykoli měl pocit, že ten zákon není v pořádku, nepodepsal to a dal to i k Ústavnímu soudu. Václav Klaus si počíná trochu jinak. Docela ráda bych věděla, jak by měl prezident postupovat, aby to nebyla jen osobní chuť nebo nechuť.

Dávala byste méně, nebo více milostí?
Milost je právě proto vzácná, že to není každodenní chleba a že se o ní musí hodně uvažovat. Ten institut tam určitě pro něco je, ale opravdu se musí hodně vážit, kdy to udělat a kdy ne.

Vy jste byla ve Sněmovně za koalici již neexistující Unie svobody a KDU-ČSL. Ke které politické straně máte teď jako nestraník nejblíže?
Já bych jen upřesnila, že jsme založili malé alternativní Klíčové hnutí, jehož jsem předsedkyní a které usiluje o nové pohledy na ekonomiku a společnost. Staré pravolevé dělení nemá podle mě řešení pro všechny základní otázky.

Dnešní reformy jsou děsivé a destrukční

Ze stran, které jsou ve Sněmovně, vám není žádná blízká?
Tak jsou mi bližší strany, které mají nějaké sociální cítění. Mně ty dnešní reformy připadají jako děsivé a destrukční pro společnost a pro její budoucnost. Sociální demokracie alespoň hájí něco takového jako sociální cítění, ale zároveň je se systémem úzce spojená, i proto jsme založili to alternativní hnutí.

Vidíte ve společnosti poptávku po tom, aby byla na Hrad zvolena poprvé spíš žena? Zatím kandidujete tři, kromě vás mají zájem Zuzana Roithová a Jana Bobošíková. Čekáte, že se ještě nějaká žena mezi kandidáty objeví?
Myslím, že se ještě někdo objeví, a docela bych to vítala, hlavně kdyby to byl kandidát občanské společnosti. Jinak já jsem třeba Zuzanu Roithovou sama podpořila, protože mě oslovila už někdy na jaře. Říkala jsem jí, že ji podporuju, protože si jí vážím, ale že zároveň, pokud se objeví kandidát z občanské společnosti, tak že budu podporovat jeho, a že dokonce někteří navrhují mě. A ona mi na to řekla - ano, to já respektuju. Zuzana je pro mě z těch politiků, kdybych podporovala stranickou volbu, že bych ji možná podporovala, nebo Jirku Dienstbiera, který je také tak trochu na hranici, i díky svému otci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue