Ministr financí Eduard Janota a premiér Jan Fischer.

Ministr financí Eduard Janota a premiér Jan Fischer. | foto: Michal Doležal, ČTK

Fischer je rok u moci. Nejlepší známku na vysvědčení mu vyfoukl Janota

  • 74
Širší veřejnosti dlouho neznámý statistik Jan Fischer udělal nečekanou kariéru, když se před rokem stal premiérem. Čtenáři iDNES.cz posuzovali, jak si ve funkci vedl. A hodnotili i jednotlivé ministry. Nejlepší známku dostal ministr financí Janota, který porazil i premiéra Fischera. Nejhůře ohodnotili výkon ministra pro lidská práva Kocába.

Čtenáři měli za úkol známkovat výkony premiéra a jeho ministrů. Dvojku si vysloužil ministr financí Eduard Janota. Jen dvě desetiny za ním skončil premiér Fischer. Pomyslnou bronzovou medaili získal ministr zahraničí Jan Kohout.

Naopak na druhém konci ankety skončil se čtyřkou ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Jen o trochu lépe si vedl v úřadu podle čtenářů ministr vnitra Martin Pecina a ministryně školství Miroslava Kopicová.

VÝSLEDKY ZNÁMKOVÁNÍ FISCHEROVY VLÁDY

Jak si vedla vláda během poslední roku? Podívejte se

Celkově dali čtenáři Fischerově vládě za dvě. V porovnání se známkováním Topolánkovy vlády loni v březnu dopadla ta Fischerova lépe. Čtenáři dali předešlé vládě trojku. Stálicí na konci anket je Kocáb. Nejhorší známku dostal od čtenářů i za éry Mirka Topolánka (na výsledky předešlé ankety se podívejte zde).

Turbulence ve Fischerově vládě

Ani Fischerova vláda se neobešla bez personálních turbulencí, zejména v posledních měsících. Musí přesluhovat, protože záměr uspořádat na podzim 2009 předčasné volby nevyšel. Z toho vyplynula povinnost řešit i závažnější otázky, které se neobešly bez sporů.

Zřejmě největším politickým neúspěchem kabinetu byl pokus o úspory při podzimním schvalování státního rozpočtu. Z takzvaného Janotova balíčku udělala levice ve Sněmovně cár papíru a z úspor nezbylo téměř nic. (více o bojích s poslanci čtěte zde)

V osobní rovině byl nejkřiklavější konflikt mezi premiérem a Stranou zelených. Skončil tím, že zelení stáhli z kabinetu ministry, které nominovali.

"Vláda podlehla, ať již vědomě, nebo nevědomě ... lobbistickému tlaku uhelných společností," vyrukoval na Fischera exministr životního prostředí Martin Bursík a kritizoval ho za neprosazování zákona o zachování těžebních limitů.

Kvůli energetice nakonec vládní angažmá zelených skončilo. Když ministr životního prostředí nechtěl svolit k rekonstrukci elektrárny podle not energetického gigantu ČEZ, odstoupil. Po něm odešel také ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Ten přitom jako jediný do Fischerova kabinetu přešel z předchozí Topolánkovy vlády.

Ministerstvo životního prostředí má za poslední rok už třetího šéfa, přesněji teď šéfovou. Po Dusíkovi přišla Rut Bízková nominovaná ODS. První Fischerův ministr Ladislav Miko se musel na podzim vrátit na své místo v Bruselu.

Do Bruselu také na podzim odešel ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Vystřídal tam eurokomisaře Vladimíra Špidlu. "Panem Evropou" se stal velvyslanec v Austrálii Juraj Chmiel. Toto místo obsazovala ODS. ČSSD kvůli rovnosti sil dostala staronový ministerský post pro šéfa vládních legislativců Pavla Zářeckého.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video