Noví ministři budou jmenováni v pondělí 30. listopadu. "Už jsem o tom s panem prezidentem telefonicky hovořil," řekl Fischer.
Chmiela do vlády navrhla ODS, Zářeckého, který už byl ministrem v bývalé vládě Jiřího Paroubka, doporučila sociální demokracie a Dusíka Strana zelených. - čtěte ČSSD navrhuje, aby se ministrem stal právník Pavel Zářecký
Odchodné pro Mika a Füleho: 117 200 kčZměny ve Fischerově vládě zasáhnou státní pokladnu |
"Je zachován trojkoaliční charakter nominací," sdělil předseda ODS Mirek Topolánek po setkání s Fischerem.
Ve vládě tak nyní bude osm členů nominovaných za ODS, osm za ČSSD a dva ministry doporučili zelení. Zrekonstruovaná vláda bude mít nově osmnáct členů místo sedmnácti.
ODS a ČSSD se dohodly na srovnání sil ve vládě
Na vyrovnání "poměru sil" se ODS a ČSSD dohodly při nominaci nového eurokomisaře Füleho. Domluva zněla, že ODS pošle svého člověka do vlády místo Füleho a ČSSD, aby netratila, navrhne nového ministra, který bude mít na starost legislativní radu vlády. Takové místo zatím ve Fischerově vládě vůbec nebylo.
Dusík v kabinetu nahradí Mika, který se vrací do své kanceláře generálního ředitelství životního prostředí v Evropské komisi. Dusík si kvůli funkci ministra pozastavil členství ve Straně zelených, jejíž kandidátku vedl při volbách do Evropského parlamentu.
Do poslední chvíle se řešilo prakticky jen místo ministra pro evropské záležitosti, jména dalších dvou nových ministrů byla avizována již dříve. "Panuje politická shoda, že tento ministerský post je nadále užitečný," řekl dnes Fischer k obsazení pozice ministra pro evropské záležitosti.

Premiér Jan Fischer jednal o nových ministrech s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. (26. listopadu 2009)
"Proč Juraj Chmiel? Především splňuje moji představu člověka do úřednické, překlenovací vlády. Má zkušenosti z jednání s nejvyššími představiteli," vysvětloval dnes šéf ODS Topolánek. Chmiel v roce 2007, kdy byl Topolánek premiérem, pracoval na úřadu vlády v sekci pro obranu, bezpečnost a zahraniční politiku.
Chmiela provázela při jeho působení na ambasádě v Austrálii aféra, když jeho manželka rozesílala krajanům agitační e-mail ODS. Inspekce ministerstva zahraničí ale minulý týden rozhodla, že nezneužila své postavení a neporušila české ani mezinárodní právo.
Narodil se v Budapešti, žil na Slovensku, teď je Čech
I když jméno Juraj Chmiel nasvědčuje tomu, že je Slovák, má budoucí ministr Fischerovy vlády české občanství. Narodil se ovšem v Budapešti a mládí prožil na Slovensku - v Bratislavě chodil na základní školu a později i na gymnázium.
Ve vládě nebude jediným ministrem se slovenskými kořeny. Dalším je ministr dopravy Gustáv Slamečka. Ten teprve nedávno získal české občanství, ale stále - i při oficiálních jednáních - používá slovenštinu. - čtěte Ministr dopravy Slamečka získal české občanství, dál bude mluvit slovensky
Kdo půjde místo Chmiela na pozici velvyslance do Canberry, není zatím jasné. Chmiel je členem Topolánkova týmu Vize 2020, který má rozpracovat programové plány občanských demokratů.
Fischer i Topolánek také potvrdili, že se dohodli na režimu pravidelných setkání zhruba jednou za čtrnáct dní, aby diskutovali o aktuálních problémech a vládní agendě. Premiér řekl, že podobná setkání bude mít i s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem.