Kateřina Neumannová (na snímku) už žádné peníze od vlády čekat nemůže.

Kateřina Neumannová (na snímku) už žádné peníze od vlády čekat nemůže. | foto: iDNES.cz

Fischer: Vláda nebude platit dluhy Neumannové

  • 86
Vládní kabinet už nechce do Liberce posílat žádné další peníze na desetimilionové dluhy, které vznikly během letošního mistrovství světa. "Vláda bude dělat vše pro to, aby do Liberce nešly žádné další peníze, pokud by to nevyžadovaly ryze právní důvody," uvedl premiér Jan Fischer.

Po šampionátu zůstaly dluhy ve výši 81 milionů korun.

Na chyby, kterých se dopustilo ministerstvo školství při pořádání únorového mistrovství, reagovala v pondělí i ministryně školství Miroslava Kopicová. Ta chce předejít finančním fiaskům a předložila proto návrh opatření, které by mělo v budoucnu zajistit bezpečnější financování velkých sportovních akcí.

Přesto si ale myslí, že o úhradě některých dluhů ze strany státu lze jednat. "Ukáže-li se, že některé výdaje byly objektivní, že se prostě ten odhad nemohl podařit, pak si myslím, že se k tomu můžeme stavět i vstřícně," prohlásila Kopicová.

Celý dluh ale stát určitě neuhradí. Podle ministryně není možné čekat tak velkou vstřícnost.

Návrh opatření ministerstva školství, jak se vyhnout při pořádání velkých akcí chybám, vítá i Kateřina Neumannová.

"Ačkoli návrh detailněji neznám, určitě je ku prospěchu věci, že něco takového vůbec vzniká. V době příprav mistrovství 2009 totiž nic podobného neexistovalo," komentovala prezidentka organizačního výboru únorového šampionátu.

Podobný názor má i liberecký primátor Jiří Kittner. "Budu jedině rád, pokud budou vyslyšena moje volání po vzniku nějakých pravidel," upozornil liberecký primátor.

"Moji následovníci se tak alespoň nebudou dostávat do situací, kdy například není jasné, kolik peněz lze do akce investovat," vítá Kittner iniciativu.

Úředníci by nově měli akce průběžně kontrolovat

Nově by měli ministerští úředníci víc dohlížet na organizování podobných akcí a průběžně je kontrolovat. Úřad by také mohl pro přípravu velké sportovní události dočasně přijmout nové zaměstnance.

Pokud by chtěl pořadatel navýšit peníze ze státního rozpočtu, jeho žádost by předtím musela schválit ministryně školství, u menších částek by pak navýšení řešila její první náměstkyně.

Pořadatelé podobných akcí, jako bylo liberecké mistrovství, by navíc v budoucnu museli předložit detailní sportovní i ekonomický audit chystané akce a v případě nedodržení podmínek by mu hrozily tvrdé sankce.

Právě absence takovéhoto opatření podle Neumannové zapříčinila podhodnocení finančních nákladů ze strany organizačního výboru jejího předchůdce Romana Kumpošta.

"U sankcí záleží na osobní zodpovědnosti jednotlivých činitelů. Rozhodně ale zmenšují riziko toho, že bude rozpočet dvojnásobně překročen," myslí si bývalá lyžařská reprezentantka.

Organizátor bude muset zaplatit půlku

Další podmínkou pro pořádání by bylo, že organizátor musí zaplatit minimálně polovinu nákladů. Za takových podmínek by podle Kittnera bylo letošní mistrovství nerealizovatelné.

"Těžko by se asi našel investor, město nevyjímaje, který by mohl takto vysokou částku vložit například do stavby areálu. Něco jiného je to v případě stavby haly, která bude dlouhodobě využívána, tam si to představit dovedu," přemítá Kittner a dodává, že dnes, kdy jsou areály už postaveny, by se podmínky dodržet daly. "Samotná organizace by se již do těchto limitů vejít měla."

Všechny náměty na zlepšení bezpečnosti financování budou podrobněji zpracovány v závěrečné zprávě, kterou ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy předloží vládě do konce roku.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března. Zúčastnilo se ho šest set šedesát sportovců z dvaašedesáti zemí a na závodiště ve Vesci a na Ještědu přišlo více než sto sedmdesát tisíc diváků.

Rozpočet šampionátu se vyšplhal z původně předpokládané částky 1,1 miliardy, o které se uvažovalo v roce 2005, na více než dvojnásobek. Většinu této sumy zaplatili daňoví poplatníci.

Hospodaření organizačního výboru, který je v likvidaci, skončilo se ztrátou více než 81 milionů.

Své pohledávky přihlásilo podle likvidátora 83 věřitelů, z nichž největším je Dopravní podnik města Liberce, kterému pořadatelé nezaplatili za dopravu přes 20 milionů korun.

Téměř devět milionů dluží výbor Technické univerzitě v Liberci. Řada věřitelů se domáhá zaplacení svých pohledávek u soudu. Pokud nepomůže schodek vyrovnat stát, skončí zřejmě Občanské sdružení Liberec 2009 v insolvenčním řízení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video