Fischer vypovídal u soudu s teroristou

Revoluční minulost německého ministra zahraničí Joschky Fischera je opět podrobena důkladnému zkoumání, tentokrát soudnímu. Fischer totiž v úterý vypovídal ve Frankfurktu v procesu se svým bývalým kumpánem Hansem-Joachimem Kleinem, který je souzený pro účast na přepadení sídla OPEC ve Vídni v roce 1975, při němž zahynuli tři lidé. Německý ministr byl do celého případu zatažen poté, co Klein prohlásil, že předtím, než se stal teroristou, byl Fischer, tehdy vůdčí osobnost radikální levice, jeho vzorem, píše BBC.
Fischer i Klein patřili v 70. letech ke stejné squaterové komunitě, která byla zodpovědna za početné a často násilné demonstrace. Klein se později s radikální levicí rozešel a uchýlil se do prostředí teroristických Revolučních buněk.
Klein, který byl zatčen v roce 1998 ve Francii, více než 20 let po teroristickém útoku na OPEC, účast na akci sice přiznává, odmítá však jakýkoli podíl na vraždě.

Ministr v úterý před soudem vypověděl, že se levicových protestů v 70. letech účastnil, ale ozbrojenému boji vždy oponoval.

"Otázku násilí jsme tehdy probírali mnohokrát. Moje pozice v tomto bodě byla vždy naprosto jednoznačná. Vždy jsem zastával stanovisko, že násilí by mohlo vést pouze k sebedestrukci neboli destrukci a popření všeho toho, za co jsme bojovali," prohlásil Fischer před soudem.

Radikální levice v Německu v 70. letech
Levicová scéna tehdy považovala násilí do určité míry za legitimní, neboť se cítila v zemi utiskována, vypověděl Fischer a dodal: "Definovali jsme se jako revolucionáři."

Ministr rovněž uvedl, že v tehdejší SRN šlo o dobu nejtvrdší konfrontace a veřejně hlásané nenávisti vůči studentům. Mladí lidé ve studentských hnutích podezírali stát z nacistické kontinuity.

Spekulace o Fischerově násilnické minulosti

Šéf diplomacie se poprvé počátkem ledna přiznal v týdeníku Stern k násilnictví při frankfurtských výtržnostech v 70. letech. Snímky z roku 1973 zveřejněné v časopise ukazují, jak Fischer, celý v černém a v motocyklové přilbě napadl při pouličních bitkách jednoho policistu.
Od přiznání média důkladně pitvají, jak dalece skutečně byl Fischer do násilnické scény 70. let zapleten.

Spekuluje se o jeho možné účasti při těžkém popálení policisty v roce 1976 zápalnou láhví, žhářském útoku na frankfurtský konzulát Španělska, kde tehdy dožívala frankistická diktatura, nebo o přechovávání zbraní pro teroristu Iljitsche Ramíreze Sáncheze známého spíše pod jménem Carlos.

Ten už byl odsouzen ve Francii a několikrát tvrdil, že Fischer a jeho přítel a nynější francouzský levicový politik Daniel Cohn-Bendit zbraně ukrývali ve svém bytě. Německá prokuratura to ale na základě svých vyšetřování vylučuje. "Kdy přijdou obvinění, že jsme s Danielem Cohnem-Benditem plánovali třetí světovou válku?" reagoval v úterý u soudu Fischer na stupňující se obvinění.

Fischer: Něco se ve mně zlomilo a rozhodl jsem se bránit
Soudce Heinrich Gehrke se opakovaně Fischera ptal, jestli si pamatuje, zda Klein měl obzvláštní zálibu ve zbraních nebo někdy navrhoval, aby se potyčky s policií změnily v gerilové útoky. "Nevybavuji se jedinou diskusi, kde by někdo mohl klidně hovořit o záměrném zranění někoho nebo dokonce zabití," odpověděl ministr.

Ministr popřel, že by měl kdy co do činění se zbraněmi, včetně bomb či rozbušek. Nicméně přiznal, že poté, co ho policie s jeho první ženou zbila během demonstrace v roce 1968, rozhodl se, že se bude bránit. "Když jsem tehdy ležel na zemi, něco se ve mně zlomilo. "Proč si mám vždy nechat líbit, aby mě bili?", ptal se prý Fischer sám sebe. "Dostali jsme se prostě do stadia, kdy jsme se rozhodli, že se budeme bránit."

Podle ministra právě tato změna v uvažování vedla ke zformování obranné skupiny "Putzgruppe".

Výzvy k demisi
Kancléř Gerhard Schröder bezprostředně před líčením demonstrativně ministra podpořil s tím, že se Fischer postupem času radikální scéně zcela vzdálil. "Pro naši zemi odvádí prvotřídní práci," ocenil šéf vlády dosavadní dvouleté Fischerovo působení v čele diplomacie.

Fischer je v posledních dnech pod silným tlakem médií a opozice, která žádá jeho demisi. Ministr sám před pár dny přiznal enormní tlak. Předsedkyně opozičních křesťanských demokratů (CDU) Angela Merkelová nevidí ve Fischerovi žádný příklad pro mládež: "Mlácení policistů se nesmí stát předností."

Podle průzkumů mínění je Fischer ale nadále nejoblíbenějším politikem v Německu a ani většina příznivců konzervativních stran si nepřeje jeho odchod z funkce.

Německý ministr zahraničních věcí Joschka Fischer (vlevo na archivním snímku z 3. září 1999) vypovídal 16. ledna u soudu ve Frankfurtu nad Mohanem jako svědek v procesu s bývalým teroristou Hansem-Joachimem Kleinem (vpravo na archivním snímku ze 17. října 2000). Klein je Fischerův přítel ze studentských let a je souzen v souvislosti s teroristickým útokem na vídeňské sídlo Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v roce 1975. (ČTK 17. ledna 2001)

Velký zájem médií provázel 16. ledna v Berlíně proces s bývalým teroristou Hansem-Joachimem Kleinem (na archivním snímku je zraněný odváděn policisty po přepadení konference OPEC ve Vídni v roce 1975), k němuž byl jako svědek poz ván někdejší aktivista radikální levicové scény a nynější ministr zahraničí. (ČTK 17. ledna 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video