Marek Šnajdr opouští vazbu v Ostravě (16. 7. 2013) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Fischer chce, aby Vondra a Šnajdr v září skončili v polostátních firmách

  • 564
Bývalým poslancům ODS pomalu končí možnost přivydělat si ve firmách, v nichž má podíl stát. Ministr financí Jan Fischer uvedl, že ještě letos navrhne, aby v dozorčích radách skončil Marek Šnajdr a Alexandr Vondra. Jednat bude i o případném odchodu Ivana Fuksy. Vondra na plány reagoval slovy, že se nemá za co stydět.

"V tomto případě říkám ano," uvedl Fischer na otázku moderátora Václava Moravce, zda v dozorčích radách skončí Šnajdr a Vondra.

Šnajdr se krátce po odchodu ze Sněmovny stal předsedou dozorčí firmy Čepro, bývalý ministr obrany Vondra je zase členem dozorčí rady Českého aeroholdingu.

Fischer v České televizi řekl, že jejich konec v těchto funkcích ale nebude oddělovat od "celkové rekonstrukce dozorčích rad". Nicméně s politiky se chce vypořádat rychleji než s většími změnami. "S těmito změnami je možné se vyrovnat během září," připustil ministr financí a místopředseda vlády.

"Nemám se za co stydět," reagoval na Fischerova slova bývalý šéf ministerstva obrany Vondra. "Za mého působení získaly ČSA strategického partnera Korean Air, opravuje se dráha na letišti a aerolinky se dostaly z nejhoršího," napsal v SMS Vondra. "Má kompetence není rozhodně menší než kompetence pana Fischera vykonávat funkci ministra financí," podotkl s narážkou na Fischerova slova, že v dozorčích radách musí sedět jen odborníci. Za vládu odborníků označil prezident Miloš Zeman i současný kabinet.

Další dvě miliardy

Ministerstvo financí uvolní z letošního rozpočtu další dvě miliardy korun na odstranění škod po červnových povodních, se třemi miliardami korun předběžně počítá na odkup nedobytných pohledávek Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ministr financí Jan Fischer odkup pohledávek patrně podpoří, ještě před tím si ale od ministerstva zdravotnictví vyžádá analýzu.

Zdroj: ČTK, iDNES.cz

Nahnuté to má i Fuksa

Funkci v Českém aeroholdingu dostal po odchodu z postu poslance také Ivan Fuksa. Stal se místopředsedou představenstva. Kvůli tomu byl počet místopředsedů této firmy rozšířen.

Fischer naznačil, že i Fuksa by mohl skončit, protože je ale v jiném orgánu než jeho kolegové, bude jeho odchod řešen složitěji. "Chci samozřejmě debatovat jak s premiérem, tak s předsedou představenstva Českého aeroholdingu, jestli ta funkce takto vytvořená je efektivní, zda dává smysl a zda-li pan Fuksa má natolik vysokou integritu, že ji bude vykonávat se vším všudy. K tomu bych se rád vrátil," podotkl Fischer.

Šnajdr s Fuksou, stejně jako exposlancem ODS Petrem Tluchořem figurují v kauze, kterou policisté vyšetřují kolem bývalé šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nagyové. Politici byli obviněni z přijetí úplatku právě v souvislosti s přijímáním funkcí ve výše jmenovaných firmách. Soud politiky poslal do vazby. Z ní se v polovině července dostali, protože Nejvyšší soud rozhodl, že je v době údajného trestného činu chránila poslanecká imunita. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman následně zrušil jejich trestní stíhání (více zde).

Nagyová nyní čerpá neplacenou dovolenou a nejspíš o práci přijde (více zde). Expremiér Nečas nedávno přiznal, že spolu oba mají "pevný vztah".

16. července opustili exposlanci vazbu. Takhle z ní vyšel Ivan Fuksa:

A takhle si došel pro svou bývalou tajemnici Janu Nagyovou Petr Nečas:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video