Zeman a Fischer pomalu, ale jistě přiostřují ve vzájemných útocích.

Zeman a Fischer pomalu, ale jistě přiostřují ve vzájemných útocích. | foto: Michal Šula, MAFRA

Fischer se snížil k ubohé úrovni, míní Zeman a upozorňuje na Chrenka

  • 554
Souboj dvou hlavních favoritů prezidentské volby Miloše Zemana a Jana Fischera se vyostřuje. Právě Fischer se navezl do klíčových lidí spojovaných právě s jeho hlavním protivníkem v boji o Hrad. Zeman mu to oplatil stejnou mincí - upozorňuje na jeho sponzory a spolupracovníky, jejichž minulost také není bez poskvrny.

Herec Tomáš Hanák nabádal na videu Jana Fischera k tomu, aby kvůli své politické minulosti spojené s komunisty vzdal kandidaturu na Hrad (na video se můžete podívat zde). Fischer v reakci zaútočil na svého konkurenta Zemana a na jeho klíčové spolupracovníky. "Divím se ale, že autorům výzvy nevadí, že tím pomáhají na Hrad Šloufovi, Zbytkovi, aféře Bamberk, akci olovo, kauze D 47 a dalším synonymům nečistých praktik," reagoval Fischer.

"Nehodlám uvolnit cestu lidem, kteří připravili náš stát o desítky miliard korun v předražených projektech. Lidem, kteří před listopadem 1989 působili ve vysokých stranických funkcích, či dokonce chtěli posílat na demonstranty tanky," opřel se Fischer, sám bývalý člen KSČ, do někdejších funkcionářů komunistické strany Miroslava Šloufa a Zdeňka Zbytka.

Zeman opáčil ve stejném duchu. "I když se pan Fischer snížil k této ubohé úrovni, nebudu mu připomínat členy jeho týmu, jako je pan Novák nebo pan Soukup, a nebudu mu připomínat ani jeho sponzora pana Chrenka, který přispěl k zázračnému zbohatnutí Stanislava Grosse," řekl MF DNES.

Vše o předvolebních rozbrojích Fischera a ZemanaČtěte v pátek 28. 12.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Nepřipomněl" mu tedy Tomáše Chrenka, který na Fischerovu kampaň přispěl 14 miliony. Jeho jméno je spojováno s kauzou někdejšího premiéra Stanislava Grosse, který podivuhodně rychle a snadno vydělal kolem 80 milionů korun na obchodu s akciemi firmy Moravia Energo. Původně Grossovy akcie nakonec skončily právě v rukou Chrenka.

Z dalšího zmíněného Jana Nováka Mirek Topolánek před šesti lety udělal šéfa Úřadu vlády a v této pozici zůstal i za Fischera. Spolužák a kamarád obviněného lobbisty Marka Dalíka figuruje v kauze předraženého nákupu ozvučení pro akce českého předsednictví EU, podepisoval smlouvy s firmou ProMoPro. "Vyšetřování ukázalo, že nikdo z mých spolupracovníků nenese v případu ProMoPro odpovědnost," hájí ho Fischer.

Na Hrad Šlouf nepůjde, uklidňuje Zeman

Zemanovi zase "kryje záda" Miroslav Šlouf, bývalý "aparátčík" KSČ a Zemanův dlouholetý souputník. V éře opoziční smlouvy byl šéfem Zemanových poradců. Figuroval téměř ve všech aférách, které vládu ČSSD v letech 1998-2000 provázely. Fischer zmínil například kauzu Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument, jehož cílem bylo zdiskreditovat Zemanovu oponentku Petru Buzkovou.

Zdeněk Zbytek přišel Zemanovi před lety na pomoc do jeho Strany práv občanů. Před rokem 1989 však velel tankové divizi a byl zapáleným komunistou. Dnes podniká v zahraničním obchodu, především s Ruskem. Kvůli bezpečnostnímu riziku se o něj zajímala BIS. "Šlouf ani Zbytek se mnou na Hrad nepůjdou," zdůraznil několikrát Zeman. Podobně se vyjádřil i Fischer na adresu Chrenka: "On se přihlásil a nabídl, že je připraven mou kampaň sponzorovat. Já mu jednoznačně řekl, že ode mne se žádné protislužby čekat nemohou."

Kandidáti na prezidenta se dosud vůči sobě veřejně téměř vůbec nevymezovali. Výjimkou byl snad jen Jiří Dienstbier. Změna taktiky se dala očekávat, u Fischera to však překvapuje, neboť vždy tvrdil, že chce být pozitivní. "Doufám, že kampaň nebude o vzájemných osobních útocích," prohlásil po jedné z prvních debat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video