Ministr financí Jan Fischer hovoří s ministrem zahraničí Janem Kohoutem při

Ministr financí Jan Fischer hovoří s ministrem zahraničí Janem Kohoutem při jednání Poslanecké sněmovny. (17. července 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

Fischer peníze sponzorům nevrátí. A o odchodu z vlády neuvažuje

  • 288
Ministr financí Jan Fischer nebude vracet svým sponzorům peníze, jimiž vynuloval několikamilionové dluhy z prezidentské kampaně. "Pan Dráb předložil potvrzení, kdy a jaké si vybíral peníze v Raiffeisen bank. Pan Fischer považuje záležitost za uzavřenou," řekl iDNES.cz jeho mluvčí Ondřej Šrámek. "Neuvažuji o žádné rezignaci," prohlásil ministr.

Fischer v pondělí vyzval dva své sponzory, aby do středy do 16 hodin doložili okolnosti darů, které od nich dostal na umoření dluhů po prezidentské kampani. "Pokud pánové Ladislav Dráb a Štefan Havlík ve stanoveném termínu nedoloží požadované, ministr financí Jan Fischer jim jejich finanční dary vrátí," uvedl jeho mluvčí Šrámek. (více zde) Nyní je tedy jasné, že se nic vracet nebude.

Od šéfa CE Group Ladislava Drába od Drába dostal přes 4,2 milionu korun. Nejprve už v dubnu 2,9 milionu, v červenci pak ještě 1,34 milionu, právě v době, kdy premiér Jiří Rusnok oznámil, že Fischer bude novým ministrem financí. Od Havlíka dorazilo na Fischerův účet 38 500 eur a bylo u nich připsáno slovo "darlehen" čili půjčka.

"Je mi hluboce líto, co se v souvislosti s financováním mé prezidentské kampaně v posledních dnech v médiích objevilo. Všechny tyto polopravdy, lži a vykonstruované nepravdy kategoricky odmítám," uvedl v písemném prohlášení Fischer.

Kalousek má strach, tím si vysvětluji jeho útoky, uvedl Fischer

"Nikdy jsem jako fyzická osoba, ani ve výkonu státní funkce neučinil jakékoli kroky, které by mohly být vnímány jako konflikt zájmů nebo zvýhodňování dárců mé prezidentské kampaně. Chápu, že řada lidí a zájmových skupin v čele s Miroslavem Kalouskem má nyní strach a obavy z toho, co se na ně může na úseku vládních financí objevit. Tím si vysvětluji jejich nervozitu a osobní útoky. Takovým jednáním se ale nenechám zastrašit. Budu pokračovat v zahájené práci a odstřihnu od vlivu ty skupiny, které v minulosti realizovaly na Ministerstvu financí své zájmu," napsal do prohlášení Fischer.

Právě to, jakým způsobem po oznámení, že bude novým ministrem financí, vyřešil pětimilionový dluh, který po něm zůstal z prezidentské kampaně, vyvolává velké pochybnosti politiků. A může to ovlivnit i výsledek hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka.

Fischer si podle prohlášení není vědom žádné agendy vlády, která by se týkala zájmů dárců jeho prezidentské kampaně. "Pokud by i přesto vláda jednala o věci týkající se zájmů sponzorů kampaně, zdrží se Jan Fischer hlasování," napsal do prohlášení jeho tiskový mluvčí.

Ministr financí Jan Fischer při jednání Poslanecké sněmovny. (17. července 2013)

"Jako předseda vlády nikdy neučinil rozhodnutí, která by mohla být vnímána jako střet zájmů. Vláda premiéra Fischera například nikdy nehlasovala o podzemním zásobníku plynu," uvedl Fischerův mluvčí Šrámek.

Zásobník buduje na Vysočině v lokalitě Rožná společnost patřící pod Drábovu CE Group. Smlouvu se státním podnikem Diamo, jehož zřizovatelem je ministerstvo financí, uzavřela Drábova firma v červnu 2010, když ještě zemi řídila Fischerova vláda v demisi. (psali jsme o tom zde)

Dráb: Nebudeme jednat s Rusnokovou vládou o zásobníku plynu

Skupina CE Group nebude podle Drába jednat s vládou Jiřího Rusnoka o využití jejího plynového zásobníku v Rožné. Dráb trvá na tom, že peníze, které poskytl Fischerovi a vložil je na v hotovosti účet současného ministra financí, patřily jemu a nikomu jinému.

Dráb to uvedl v tiskovém prohlášení. "Peníze vložené na prezidentský transparentní účet pana Jana Fischera byly výlučně mými finančními prostředky z dividend. Vklad hotovosti mou osobou s předložením osobních dokladů je zcela v souladu se zákony České republiky," uvedl Dráb.

"Vybudování rychlého zásobníku je čistě komerční projekt, jehož příprava byla zahájena již v roce 2007 v původní lokalitě Okrouhlá Radouň. Jeho kapacita bude v budoucnu pronajímána a využívána komerčními subjekty," upřesnil Dráb.

Od března 2012 do března 2013 vybral celkem 6 950 000 korun z účtu v Raiffeisen Bank. Potvrzení o výběru předal Fischerovu tajemníkovi Martinu Hakaufovi. Fischer byl po neúspěchu v prezidentské volbě, před tím, než se stal ministrem financí, zaměstnancem CE Group. Ve skupině byl odpovědný za strategické řízení projektů energetického komplexu Rožná a připravovaného plynovodu Mozart, který má propojit českou a rakouskou plynárenskou soustavu.

Havlík nečeká pomoc ani podporu, napsala advokátka

Od Havlíka obdržel ministr financí dopis podepsaný jeho advokátkou Kateřinou Jeráčkovou. "Zaslaná částka představuje soukromé úspory Ing. Havlíka.
Můj klient od Vás neočekává žádnou pomoc ani jinou podporu a mrzí ho, že on a jeho rodina jsou v této souvislosti vláčeni v médiích," napsala advokátka. V dopise se ale nic nepíše k vysvětlení slova "darlehen", tedy půjčka.

Toto slovo se podle Fischera u částky ocitlo omylem. "Přesně, ocitlo. Půjčka by neměla vůbec smysl," řekl ministr financí. Dodal, že premiér Jiří Rusnok má všechny podklady také k dispozici a považuje jeho vysvětlení za dostatečné.

Na umoření dluhů z prezidentské kampaně Fischerovi 2 miliony přispěl i David Sivor, původem z Československa, který nyní žije v Izraeli. Jeho syn Omri v České republice podniká jako významný developer, majitel Daramis Group. Milion ministr financí dostal od právníka Daniela Paľka.

"S panem Davidem Sivorem se známe několik let. Potkali jsme se při mé návštěvě Izraele. Je to člověk, který vyváží izraelskou kulturu do celého světa, po Evropě, také do České republiky," řekl iDNES.cz Fischer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video