Bylo to někdy těžší, než jsem čekal, řekl premiér Jan Fischer při bilancování své práce před poslanci.

Bylo to někdy těžší, než jsem čekal, řekl premiér Jan Fischer při bilancování své práce před poslanci. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Fischer se loučil s poslanci a pochválil se. Vláda připraví návrhy dalších úspor

  • 50
Premiér Jan Fischer den před volbami bilancoval před poslanci působení v čele úřednické vlády "Čelila jak výhradám, že překračuje svůj mandát, tak že naopak alibisticky nedělá nic," řekl Fischer. Bylo to prý složitější než čekal. Jeho vláda už chystá pro své nástupce návrhy, jak dál šetřit.

Za hlavní plusy svého kabinetu označil to, že se vládě podařilo úspěšně dokončit české předsednictví v Evropské unii a dokončit ratifikaci Lisabonské smlouvy. "Veřejné finance se podařilo udržet alespoň pod elementární kontrolou," uvedl Fischer.

Právě při boji o úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty prokázal premiér asi největší sebevědomí. Přijetí balíčku si na politicích dokázal vynutit hrozbou, že odstoupí. Později mu ale politici úspory osekali při schvalování rozpočtu na letošní rok, když levice neakceptovala třeba to, aby se šetřilo i na platech státních zaměstnanců.

Fischer řekl, že po jeho vládě zůstane nástupcům nachystaná nová energetická politika i expertní návrhy, jak dojít v příštím roce k dalším úsporám, které by schodek rozpočtu snížily o půl procentního bodu, pod 4,8 procenta hrubého domácího produktu.

Končící ministr financí Eduard Janota ho doplnil, že jeho úřad ještě připraví návrhy dalších úspor. Půjde zhruba o šedesát miliard korun, které bude muset vláda najít na straně výdajů i příjmů.

Fischer má na podzim nastoupit do funkce viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Za hlavní komplikaci pro práci své vlády označil, že původně vznikla jako udržovací na pět měsíců, aby zemi jen dovedla k předčasným volbám.

To se ale zásadně změnilo, když Ústavní soud zatrhl politikům předčasné volby. Když našli jiný způsob, jak k nim dojít, už je nechtěla ČSSD. "Neříkám, že vláda byla bezchybná," řekl Fischer.

Vláda se podle Fischera snažila vystupovat proti korupci, kterou premiér před poslanci označil za největší nemoc české společnosti, a zmínil i boj proti pravicovému extremismu. Vláda dokázala prosadit rozpuštění Dělnické strany. Radikálové ale vzápětí založili Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, která tak jde pod mírně změněným názvem do voleb.

"Je toho dost, co vláda po sobě zanechává," uzavřel Fischer bilancování práce vlády, na jejímž sestavení se podílely ODS, ČSSD a Strana zelených, která později své zástupce z kabinetu stáhla.

I když se premiér už dnes s poslanci rozloučil, složitá povolební jednání mohou způsobit, že ještě nějakou dobu jeho kabinet povládne, než politici sestaví vládu novou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video