Premiér Jan Fischer po jednání Poslanecké sněmovny. (15. září 2009)

Premiér Jan Fischer po jednání Poslanecké sněmovny. (15. září 2009) | foto: Michal Šula, MF DNES

Fischer na Expo do Šanghaje nejel, podle Číňanů by ho nepřijal ani starosta

  • 413
Šanghaj (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Měla to být návštěva na vysoké úrovni. Český premiér Jan Fischer však cestu do Šanghaje odvolal. Podle místních zdrojů ho nechtěl nikdo přijmout. Číně se nelíbí, že předseda vlády podpořil návrh zelených, aby poslanci odsoudili násilí vůči Tibeťanům.

Premiér Jan Fischer byl původně hlavním hostem pondělního českého národního dne na světové výstavě Expo v Šanghaji. Navíc plánoval s sebou přivézt početnou delegaci.

Už před časem však předseda vlády cestu do Číny odřekl. Jak zjistila MF DNES přímo v Šanghaji, Fischer by se neměl s kým setkat. Čínský premiér to odmítl, a místní zdroje dokonce tvrdí, že by se s ním nesešel ani starosta města.

Proč tak nezvykle tvrdá reakce? "Jan Fischer se poměrně hodně angažoval v březnu v Poslanecké sněmovně pro přijetí rezoluce, která by kritizovala pekingskou vládu za porušování lidských práv v Tibetu. Číňané pak dali najevo, že zde není vítanou osobou," řekl MF DNES jeden čínský zdroj, který si kvůli citlivosti celé věci (veřejně nebyla oznámena ani jednou stranou) přál zůstat v anonymitě.

I Maltu berou vážněji

"Je pravda, že ze zemí Evropské unie jsme úplně na konci pelotonu, pokud jde o současné vztahy s Čínou. Skutečně se na naše výhrady vůči jejich režimu dívají s nechutí. I maličkou Maltu berou vážněji než nás," přiznává i jeden český diplomat. "Fischer prostě nemohl přijet. Bylo by nedůstojné, aby nemohl jednat s přijatelnými partnery," dodává.

Při pondělním českém národním dni se však politici obou stran tvářili, že styky jsou dobré a že nejsou nijak problematické. Jenže zatímco naši stranu zastupoval vicepremiér a ministr zahraničí Jan Kohout, ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel i šéf resortu zemědělství Jakub Šebesta, u stolu hostitelů seděl z vysoce postavených úředníků pouze náměstek ministra zahraničí Čaj-ťun.

A i ten v projevu řekl, že by se žádná ze stran "neměla vměšovat do záležitostí" té druhé. Jasně tak naznačil, že Peking nerad vidí českou podporu tibetského dalajlamy, nespokojené ujgurské menšiny i kritiku porušování lidských i náboženských práv v této asijské zemi.

V případě čínsko-českých politických šarvátek však nejde o nic nového. Kvůli stykům s dalajlamou a vstřícnosti k Tchaj-wanu nejel nikdy do Číny bývalý prezident Václav Havel.

Zdejší úřady rozzlobil i expremiér Mirek Topolánek, který demonstrativně nosil na klopě saka malou tibetskou vlaječku. Proto na rozdíl od desítek jiných zahraničních politiků navštívil pekingskou olympiádu v roce 2008 soukromě. Ani s ním se nikdo nechtěl sejít. (Čína se zlobí na Topolánka kvůli tibetské vlaječce v klopě)

Naopak jiní čeští politici jsou k Číně vstřícnější. Ukázal to v roce 2005 při své návštěvě tehdejší předseda vlády Jiří Paroubek. Před novináři tvrdil, že sám nastolil při jednání s Číňany otázku lidských práv, ale podle jiných lidí, kteří byli na schůzce, to neudělal.

Ministr zahraničí Jan Kohout i generální komisař české expozice v Šanghaji Pavel Antonín Stehlík v pondělí na tiskové konferenci uvedli, že český pavilon by mohl změnit pohled mnoha Číňanů na Českou republiku.

U obyčejných obyvatel nejlidnatější země světa to platit zřejmě bude, protože naši expozici vidělo už kolem 550 tisíc lidí, a patří tak mezi nejúspěšnější. Zda taková ozvěna dorazí i do pekingských komunistických sídel, to se jen uvidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video