Premiér Jan Fischer (vpředu) na letišti v Ruzyni, odkud 7. října kvůli problémům s letadlem neodletěl do Bruselu na schůzku s José Barrosem.

Premiér Jan Fischer (vpředu) na letišti v Ruzyni, odkud 7. října kvůli problémům s letadlem neodletěl do Bruselu na schůzku s José Barrosem. | foto: Karel Pazderka, ČTK

Fischera zradilo letadlo, s Barrosem musel mluvit přes telemost

  • 169
Odlet Jana Fischera do Bruselu překazila závada na letadle. Premiér se měl sejít s předsedou Evropské komise José Barrosem a se svým švédským protějškem a zástupcem předsednictví Fredrikem Reinfeldtem. Kvůli poruše letadla ale museli změnit plány a narychlo uspořádat videokonferenci.

Premiérův speciál měl odletět v 9:20, podle tvrzení mluvčího vlády ale ještě před polednem stál na letištní ploše. Delegace čekala na náhradní letoun. "Vyskytla se opakovaná porucha na hydraulice," popsal iDNES.cz půl hodiny před polednem Roman Prorok.

Podle reportéra ČTK, který je součástí delegace, kapitán posádky novinářům řekl, že letadlu selhalo servořízení výškového kormidla. Fischer proto vyjednával posunutí termínů schůzek.

Když už bylo jasné, že by se program účastníků schůzky příliš zkomplikoval, Fischer zůstal v Praze a s Barossem a Reinfeldtem se spojil prostřednictvím videokonference.

Po ní proběhl tiskový briefing EU, na kterém vystoupil Barroso, Reinfeldt a Buzek. Slíbili, že na Česko nebude Unie tlačit. Fischer, který se konference účastnil virtuálně z Prahy, naopak ubezpečoval, že do konce roku bude smlouva ratifikována i v České republice. - čtěte více o jednání Fischera s Barrosem

Český premiér měl v Bruselu jednat o Lisabonské smlouvě. Tu schválilo 25 států EU a chybí už jen podpisy polského prezidenta Lecha Kaczyńského a české hlavy státu Václava Klause.

Fischera tak dnes nejspíše čekalo vysvětlování, že jeho vláda udělá vše proto, aby Václav Klaus ratifikační listinu podepsal ještě do konce letošního roku. Pokud by se tak stalo později nebo vůbec ne, Evropská unie by musela nadále fungovat podle takzvané smlouvy z Nice.

Zatímco Kaczyński oznámil, že smlouvu podepíše v nejbližší době, Klaus žádný termín nestanovil, což některé evropské politiky znervózňuje. Smlouvou se ale v současnosti na popud skupiny senátorů převážně z ODS zabývá český Ústavní soud a Klaus až do vydání jeho nálezu nesmí dokument ratifikovat.

Fischer novinářům po skončení tiskové konference v Praze řekl, že do Bruselu nakonec poletí příští úterý a bude s Barrosem jednat o možném českém eurokomisaři.

PORUCHY VLÁDNÍHO SPECIÁLU

Poruchy leteckých speciálů s vládními představiteli nejsou ojedinělé. Naposledy v dubnu se musel z cesty do Itálie vracet do Prahy stroj vládní letky s tehdejším ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem, protože mu při mezipřistání v Brně prasklo čelní sklo.

V roce 2005 byl postižen poruchou i vládní letoun směřující s tehdejším ministrem obrany Karlem Kühnlem do Izraele. V témže roce musel kvůli prasklému sklu v Mnichově nouzově přistát speciál směřující s prezidentem Václavem Klausem do Vatikánu. Komplikace postihly Klausův letoun i o rok dříve při návštěvě Portugalska.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video