Rostoucí popularita Jana Fischera evidentně začala velkým stranám vadit.

Rostoucí popularita Jana Fischera evidentně začala velkým stranám vadit. | foto: iDNES.cz

Fischer bojuje se stranami o komisaře, Paroubek ho kritizuje na Facebooku

  • 404
Prosadí premiér Jan Fischer do funkce evropského komisaře svého kandidáta, guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu? Nebo uspějí politické strany, jimž začíná populární předseda vlády přerůstat přes hlavu? Po víkendovém zmatku může být jasno už dnes. Šéf ČSSD Jiří Paroubek se do Fischera opřel na svém Facebooku.

Paroubek Fischerovi vytýká, že původně u stran sám žadonil, aby ho do Bruselu jako nového komisaře poslaly a když se na tom ODS a ČSSD shodly, náhle otočil. "Jsem jeho rozhodnutím neaspirovat na funkci komisaře překvapen, protože z jeho okolí zaznívaly dlouhodobě opačné názory," píše šéf ČSSD na svém facebookovém profilu.

O jednání politiků čtěte zde

O výsledku noční přetahované o komisaře všichni mlčí

A přidává i kritiku konkrétních počinů Fischera ve vládě. "Navíc se domnívám, že schválením tzv. Janotova balíčku či prosazením výjimky z Lisabonské smlouvy i na sociální práva se Jan Fischer dopustil chyb, které nejsou v zájmu voličů ČSSD," dodává Paroubek.

Je to vůbec poprvé, kdy se předseda sociální demokracie takto obšírněji vyjádřil k tomu, že dal Fischer "košem" oběma šéfům největších stran, když ho vybrali jako společného kandidáta do Bruselu.

Fischer překvapil nejen Paroubka, ale i šéfa ODS Mirka Topolánka, když odmítl nabídku získat práci v Bruselu na pět let a s platem přes půl milionu korun měsíčně.

Pro koho zvednou ruku?

Většina ministrů se dnes při příchodu na vládu vyhnula přímé odpovědi na otázku, koho podpoří při hlasování o eurokomisaři. Jen ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška podpořil Vladimíra Špidlu a ministryně školství Miroslava Kopicová svého bývalého kolegu z vlády Alexandra Vondru.

Rostislav Vondruška, ministr pro místní rozvoj (navrhla ho ČSSD): Dobrým kandidátem je pan Špidla. Mohl by totiž zůstat komisařem pro sociální věci zaměstnanost a nemusel by jít na kulturu.

Miroslava Kopicová, ministryně školství (navrhla ji ODS): Samozřejmě mám favorita, Sašu Vondru. Žádný konsensus ale není.

Vladimír Tošovský, ministr průmyslu a obchodu (navržen ČSSD): Mám svého kandidáta, ale řeknu to až na vládě. Rozhoduji se podle svého svědomí, ne podle toho, kdo mě vyslal do vlády.

Gustáv Slamečka, ministr dopravy (navrhla ho ODS): Všechny kandidáty ani neznám. Jsem zvědav, s kým pan premiér přijde.

Jakub Šebesta, ministr zemědělství (navrhla ho ČSSD): Budu se rozhodovat podle vhodnosti kandidáta, ale řeknu to až premiérovi.

Nejde o Tůmu, ale kdo prosadí svou

Topolánek za Fischerovým úmyslem dostat do Bruselu Tůmu vidí "hradní hru" - tedy zákulisní dohodu premiéra s prezidentem Václavem Klausem, která má dostat na uvolněné místo v centrální bance hradního kancléře Jiřího Weigla.

Topolánek tvrdí, že s ním Fischer málo komunikuje a je až moc aktivní. "Na to, že nás nejdřív tlačil, aby byl komisařem, pak nabídku přijal, pak ji odmítl, potom prohlásil, že bude respektovat dohodu stran a nakonec začal tahat králíky z klobouku," kritizuje Fischera Topolánek.

Dopoledne vydal prohlášení, ve kterém nabízí odklad rozhodnutí. "Pokud se na žádném z kandidátů vláda většinově neshodne, ... bude nutné najít nového. ... Uvědomuji si, že k této dohodě musí dojít v řádu hodin a že bychom nejpozději pozítří měli o takovém kandidátovi informovat veřejnost," napsal Topolánek.

Dodal, že by výsledek jednání vlády měl být spíše dohodou než hlasováním s těsnou nadpoloviční většinou,

Klausovi lidé zákulisní vliv na premiéra odmítají. Fischer ale včera od prezidenta sklidil pochvalu za to, že nekývl na dohodu Paroubka s Topolánkem. "Jsem velmi rád, že se pan Fischer rozhodl zůstat v premiérské funkci," řekl po schůzce s předsedou vlády prezident.

Čím dál víc je patrné, že stranami plánovaný Fischerův odchod do Bruselu nebyl za "odměnu", ale spíše se ho chtěly zbavit. Špičky největších stran evidentně straší Fischerova rostoucí popularita a to, že by ji mohl nějak využít před parlamentními volbami - Fischere, zůstaň premiérem, přejí si čtyři z pěti Čechů.

Podle mínění 82 procent dotázaných v průzkumu agentury SANEP Fischer nejlépe reprezentuje a hájí zájmy České republiky. Tři pětiny soudí, že si do této doby vedl lépe než bývalí premiéři Jiří Paroubek a Mirek Topolánek.

Před jednáním vlády čtyři reální kandidáti

Zatím je tajemstvím, zda se přece jen v noci na dnešek Fischer s Topolánkem a Paroubkem nedohodli na tom, kdo bude Česko v Bruselu reprezentovat. - čtěte Noční přetahovaná o eurokomisaře skončila, o výsledku všichni mlčí

Nikdo nechtěl výsledek schůzky komentovat. Jasno by mělo být ale už v hodinu po poledni, na kdy je naplánována tisková konference po jednání vlády. Fischer před týdnem slíbil, že právě na ní oznámí jméno českého kandidáta do Bruselu.

Hra je stále otevřená - pokud se dnes opět neobjeví překvapivé nové jméno, vzejde nový komisař ze čtveřice jmen: Vladimír Špidla (kandidát ČSSD), Alexandr Vondra (kandidát ODS), Zdeněk Tůma (kandidát premiéra Fischera) a Jan Švejnar (nestraník navržený zelenými, kterého už podpořili i lidovci a dříve o něm uvažovala i sociální demokracie) - viz Ať jde do Bruselu Pilip, navrhl europoslanec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video