Podle Fischera byla ale cesta důležitá. Je to hrozně pracovitý kout světa, tvrdil ještě před návštěvou.

Podle Fischera byla ale cesta důležitá. Je to hrozně pracovitý kout světa, tvrdil ještě před návštěvou. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Fischera se kvůli Melčákovi nedočkali mongolští statistici ani pastevec

  • 40
Kvůli ústavně-politické krizi přišel premiér s týmem úředníků o exotický výlet do Asie. Redakce iDNES.cz má k dispozici harmonogram vládní návštěvy v Mongolsku, Hongkongu a na Filipínách, kterou premiér na poslední chvíli zrušil. Musel tak oželet třeba návštěvu mongolského statistického úřadu.

Premiér se svou chotí, dalších sedm členů delegace a osmičlenný doprovod měli odlétat ve středu a vracet se příští úterý. A to i přesto, že v Česku vrcholila dramatická jednání o rozpočtu.

Sám Fischer na pondělním zasedání vlády zdůrazňoval, že se musí šetřit. Na týdenní cestu po Asii se peníze našly. Plány zkřížila až stížnost Miloše Melčáka a následná bouře na politické scéně, které premiéra donutily cestu zrušit. - čtěte více o cestě

Redakce iDNES.cz má její přesný program k dispozici. První den návštěvy v Mongolsku by se ještě dal považovat za pracovní a nelze mu nic vytknout. Dokonce i návštěva Statistického úřadu Mongolska je ve světle Fischerovy slabosti pro čísla pochopitelná.

Následující dny jsou už ale koncipovány poněkud volněji. Kromě elektrárny budované v rámci zahraniční rozvojové spolupráce měla delegace navštívit i "rodinu pastevce", absolvovat ukázku tradičních kulturních her a závodů ("koně, lukostřelba, zápasy") a odpolední společenský banket.

Čtyřhodinový večerní let do Hongkongu je sice únavný, ale další program je až ráno. Delegace se dopoledne zúčastní pouze pracovní snídaně s hongkongskými obchodníky, ukazuje harmonogram. Odpoledne už patří výletu do Macaa, bývalé portugalské kolonie, spadající nyní pod Čínu.

Místo je proslulé kasiny (je zde i největší herna na světě) nebo kopií evropských Benátek. Po pracovním obědě s předsedou lokální vlády by delegace v metropoli hazardu strávila dvě hodiny "poznávacím programem". Den by uzavřela projížďka lodí nočním Hongkongem s bufetovou večeří.

Dopoledne jednání, odpoledne turistika

Nedělní dopoledne už mohla delegace, nebýt Melčáka, obdivovat krásu Filipín. Povinné (a to jen pro některé) je jen položení věnce k pomníku národního buditele José Rizala, odpoledne už je opět turistické. Prohlídka kostela San Augustín, procházka starou španělskou Manilou, návštěva pevnosti Santiago a Rizalovy svatyně, večer koktejl v hotelu.

V pondělí se zase trochu pracuje - premiér měl zahájit podnikatelský seminář, poté navštívit prezidentský palác a jednat s prezidentkou. Ve čtyři je už ale opět volno. "Možno využít k okružní prohlídce Manily, respektive Makati, v případě zájmu nákupy," hlásá itinerář.

"Tomu říkám pracovní cesta. To v soukromém sektoru neznáme. To se letí těsně před tím, celý den se pracuje a večer maximálně nějaká večeře a pak hned zpátky. Žádné památky a výlety," řekl iDNES.cz špičkový manažer soukromé firmy, který si nepřál být jmenován.

Fischer považoval cestu za důležitou. Je to nesmírně pracovitý kout světa, tvrdil ještě před návštěvou. "Budeme podepisovat některé smlouvy hospodářského charakteru, které zůstaly po předchozí vládě," vysvětloval v pondělí.

"Premiér na žádných důležitých jednáních o rozpočtu chybět nebude. Teď je čas pro práci expertů, legislativců," oponoval jeho mluvčí Roman Prorok výtkám, že se premiér chystá na cestu v době, kdy je třeba jednat o rozpočtu.

Kdo měl letět

- premiér Jan Fischer s chotí
- vedoucí Úřadu vlády Jan Novák
- náměstkyně ministra zahraničí Helena Bambasová
- náměstek ministra obrany Jan Fulík
- náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka
- ředitelka odboru protokolu Úřadu vlády Barbora Loudová
- mluvčí vlády Roman Prorok
- Jana Dvoranová, pověřená řízením odboru pro evropské otázky a zahraniční politiku
- pětičlenný doprovod delegace
- tříčlenný technický doprovod delegace
- 10 až 12 osob z řad podnikatelů


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video