České předsednictví Fischera bavilo, za svůj výkon byl i ze strany unijních špiček chválen.

České předsednictví Fischera bavilo, za svůj výkon byl i ze strany unijních špiček chválen. | foto: ČTK

Fischer pomýšlí na křeslo eurokomisaře, ODS a ČSSD jsou proti

  • 62
Premiérovi Janu Fischerovi se zalíbilo v Unii natolik, že se rozhlíží po křesle eurokomisaře. Podle vedení ODS si v Bruselu zjišťuje, zda by byl přijatelným kandidátem. S českými politiky ale nejedná. ODS i ČSSD by ani takovou variantu nepřipustily; křeslo chtějí pro někoho jiného.

Když Jan Fischer souhlasil s postem předsedy vlády, tvrdil, že až jeho mandát skončí, vrátí se zpět ke svým číslům. V politice se mu ale zřejmě zalíbilo. A ještě více v té evropské.

Podle náznaků z jeho vyjádření i podle informací politiků z ODS reálně pomýšlí na post eurokomisaře po končícím Vladimíru Špidlovi, upozornily jako první Lidové noviny.

Na jednání užšího vedení ODS seznamoval své kolegy s Fischerovými bruselskými ambicemi předseda Mirek Topolánek. "Zazněla tam informace, že se v Bruselu, kde byl, aktivně vyptával na podmínky a na možnosti, jestli by byl akceptovatelný. Bylo to až takové okaté," řekl iDNES.cz člen grémia strany, který si nepřál být jmenován.

Na domácí politické scéně Fischer zatím mlčí a s nikým se na toto téma nebaví, třebaže by funkci bez podpory obou hlavních stran získat nemohl. O tom, koho poslat do Bruselu, totiž rozhodují občanští a sociální demokraté. A z nich ten, kdo vyhraje volby.

"Že by se aktivně sešel s předsedou Topolánkem, to ne," řekl zdroj z ODS, podle něhož se o Fischerově ambici ví pouze podle informací z Bruselu.

Sám Fischer ústy svého mluvčího podobné tvrzení odmítá. "Na spekulace není potřeba nějak reagovat. Pan premiér si o žádnou funkci neříká a s nikým o ní nejedná a nikdo o tom nejedná s ním," řekl iDNES.cz mluvčí vlády Roman Prorok.

Fischera to v Unii "rajcovalo"

Premiér už dříve poskytl médiím několik vyjádření, podle kterých by se funkci nebránil. Naopak z jeho slov mezi řádky vyplývá, že by se mu takový post líbil.

Stěhování do Bruselu by v něm prý hrůzu nevzbuzovalo, ale jako správný politik jasnou otázku odbývá frází, že "teď se myšlenkou nezabývá". Připomněl ale, že na posty komisařů míří dva jeho kolegové - bývalí statistici.

České předsednictví ho také bavilo, za svůj výkon byl i ze strany unijních špiček chválen. Sám přiznává, že to pro něj byla výzva.

"Celá příprava na Evropskou radu, její odchairování, odřízení - prostě dokázat, že ten statistik není takový tydýt, za jakého byl považován, pro mě byl rajc," řekl nedávno v rozhovoru pro Lidové noviny.

ODS i ČSSD: O Fischerovi neuvažujeme

Obě velké strany se na plán současného premiéra, kterého vytáhly k moci, příliš netváří. "O tomhle vůbec nemá smysl spekulovat, protože žádná taková varianta neexistovala a ani neexistuje," řekl iDNES.cz místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

"Já jsem od něj nikde neslyšel v žádném vyjádření ani náznak něčeho podobného," dodal. Podle něj bude záležitost obsazení postu věcí až příští vlády, která vzejde z nových voleb.

ODS je ještě odměřenější. "Neumím si to představit a považuji to za vyloučené," řekl iDNES.cz první místopředseda ODS David Vodrážka. "Od začátku bylo deklarováno, že se vrátí na Český statistický úřad," připomněl původní Fischerova slova.

Obě strany mají totiž s křeslem komisaře jiné plány. Podle dřívější dohody ODS a ČSSD do Bruselu odejde ten z lídrů, který nadcházející sněmovní volby prohraje. To ale bude podle některých kritiků pozdě - všechna zajímavá portfolia už mohou být v tu chvíli rozebrána, jak naznačil například bývalý komisař Pavel Telička. - čtěte Povolební scénář nesmiřitelných: poražený skončí v Bruselu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video